Licensed to St. Petersburg Aquatics/Lewis
                                        Hy-Tek's Meet Manager 7/5/2003 10:39 AM
       Palms of Pasadena Hospital LC Invitational - 7/4/2003 to 7/6/2003       
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rossi, Megan C            10 Tampa Bay-FL                     38.50  
  2 Yonkee, Brett E           10 Blue Wave-FL                     40.98  
  3 Cook, Katie M             10 Carrollwood-FL                   41.59  
  4 Buckley, Kelsey R          9 Dunedin-FL                       41.62  
  5 Russell, Paige B          10 Carrollwood-FL                   42.35  
  6 Grace, Courtney A         10 Clearwater-FL                    43.33  
  7 Ayala, Jessica L          10 Tampa Bay-FL                     43.75  
  8 Moore, April E             9 Tampa Bay-FL                     44.05  
  9 Caldwell, MACKENZIE K     10 West Florida-FL                  45.90  
 10 Howell, Lauryn E          10 Dunedin-FL                       47.41  
 11 Graves, Giorgie L          9 Apollo Beach-FL                  48.09  
 12 Sant, Margaret E           9 Gulf Coast-FL                    48.53  
 13 Monahan, Bailie C          9 Carrollwood-FL                   49.27  
 14 Agrusa, Cara               9 Temple Terrace-FL                50.36  
 15 Russell, Leigh Anne A      9 Carrollwood-FL                   53.36  
 16 Cain, Alissa L             9 Gulf Coast-FL                    54.01  
 17 McCluskey, Elizabeth E     9 Dunedin-FL                       55.30  
 -- Rossi, Kathleen P          9 Tampa Bay-FL                        NS  
 -- Coghlan, Lauren M          9 West Florida-FL                     NS  
 
Event 2  Boys 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Matthew J          10 Clearwater-FL                    40.33  
  2 Caldwell, Nicholas J      10 Gulf Coast-FL                    40.53  
  3 McCaw, Rich A              9 Gulf Coast-FL                    49.69  
  4 Hower, Charlie             9 Temple Terrace-FL                51.43  
  5 Hatoum, Andreas F          9 Carrollwood-FL                   51.66  
  6 Scott, David W            10 Gulf Coast-FL                  1:03.89  
 
Event 3  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Romano, Megan R           12 SPA-FL                           33.23  
  2 Brown, Katie M            12 SPA-FL                           34.84  
  3 Rorer, Tracy H            12 SPA-FL                           35.52  
  4 Krauss, Kelsey M          12 SPA-FL                           35.69  
  5 Frehling, Kaitlin M       11 SPA-FL                           37.94  
  5 Crankshaw, Jennifer       11 SPA-FL                           37.94  
  7 Rossi, Ashley C           11 Tampa Bay-FL                     38.08  
  8 Nelson, Allison L         11 Carrollwood-FL                   38.24  
  9 Margalis, Melanie A       11 Tampa Bay-FL                     38.51  
 10 Wieckowski, Joanna        12 Clearwater-FL                    38.62  
 11 Grace, Kelly M            12 Clearwater-FL                    38.66  
 12 Gadowry, Michelle E       12 Gulf Coast-FL                    38.67  
 13 McGeehan, Elizabeth M     12 Tampa Bay-FL                     38.69  
 14 Strauss, Lauren E         12 Gulf Coast-FL                    38.78  
 15 Miller, Monica D          12 TBB-FL                           39.29  
 16 Cardy, Christina R        12 West Florida-FL                  39.92  
 17 Blatt, Andrea             12 TBB-FL                           40.27  
 18 McCaw, Jackie M           12 Gulf Coast-FL                    40.30  
 19 Newfield, Sidney M        11 SPA-FL                           40.50  
 20 Russell, Kerry C          12 Carrollwood-FL                   40.65  
 21 Schaefer, Jordan N        12 Dunedin-FL                       41.57  
 22 Batten, Brooke O          12 Carrollwood-FL                   42.08  
 22 McGeehan, Mary Alice A    11 Tampa Bay-FL                     42.08  
 24 Wilshire, Maci L          12 Tampa Bay-FL                     42.30  
 25 Menendez, Sarah           11 Temple Terrace-FL                42.46  
 26 Snyder, Elyse M           11 SPA-FL                           43.65  
 27 Logan, Carrie K           11 Blue Wave-FL                     44.40  
 28 Cooper, Emily D           11 Gulf Coast-FL                    45.84  
 29 Lind, Lacey L             12 Gulf Coast-FL                    48.76  
 30 Favero, Ashley E          12 SPA-FL                           49.62  
 -- McKeon, Casey S           11 SPA-FL                              NS  
 -- Jordan, Laura M           11 TBB-FL                              NS  
 
Event 4  Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Donnelly, Vincent J       12 Tbay Unattached-FL               35.79  
  2 Taylor, Jason S           12 Temple Terrace-FL                36.87  
  3 Ball, Tyler J             12 Apollo Beach-FL                  37.45  
  4 Moorman, Peter J          12 Catu-FL                          37.68  
  5 Stearns, Wes T            11 Clearwater-FL                    38.42  
  6 Birk, Antonio R           11 West Florida-FL                  38.44  
  7 Alpert-Stern, Jesse J     12 Carrollwood-FL                   39.04  
  8 Caldwell, Casey T         12 West Florida-FL                  39.14  
  9 Centanni, Michael         12 Tampa Bay-FL                     39.42  
 10 Taddeo, Jonathan D        11 Clearwater-FL                    40.84  
 11 Hower, Sonny A            12 Temple Terrace-FL                41.01  
 12 Bukaweski, Jacob T        11 Blue Wave-FL                     41.09  
 13 Scott, Trevor R           11 Gulf Coast-FL                    41.55  
 14 Woodcock, Brian T         11 Blue Wave-FL                     41.84  
 15 Caldwell, Nathan A        11 Gulf Coast-FL                    41.98  
 16 Attal, Dylan C            11 Carrollwood-FL                   42.16  
 17 Smith, Ryan J             11 West Florida-FL                  42.23  
 18 Albion, Jake M            12 Gulf Coast-FL                    43.11  
 19 Bandi, Eddie              11 Blue Wave-FL                     44.62  
 
Event 5  Women 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nauta, Chelsea B          14 Tampa Bay-FL                   4:43.38  
                1:07.36   2:20.44 (1:13.08)   3:33.03 (1:12.59)   4:43.38 (1:10.35)
  2 Frey, Jennifer E          15 SPA-FL                         4:52.63  
                1:09.59   2:24.76 (1:15.17)   3:39.54 (1:14.78)   4:52.63 (1:13.09)
  3 Fabry, Brittany A         17 Blue Wave-FL                   4:52.67  
                1:09.69   2:24.14 (1:14.45)   3:38.91 (1:14.77)   4:52.67 (1:13.76)
  4 Sarah, Sarah              15 Greater Tampa-FL               4:55.50  
                1:09.66   2:24.84 (1:15.18)   3:41.46 (1:16.62)   4:55.50 (1:14.04)
  5 Stephan, Alexandra C      15 Tampa Bay-FL                   4:56.03  
                1:10.05   2:25.04 (1:14.99)   3:40.17 (1:15.13)   4:56.03 (1:15.86)
  6 Wells, Noel E             19 SPA-FL                         5:00.96  
                1:12.43   2:28.06 (1:15.63)   3:44.53 (1:16.47)   5:00.96 (1:16.43)
  7 Moses, Tierney A          15 West Florida-FL                5:01.88  
                1:11.70   2:27.80 (1:16.10)   3:45.90 (1:18.10)   5:01.88 (1:15.98)
  8 Tatko, Sarah R            15 Gulf Coast-FL                  5:03.87  
                1:12.77   2:30.17 (1:17.40)   3:47.26 (1:17.09)   5:03.87 (1:16.61)
  9 Shawah, Alana M           17 Temple Terrace-FL              5:04.63  
                1:12.34   2:30.23 (1:17.89)   3:48.31 (1:18.08)   5:04.63 (1:16.32)
 10 Smith, Ally J             15 West Florida-FL                5:05.36  
                1:12.99   2:31.55 (1:18.56)   3:49.76 (1:18.21)   5:05.36 (1:15.60)
 11 Riccardo, Laura C         15 Blue Wave-FL                   5:07.38  
                1:12.04   2:31.09 (1:19.05)   3:50.37 (1:19.28)   5:07.38 (1:17.01)
 12 Tatko, Amanda M           15 Gulf Coast-FL                  5:09.85  
                1:13.17   2:33.40 (1:20.23)   3:52.51 (1:19.11)   5:09.85 (1:17.34)
 13 Balkan, Simya             12 West Florida-FL                5:13.86  
                1:14.23   2:34.14 (1:19.91)   3:55.40 (1:21.26)   5:13.86 (1:18.46)
 14 Woodcock, Chelsea T       16 Blue Wave-FL                   5:15.41  
                1:14.26   2:34.70 (1:20.44)   3:55.73 (1:21.03)   5:15.41 (1:19.68)
 15 Gehring, Katie M          15 Gulf Coast-FL                  5:15.62  
                1:13.14   2:33.68 (1:20.54)   3:55.60 (1:21.92)   5:15.62 (1:20.02)
 16 Lehr, Amanda L            15 Blue Wave-FL                   5:19.17  
                1:12.95   2:34.93 (1:21.98)   3:58.57 (1:23.64)   5:19.17 (1:20.60)
 17 Schwartz, Lauren E        15 Gulf Coast-FL                  5:20.22  
                1:16.68   2:40.64 (1:23.96)   4:03.29 (1:22.65)   5:20.22 (1:16.93)
 18 Warden, Becky M           17 Gulf Coast-FL                  5:26.05  
                1:16.18   2:39.52 (1:23.34)   4:04.13 (1:24.61)   5:26.05 (1:21.92)
 19 Calderon, Monique         15 Temple Terrace-FL              5:29.21  
                1:19.12   2:44.50 (1:25.38)   4:08.70 (1:24.20)   5:29.21 (1:20.51)
 20 Adeleye, Titilayo L       15 SPA-FL                         5:42.15  
                1:21.91   2:48.03 (1:26.12)   4:15.20 (1:27.17)   5:42.15 (1:26.95)
 21 Albion, Hannah R           8 Gulf Coast-FL                  5:42.26  
                1:24.14   2:50.06 (1:25.92)   4:16.16 (1:26.10)   5:42.26 (1:26.10)
 22 Mertens, Maria R          17 Tampa Bay-FL                   6:03.92  
                1:26.37   3:00.50 (1:34.13)   4:34.06 (1:33.56)   6:03.92 (1:29.86)
 -- Buckley, Kristen N        15 Dunedin-FL                         SCR  
 
Event 5  Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Snyder, Mitchell W        16 SPA-FL                         4:22.19  
                1:02.28   2:08.50 (1:06.22)   3:16.26 (1:07.76)   4:22.19 (1:05.93)
  2 Varanda, Brenno R         17 SPA-FL                         4:23.13  
                1:03.95   2:11.15 (1:07.20)   3:18.04 (1:06.89)   4:23.13 (1:05.09)
  3 Moody, Adam A             16 SPA-FL                         4:23.95  
                1:03.41   2:10.96 (1:07.55)   3:18.72 (1:07.76)   4:23.95 (1:05.23)
  4 Cain, Zach J              17 Gulf Coast-FL                  4:29.23  
                1:03.07   2:11.01 (1:07.94)   3:20.40 (1:09.39)   4:29.23 (1:08.83)
  5 Edwards, Brandon M        17 Gulf Coast-FL                  4:31.19  
                1:04.39   2:13.68 (1:09.29)   3:23.00 (1:09.32)   4:31.19 (1:08.19)
  6 Brancaccio, Dan S         15 Gulf Coast-FL                  4:32.47  
                1:04.01   2:13.18 (1:09.17)   3:23.22 (1:10.04)   4:32.47 (1:09.25)
  7 Claude, Danny M           17 Gulf Coast-FL                  4:35.33  
                1:04.13   2:14.81 (1:10.68)   3:26.15 (1:11.34)   4:35.33 (1:09.18)
  8 Stoddard, Andy M          15 SPA-FL                         4:38.76  
                1:04.28   2:15.66 (1:11.38)   3:27.67 (1:12.01)   4:38.76 (1:11.09)
  9 Proctor, Jonathan E       16 West Florida-FL                4:43.31  
                1:07.11   2:21.35 (1:14.24)   3:32.12 (1:10.77)   4:43.31 (1:11.19)
 10 Obara, Chris J            16 Tampa Bay-FL                   4:43.92  
                1:05.96   2:17.79 (1:11.83)   3:31.24 (1:13.45)   4:43.92 (1:12.68)
 11 Nardozzi, Kevin M         15 SPA-FL                         4:46.60  
                1:08.48   2:20.89 (1:12.41)   3:33.87 (1:12.98)   4:46.60 (1:12.73)
 12 Harris, Joel P            16 Tampa Bay-FL                   4:46.99  
                1:06.93   2:21.33 (1:14.40)   3:36.84 (1:15.51)   4:46.99 (1:10.15)
 13 Porter, Trey M            16 Gulf Coast-FL                  4:47.93  
                1:06.03   2:19.85 (1:13.82)   3:34.83 (1:14.98)   4:47.93 (1:13.10)
 14 Salvatore, Franko         16 West Florida-FL                4:49.99  
                1:08.19   2:22.63 (1:14.44)   3:37.77 (1:15.14)   4:49.99 (1:12.22)
 15 Hoffman, Adam D           16 West Florida-FL                4:54.87  
                1:09.81   2:24.59 (1:14.78)   3:40.27 (1:15.68)   4:54.87 (1:14.60)
 16 Watson, William W         17 SPA-FL                         5:20.66  
                1:11.52   2:33.36 (1:21.84)   3:56.83 (1:23.47)   5:20.66 (1:23.83)
 -- Epperson, Tyler           17 TBB-FL                             SCR  
  
Event 7  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Michota, Stase E          14 SPA-FL                         4:39.92  
                1:07.41   2:18.09 (1:10.68)   3:29.36 (1:11.27)   4:39.92 (1:10.56)
  2 Barker, Stephanie A       13 Greater Tampa-FL               4:47.59  
                1:07.91   2:21.06 (1:13.15)   3:34.93 (1:13.87)   4:47.59 (1:12.66)
  3 Katherine, Kate G         14 Greater Tampa-FL               4:55.01  
                1:09.36   2:24.45 (1:15.09)   3:40.71 (1:16.26)   4:55.01 (1:14.30)
  4 Sears, Jill R             13 Clearwater-FL                  4:56.93  
                1:07.87   2:23.76 (1:15.89)   3:39.88 (1:16.12)   4:56.93 (1:17.05)
  5 Sheffield, Rae-Lynn E     14 Tampa Bay-FL                   4:57.28  
                1:12.93   2:29.59 (1:16.66)   3:45.53 (1:15.94)   4:57.28 (1:11.75)
  6 Morrow, Brynn C           14 Gulf Coast-FL                  4:57.72  
                1:10.48   2:24.99 (1:14.51)   3:41.42 (1:16.43)   4:57.72 (1:16.30)
  7 Cillian, Kate R           14 SPA-FL                         5:04.90  
                1:11.95   2:29.56 (1:17.61)   3:47.76 (1:18.20)   5:04.90 (1:17.14)
  8 Linton, Laura M           14 SPA-FL                         5:10.42  
                1:14.03   2:32.88 (1:18.85)   3:52.99 (1:20.11)   5:10.42 (1:17.43)
  9 Francis, Amanda C         13 Tampa Bay-FL                   5:10.68  
                1:17.72   2:37.54 (1:19.82)   3:56.11 (1:18.57)   5:10.68 (1:14.57)
 10 Lewin, Sarah G            13 TBB-FL                         5:12.11  
                1:12.49   2:32.36 (1:19.87)   3:53.55 (1:21.19)   5:12.11 (1:18.56)
 11 Cincotta, Jessica C       13 Blue Wave-FL                   5:18.41  
                1:17.42   2:40.08 (1:22.66)   3:59.98 (1:19.90)   5:18.41 (1:18.43)
 12 Wolfe, Kristina L         13 Tampa Bay-FL                   5:29.14  
                1:20.40   2:45.60 (1:25.20)   4:09.62 (1:24.02)   5:29.14 (1:19.52)
 13 Wilshire, Tiffani M       14 Tampa Bay-FL                   5:29.51  
                1:16.40   2:40.07 (1:23.67)   4:05.79 (1:25.72)   5:29.51 (1:23.72)
 14 Blatt, Alex               14 TBB-FL                         5:35.98  
                1:20.55   2:47.42 (1:26.87)   4:14.42 (1:27.00)   5:35.98 (1:21.56)
 15 Berthiaume, Ally R        13 Tampa Bay-FL                   6:12.27  
                1:22.75   2:58.83 (1:36.08)   4:37.23 (1:38.40)   6:12.27 (1:35.04)
 16 Booth, Emily S            13 Tampa Bay-FL                   6:12.94  
                1:29.25   3:05.82 (1:36.57)   4:43.36 (1:37.54)   6:12.94 (1:29.58)
 -- Phillips, Cori            13 TBB-FL                             XNS  
 -- Romano, Lauren E          14 TBB-FL                             XNS  
 
Event 8  Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Munoz, Xavier A           14 Temple Terrace-FL              4:39.81  
                1:08.84   2:21.32 (1:12.48)   3:31.64 (1:10.32)   4:39.81 (1:08.17)
  2 Snyder, Russell W         14 SPA-FL                         4:40.33  
                1:06.86   2:18.24 (1:11.38)   3:30.08 (1:11.84)   4:40.33 (1:10.25)
  3 Blazuk, Andrew C          14 West Florida-FL                4:45.74  
                1:05.22   2:18.22 (1:13.00)   3:31.73 (1:13.51)   4:45.74 (1:14.01)
  4 Dubrasky, Tayler K        13 Gulf Coast-FL                  4:46.03  
                1:07.31   2:21.01 (1:13.70)   3:35.19 (1:14.18)   4:46.03 (1:10.84)
  5 Gagne, Sam J              13 Tampa Bay-FL                   5:12.83  
                1:10.45   2:30.22 (1:19.77)   3:52.40 (1:22.18)   5:12.83 (1:20.43)
  6 Davis, Brett J            13 Carrollwood-FL                 5:32.60  
                1:18.71   2:44.70 (1:25.99)   4:11.65 (1:26.95)   5:32.60 (1:20.95)
  7 Glover, Alex M            13 Tampa Bay-FL                   5:33.28  
                1:11.49   2:28.16 (1:16.67)   4:03.96 (1:35.80)   5:33.28 (1:29.32)
 
Event 9  Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Romano, Megan R           12 SPA-FL                         4:49.85  
                1:08.23   2:22.22 (1:13.99)   3:36.96 (1:14.74)   4:49.85 (1:12.89)
  2 Mesa, Laura A             12 Tampa Bay-FL                   4:55.05  
                1:10.27   2:25.92 (1:15.65)   3:41.62 (1:15.70)   4:55.05 (1:13.43)
  3 Miller, Monica D          12 TBB-FL                         4:58.31  
                1:10.85   2:26.38 (1:15.53)   3:42.86 (1:16.48)   4:58.31 (1:15.45)
  4 Schmidt, Paige M          12 Clearwater-FL                  5:03.13  
                1:13.15   2:29.59 (1:16.44)   3:46.69 (1:17.10)   5:03.13 (1:16.44)
  5 Metka, Kristine M         12 West Florida-FL                5:05.03  
                1:11.72   2:29.67 (1:17.95)   3:48.37 (1:18.70)   5:05.03 (1:16.66)
  6 McCaw, Jackie M           12 Gulf Coast-FL                  5:07.99  
                1:12.94   2:32.24 (1:19.30)   3:51.87 (1:19.63)   5:07.99 (1:16.12)
  7 Schmidt, Kelsie A         12 Clearwater-FL                  5:08.19  
                1:14.90   2:34.39 (1:19.49)   3:52.76 (1:18.37)   5:08.19 (1:15.43)
  8 Margalis, Melanie A       11 Tampa Bay-FL                   5:13.32  
                1:15.49   2:37.12 (1:21.63)   3:58.07 (1:20.95)   5:13.32 (1:15.25)
  9 Sienkiewicz, Katie O      11 Tampa Bay-FL                   5:15.99  
                1:16.74   2:38.36 (1:21.62)   3:58.64 (1:20.28)   5:15.99 (1:17.35)
 10 Newfield, Sidney M        11 SPA-FL                         5:16.04  
                1:16.77   2:38.30 (1:21.53)   3:58.12 (1:19.82)   5:16.04 (1:17.92)
 11 Dolan, Casey              12 Temple Terrace-FL              5:18.73  
                1:15.63   2:36.74 (1:21.11)   3:58.50 (1:21.76)   5:18.73 (1:20.23)
 12 Frehling, Kaitlin M       11 SPA-FL                         5:19.65  
                1:16.41   2:39.40 (1:22.99)   4:02.57 (1:23.17)   5:19.65 (1:17.08)
 13 Cardy, Christina R        12 West Florida-FL                5:20.34  
                1:14.95   2:36.63 (1:21.68)   3:59.46 (1:22.83)   5:20.34 (1:20.88)
 14 Lind, Lacey L             12 Gulf Coast-FL                  5:21.29  
                1:16.84   2:38.68 (1:21.84)   4:00.72 (1:22.04)   5:21.29 (1:20.57)
 15 Gadowry, Michelle E       12 Gulf Coast-FL                  5:22.50  
                1:18.50   2:40.15 (1:21.65)   4:01.51 (1:21.36)   5:22.50 (1:20.99)
 16 Almanza, Deanna J         12 Blue Wave-FL                   5:25.61  
                1:15.57   2:38.78 (1:23.21)   4:02.46 (1:23.68)   5:25.61 (1:23.15)
 17 Nelson, Allison L         11 Carrollwood-FL                 5:26.68  
                1:18.23   2:42.46 (1:24.23)   4:06.95 (1:24.49)   5:26.68 (1:19.73)
 18 McGeehan, Elizabeth M     12 Tampa Bay-FL                   5:28.40  
                1:17.88   2:40.48 (1:22.60)   4:03.96 (1:23.48)   5:28.40 (1:24.44)
 19 Rossi, Ashley C           11 Tampa Bay-FL                   5:31.49  
                1:16.88   2:40.61 (1:23.73)   4:06.85 (1:26.24)   5:31.49 (1:24.64)
 20 Grace, Kelly M            12 Clearwater-FL                  5:32.91  
                1:20.62   2:46.68 (1:26.06)   4:12.48 (1:25.80)   5:32.91 (1:20.43)
 21 Logan, Carrie K           11 Blue Wave-FL                   5:38.60  
                1:21.47   2:48.23 (1:26.76)   4:14.94 (1:26.71)   5:38.60 (1:23.66)
 22 Cooper, Emily D           11 Gulf Coast-FL                  5:41.33  
                1:22.54   2:49.03 (1:26.49)   4:16.80 (1:27.77)   5:41.33 (1:24.53)
 23 Russell, Kerry C          12 Carrollwood-FL                 5:47.25  
                1:24.82   2:53.52 (1:28.70)   4:22.70 (1:29.18)   5:47.25 (1:24.55)
 24 Palermo, Anna             11 Temple Terrace-FL              5:48.53  
                1:24.36   2:53.01 (1:28.65)   4:23.31 (1:30.30)   5:48.53 (1:25.22)
 25 McGeehan, Mary Alice A    11 Tampa Bay-FL                   5:48.92  
                1:23.78   2:54.71 (1:30.93)   4:23.41 (1:28.70)   5:48.92 (1:25.51)
 26 Carlos, Sarah E           12 Blue Wave-FL                   5:50.22  
                1:25.38   2:55.43 (1:30.05)   4:25.48 (1:30.05)   5:50.22 (1:24.74)
 27 Blatt, Andrea             12 TBB-FL                         5:53.97  
                1:26.81   2:57.84 (1:31.03)   4:27.51 (1:29.67)   5:53.97 (1:26.46)
 28 Snyder, Elyse M           11 SPA-FL                         6:03.70  
                1:28.13   3:01.31 (1:33.18)   4:33.74 (1:32.43)   6:03.70 (1:29.96)
 29 Batten, Brooke O          12 Carrollwood-FL                 6:03.90  
                1:26.06   2:59.30 (1:33.24)   4:33.02 (1:33.72)   6:03.90 (1:30.88)
 30 Francis, Valerie E        11 Tampa Bay-FL                   7:18.10  
                1:43.71   3:36.18 (1:52.47)   5:29.64 (1:53.46)   7:18.10 (1:48.46)
 -- Jordan, Laura M           11 TBB-FL                              NS  
 -- McKeon, Casey S           11 SPA-FL                              NS  
 -- Menendez, Sarah           11 Temple Terrace-FL                   NS  
 
Event 10  Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chambers, Cameron M       12 SPA-FL                         4:46.70  
                1:09.56   2:21.83 (1:12.27)   3:34.39 (1:12.56)   4:46.70 (1:12.31)
  2 Moore, Eric A             11 Tampa Bay-FL                   5:08.52  
                1:11.90   2:31.44 (1:19.54)   3:51.15 (1:19.71)   5:08.52 (1:17.37)
  3 Ball, Tyler J             12 Apollo Beach-FL                5:11.77  
                1:13.60   2:33.97 (1:20.37)   3:54.86 (1:20.89)   5:11.77 (1:16.91)
  4 Caldwell, Nathan A        11 Gulf Coast-FL                  5:12.24  
                1:13.50   2:33.71 (1:20.21)   3:54.16 (1:20.45)   5:12.24 (1:18.08)
  5 Taylor, Jason S           12 Temple Terrace-FL              5:12.52  
                1:17.22   2:38.15 (1:20.93)   3:56.56 (1:18.41)   5:12.52 (1:15.96)
  6 Albion, Jake M            12 Gulf Coast-FL                  5:23.76  
                1:16.72   2:38.96 (1:22.24)   4:02.15 (1:23.19)   5:23.76 (1:21.61)
  7 Woodcock, Brian T         11 Blue Wave-FL                   5:30.68  
                1:15.92   2:39.72 (1:23.80)   4:05.81 (1:26.09)   5:30.68 (1:24.87)
  8 Bukaweski, Jacob T        11 Blue Wave-FL                   5:37.95  
                1:22.54   2:48.64 (1:26.10)   4:14.97 (1:26.33)   5:37.95 (1:22.98)
  9 Scott, Trevor R           11 Gulf Coast-FL                  5:38.61  
                1:21.53   2:47.31 (1:25.78)   4:13.75 (1:26.44)   5:38.61 (1:24.86)
 10 Smith, Ryan J             11 West Florida-FL                5:42.51  
                1:22.67   2:50.55 (1:27.88)   4:17.63 (1:27.08)   5:42.51 (1:24.88)
 11 Hower, Sonny A            12 Temple Terrace-FL              5:46.73  
                1:23.42   2:52.67 (1:29.25)   4:21.68 (1:29.01)   5:46.73 (1:25.05)
 12 Alpert-Stern, Jesse J     12 Carrollwood-FL                 5:58.69  
                1:23.97   2:56.70 (1:32.73)   4:28.24 (1:31.54)   5:58.69 (1:30.45)
 13 Attal, Dylan C            11 Carrollwood-FL                 6:05.29  
                1:24.51   2:57.38 (1:32.87)   4:33.21 (1:35.83)   6:05.29 (1:32.08)
 -- Gorman, Johnny R          11 West Florida-FL                     NS  
 
Event 11  Girls 9-10 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rossi, Megan C            10 Tampa Bay-FL                   5:21.49  
                1:18.79   2:40.78 (1:21.99)   4:03.77 (1:22.99)   5:21.49 (1:17.72)
  2 Cook, Katie M             10 Carrollwood-FL                 5:27.35  
                1:17.93   2:41.34 (1:23.41)   4:04.84 (1:23.50)   5:27.35 (1:22.51)
  3 Dubrasky, Molly J         10 Gulf Coast-FL                  5:44.65  
                1:22.70   2:50.36 (1:27.66)   4:18.48 (1:28.12)   5:44.65 (1:26.17)
  4 Agrusa, Cara               9 Temple Terrace-FL              6:55.55  
                1:35.77   3:23.13 (1:47.36)   5:08.62 (1:45.49)   6:55.55 (1:46.93)
 
Event 12  Boys 9-10 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Matthew R       10 West Florida-FL                4:57.94  
                1:11.79   2:27.54 (1:15.75)   3:43.32 (1:15.78)   4:57.94 (1:14.62)
  2 Caldwell, Nicholas J      10 Gulf Coast-FL                  5:02.52  
                1:12.29   2:29.86 (1:17.57)   3:47.54 (1:17.68)   5:02.52 (1:14.98)
  3 Hofrichter, Jonathan J     9 Tampa Bay-FL                   5:33.07  
                1:21.47   2:45.89 (1:24.42)   4:11.69 (1:25.80)   5:33.07 (1:21.38)
  4 Hower, Charlie             9 Temple Terrace-FL              6:54.11  
                1:37.94   3:24.99 (1:47.05)   5:09.85 (1:44.86)   6:54.11 (1:44.26)
  5 McCaw, Rich A              9 Gulf Coast-FL                  6:58.45  
                1:36.96   3:25.87 (1:48.91)   5:14.32 (1:48.45)   6:58.45 (1:44.13)
 
Event 13  Girls 9-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rossi, Megan C            10 Tampa Bay-FL                   2:55.39  
                1:27.21   2:55.39 (1:28.18)                                        
  2 Cook, Katie M             10 Carrollwood-FL                 2:55.45  
                1:28.18   2:55.45 (1:27.27)                                        
  3 Yonkee, Brett E           10 Blue Wave-FL                   2:58.60  
                1:27.03   2:58.60 (1:31.57)                                        
  4 Moore, April E             9 Tampa Bay-FL                   3:10.92  
                1:35.70   3:10.92 (1:35.22)                                        
  5 Buckley, Kelsey R          9 Dunedin-FL                     3:15.91  
                1:33.03   3:15.91 (1:42.88)                                        
  6 Russell, Paige B          10 Carrollwood-FL                 3:16.60  
                1:33.67   3:16.60 (1:42.93)                                        
  7 Oslund, Victoria M        10 Carrollwood-FL                 3:16.62  
                1:33.12   3:16.62 (1:43.50)                                        
  8 Dubrasky, Molly J         10 Gulf Coast-FL                  3:17.85  
                1:36.46   3:17.85 (1:41.39)                                        
  9 Ayala, Jessica L          10 Tampa Bay-FL                   3:33.92  
                1:40.70   3:33.92 (1:53.22)                                        
 10 Monahan, Bailie C          9 Carrollwood-FL                 3:34.31  
                1:43.33   3:34.31 (1:50.98)                                        
 11 Graves, Giorgie L          9 Apollo Beach-FL                3:37.55  
                1:48.89   3:37.55 (1:48.66)                                        
 12 Howell, Lauryn E          10 Dunedin-FL                     3:42.95  
                1:52.39   3:42.95 (1:50.56)                                        
 13 Sant, Margaret E           9 Gulf Coast-FL                  3:45.66  
                1:05.48   3:45.66 (2:40.18)                                        
 14 Miller, Kathleen R         9 Tampa Bay-FL                   4:11.82  
                1:56.97   4:11.82 (2:14.85)                                        
 
Event 14  Boys 9-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Matthew R       10 West Florida-FL                2:49.94  
                1:20.05   2:49.94 (1:29.89)                                        
  2 Caldwell, Nicholas J      10 Gulf Coast-FL                  2:57.76  
                1:26.72   2:57.76 (1:31.04)                                        
  3 Davis, Matthew J          10 Clearwater-FL                  3:04.78  
                1:28.81   3:04.78 (1:35.97)                                        
  4 Duffee, Kyle D            10 West Florida-FL                3:31.14  
                1:41.23   3:31.14 (1:49.91)                                        
  5 Hatoum, Andreas F          9 Carrollwood-FL                 3:31.15  
                1:53.68   3:31.15 (1:37.47)                                        
  6 McCaw, Rich A              9 Gulf Coast-FL                  3:49.86  
                1:52.21   3:49.86 (1:57.65)                                        
  7 Hower, Charlie             9 Temple Terrace-FL              3:56.97  
                1:57.08   3:56.97 (1:59.89)                                        
  8 Scott, David W            10 Gulf Coast-FL                  4:05.58  
                2:03.72   4:05.58 (2:01.86)                                        
 
Event 15  Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rorer, Tracy H            12 SPA-FL                         2:39.81  
                1:17.50   2:39.81 (1:22.31)                                        
  2 Margalis, Melanie A       11 Tampa Bay-FL                   2:46.04  
                1:23.43   2:46.04 (1:22.61)                                        
  3 Miller, Monica D          12 TBB-FL                         2:48.88  
                1:20.98   2:48.88 (1:27.90)                                        
  4 Balkan, Simya             12 West Florida-FL                2:49.40  
                1:23.32   2:49.40 (1:26.08)                                        
  5 Schaefer, Jordan N        12 Dunedin-FL                     2:53.92  
                1:24.23   2:53.92 (1:29.69)                                        
  6 McGeehan, Elizabeth M     12 Tampa Bay-FL                   2:54.55  
                1:23.85   2:54.55 (1:30.70)                                        
  7 McCaw, Jackie M           12 Gulf Coast-FL                  2:58.58  
                1:26.86   2:58.58 (1:31.72)                                        
  8 Nelson, Allison L         11 Carrollwood-FL                 2:58.72  
                1:24.23   2:58.72 (1:34.49)                                        
  9 Wieckowski, Joanna        12 Clearwater-FL                  2:59.10  
                1:25.73   2:59.10 (1:33.37)                                        
 10 Sienkiewicz, Katie O      11 Tampa Bay-FL                   2:59.99  
                1:26.14   2:59.99 (1:33.85)                                        
 11 Frehling, Kaitlin M       11 SPA-FL                         3:00.00  
                1:23.18   3:00.00 (1:36.82)                                        
 12 Crankshaw, Jennifer       11 SPA-FL                         3:01.09  
                1:27.79   3:01.09 (1:33.30)                                        
 13 Gadowry, Michelle E       12 Gulf Coast-FL                  3:01.50  
                1:24.77   3:01.50 (1:36.73)                                        
 14 Latimer, Emily J          11 Tampa Bay-FL                   3:02.15  
                1:26.27   3:02.15 (1:35.88)                                        
 15 Russell, Kerry C          12 Carrollwood-FL                 3:02.76  
                1:33.13   3:02.76 (1:29.63)                                        
 16 Farrington, Myah S        11 Catu-FL                        3:03.34  
                1:27.99   3:03.34 (1:35.35)                                        
 17 Carlos, Sarah E           12 Blue Wave-FL                   3:03.90  
                1:32.32   3:03.90 (1:31.58)                                        
 18 Hofrichter, Erin E        11 Tampa Bay-FL                   3:04.72  
                1:28.64   3:04.72 (1:36.08)                                        
 19 McGeehan, Mary Alice A    11 Tampa Bay-FL                   3:06.47  
                1:29.43   3:06.47 (1:37.04)                                        
 20 Blatt, Andrea             12 TBB-FL                         3:06.71  
                1:31.14   3:06.71 (1:35.57)                                        
 21 Newfield, Sidney M        11 SPA-FL                         3:07.17  
                1:28.42   3:07.17 (1:38.75)                                        
 22 Snyder, Elyse M           11 SPA-FL                         3:09.46  
                1:33.91   3:09.46 (1:35.55)                                        
 23 Palermo, Anna             11 Temple Terrace-FL              3:10.24  
                1:38.61   3:10.24 (1:31.63)                                        
 24 Wilshire, Maci L          12 Tampa Bay-FL                   3:11.99  
                1:33.60   3:11.99 (1:38.39)                                        
 25 Cooper, Emily D           11 Gulf Coast-FL                  3:15.32  
                1:33.93   3:15.32 (1:41.39)                                        
 26 Batten, Brooke O          12 Carrollwood-FL                 3:18.79  
                1:34.80   3:18.79 (1:43.99)                                        
 27 Francis, Valerie E        11 Tampa Bay-FL                   3:52.54  
                1:57.15   3:52.54 (1:55.39)                                        
 28 Favero, Ashley E          12 SPA-FL                         4:04.24  
                1:55.40   4:04.24 (2:08.84)                                        
 -- Brown, Katie M            12 SPA-FL                              NS  
 -- McKeon, Casey S           11 SPA-FL                              NS  
 -- Jordan, Laura M           11 TBB-FL                              NS  
 -- Romano, Megan R           12 SPA-FL                              NS  
 
Event 16  Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chambers, Cameron M       12 SPA-FL                         2:43.44  
                1:19.30   2:43.44 (1:24.14)                                        
  2 Ball, Tyler J             12 Apollo Beach-FL                2:43.63  
                1:19.68   2:43.63 (1:23.95)                                        
  3 Donnelly, Vincent J       12 Tbay Unattached-FL             2:46.36  
                1:19.23   2:46.36 (1:27.13)                                        
  4 Caldwell, Casey T         12 West Florida-FL                2:53.92  
                1:25.77   2:53.92 (1:28.15)                                        
  5 Moore, Eric A             11 Tampa Bay-FL                   2:57.48  
                1:25.71   2:57.48 (1:31.77)                                        
  6 Caldwell, Nathan A        11 Gulf Coast-FL                  2:57.74  
                1:26.59   2:57.74 (1:31.15)                                        
  7 Stearns, Wes T            11 Clearwater-FL                  2:59.02  
                1:23.07   2:59.02 (1:35.95)                                        
  8 Taddeo, Jonathan D        11 Clearwater-FL                  2:59.20  
                1:28.32   2:59.20 (1:30.88)                                        
  9 Birk, Antonio R           11 West Florida-FL                3:00.55  
                1:28.51   3:00.55 (1:32.04)                                        
 10 Albion, Jake M            12 Gulf Coast-FL                  3:00.83  
                1:29.01   3:00.83 (1:31.82)                                        
 11 Moorman, Peter J          12 Catu-FL                        3:04.65  
                1:29.92   3:04.65 (1:34.73)                                        
 12 Centanni, Michael         12 Tampa Bay-FL                   3:07.53  
                1:26.51   3:07.53 (1:41.02)                                        
 13 Hower, Sonny A            12 Temple Terrace-FL              3:09.46  
                1:31.50   3:09.46 (1:37.96)                                        
 14 Bukaweski, Jacob T        11 Blue Wave-FL                   3:10.63  
                1:31.60   3:10.63 (1:39.03)                                        
 15 Alpert-Stern, Jesse J     12 Carrollwood-FL                 3:10.73  
                1:32.99   3:10.73 (1:37.74)                                        
 16 Bandi, Eddie              11 Blue Wave-FL                   3:11.14  
                1:36.28   3:11.14 (1:34.86)                                        
 17 Attal, Dylan C            11 Carrollwood-FL                 3:21.46  
                1:35.36   3:21.46 (1:46.10)                                        
 18 Smith, Ryan J             11 West Florida-FL                3:32.01  
                1:44.55   3:32.01 (1:47.46)                                        
 
Event 17  Women 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brands, Daniela R         15 SPA-FL                         5:20.45  
                1:14.23   2:39.27 (1:25.04)   4:10.81 (1:31.54)   5:20.45 (1:09.64)
  2 Treen, Shannon M          21 Greater Tampa-FL               5:28.82  
                1:10.46   2:39.08 (1:28.62)   4:13.66 (1:34.58)   5:28.82 (1:15.16)
  3 Kerns, Whitney L          16 SPA-FL                         5:32.55  
                1:15.04   2:41.16 (1:26.12)   4:20.24 (1:39.08)   5:32.55 (1:12.31)
  4 Cokee, Amanda J           15 Tbay Unattached-FL             5:36.52  
                1:14.24   2:42.32 (1:28.08)   4:20.64 (1:38.32)   5:36.52 (1:15.88)
  5 Shawah, Alana M           17 Temple Terrace-FL              5:44.47  
                1:15.06   2:45.37 (1:30.31)   4:27.86 (1:42.49)   5:44.47 (1:16.61)
  6 Rivera, Kathryn M         15 Gulf Coast-FL                  5:51.19  
                1:22.45   2:56.65 (1:34.20)   4:34.94 (1:38.29)   5:51.19 (1:16.25)
  7 Mertens, Maria R          17 Tampa Bay-FL                   6:42.42  
                1:26.83   3:08.03 (1:41.20)   5:07.62 (1:59.59)   6:42.42 (1:34.80)
 -- Schwartz, Lauren E        15 Gulf Coast-FL                       DQ  
 -- Messmore, Ashley P        18 Tampa Bay-FL                       SCR  
 -- Deng, Jessica X           15 Tampa Bay-FL                       SCR  
 
Event 17  Men 15 & Over 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Eberhard, Joseph P        17 SPA-FL                         5:00.90  
                1:06.17   2:27.84 (1:21.67)   3:51.50 (1:23.66)   5:00.90 (1:09.40)
  2 Cain, Zach J              17 Gulf Coast-FL                  5:00.92  
                1:06.91   2:22.92 (1:16.01)   3:53.09 (1:30.17)   5:00.92 (1:07.83)
  3 Sunnucks, Brent A         16 SPA-FL                         5:09.92  
                1:06.39   2:24.24 (1:17.85)   3:58.94 (1:34.70)   5:09.92 (1:10.98)
  4 Claude, Danny M           17 Gulf Coast-FL                  5:14.15  
                1:07.82   2:34.61 (1:26.79)   4:06.40 (1:31.79)   5:14.15 (1:07.75)
  5 Brancaccio, Dan S         15 Gulf Coast-FL                  5:17.30  
                1:09.12   2:34.44 (1:25.32)   4:04.04 (1:29.60)   5:17.30 (1:13.26)
  6 Obara, Chris J            16 Tampa Bay-FL                   5:25.65  
                1:13.91   2:36.71 (1:22.80)   4:12.96 (1:36.25)   5:25.65 (1:12.69)
 
Event 19  Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barker, Stephanie A       13 Greater Tampa-FL               5:36.40  
                1:14.28   2:44.90 (1:30.62)   4:22.40 (1:37.50)   5:36.40 (1:14.00)
  2 Novotny, Deidre D         14 Tampa Bay-FL                   5:38.36  
                1:15.77   2:44.38 (1:28.61)   4:22.98 (1:38.60)   5:38.36 (1:15.38)
  3 Michota, Stase E          14 SPA-FL                         5:41.77  
                1:16.35   2:41.24 (1:24.89)   4:27.90 (1:46.66)   5:41.77 (1:13.87)
  4 Pineda, Elisa B           14 Greater Tampa-FL               5:47.04  
                1:17.92   2:49.54 (1:31.62)   4:26.57 (1:37.03)   5:47.04 (1:20.47)
  5 Milliken, Emily A         14 Greater Tampa-FL               5:53.41  
                1:20.84   2:52.94 (1:32.10)   4:35.30 (1:42.36)   5:53.41 (1:18.11)
  6 Latimer, Casie L          13 Tampa Bay-FL                   5:54.24  
                1:20.00   2:50.05 (1:30.05)   4:36.56 (1:46.51)   5:54.24 (1:17.68)
  7 Lewin, Sarah G            13 TBB-FL                         6:03.62  
                1:19.75   2:53.86 (1:34.11)   4:47.37 (1:53.51)   6:03.62 (1:16.25)
  8 Montoya, Raquel           14 West Florida-FL                6:07.61  
                1:23.87   3:01.46 (1:37.59)   4:43.59 (1:42.13)   6:07.61 (1:24.02)
  9 Wolfe, Kristina L         13 Tampa Bay-FL                   6:17.11  
                1:26.86   3:04.74 (1:37.88)   4:54.64 (1:49.90)   6:17.11 (1:22.47)
 -- Phillips, Cori            13 TBB-FL                              NS  
 -- Stevens, Kariann M        13 Clearwater-FL                       NS  
 
Event 20  Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Snyder, Russell W         14 SPA-FL                         5:24.98  
                1:19.14   2:45.27 (1:26.13)   4:14.32 (1:29.05)   5:24.98 (1:10.66)
  2 Munoz, Xavier A           14 Temple Terrace-FL              5:27.06  
                1:09.95   2:37.21 (1:27.26)   4:13.41 (1:36.20)   5:27.06 (1:13.65)
  3 Birk, Francisco J         14 West Florida-FL                5:27.27  
                1:10.32   2:35.26 (1:24.94)   4:13.41 (1:38.15)   5:27.27 (1:13.86)
  4 Coghlan, Keith J          14 West Florida-FL                5:32.81  
                1:12.01   2:41.89 (1:29.88)   4:20.31 (1:38.42)   5:32.81 (1:12.50)
  5 Dubrasky, Tayler K        13 Gulf Coast-FL                  5:37.46  
                1:16.02   2:40.03 (1:24.01)   4:27.30 (1:47.27)   5:37.46 (1:10.16)
  6 Glover, Alex M            13 Tampa Bay-FL                   6:20.82  
                1:29.15   3:04.27 (1:35.12)   4:58.80 (1:54.53)   6:20.82 (1:22.02)
  7 Davis, Brett J            13 Carrollwood-FL                 6:48.18  
                1:34.49   3:21.05 (1:46.56)   5:20.95 (1:59.90)   6:48.18 (1:27.23)
 
Event 21  Girls 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Metka, Kristine M         12 West Florida-FL                5:50.91  
                1:19.62   2:53.17 (1:33.55)   4:31.55 (1:38.38)   5:50.91 (1:19.36)
  2 Mesa, Laura A             12 Tampa Bay-FL                   6:02.16  
                1:27.44   3:02.71 (1:35.27)   4:46.97 (1:44.26)   6:02.16 (1:15.19)
 -- Rorer, Tracy H            12 SPA-FL                              DQ  
                1:17.11   2:48.79 (1:31.68)   4:24.24 (1:35.45)        DQ (1:16.44)
 -- Lind, Lacey L             12 Gulf Coast-FL                       DQ  
 
Event 22  Boys 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Chambers, Cameron M       12 SPA-FL                         5:47.09  
                1:19.97   2:49.52 (1:29.55)   4:32.24 (1:42.72)   5:47.09 (1:14.85)
  2 Taylor, Jason S           12 Temple Terrace-FL              6:02.41  
                1:19.55   2:53.60 (1:34.05)   4:41.75 (1:48.15)   6:02.41 (1:20.66)