Licensed to St. Petersburg Aquatics/Lewis                 Hy-Tek's Meet Manager
          St Pete Aquatic & Total Team Wares - 9/26/2003 to 9/28/2003          
                                    Results                                    
 
Event 47  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Saint Petersburg Aquatics-FL  'A'                           1:43.01        
     1) Romano, Megan R 12              2) Krauss, Kelsey M 12            
     3) Brown, Katie M 12               4) Rorer, Tracy H 12              
                  25.21       50.37 (25.16)     1:17.55 (27.18)     1:43.01 (25.46)
  2 Clearwater AquaticsTeam-FL  'A'                             1:51.46        
     1) Schmidt, Paige M 12             2) Wieckowski, Joanna 12          
     3) Farrington, Myah S 12           4) Schmidt, Kelsie A 12           
                  27.15       54.75 (27.60)     1:23.33 (28.58)     1:51.46 (28.13)
  3 Sarasota YMCA Sharks-FL  'A'                                1:52.08        
     1) Harrington, Marissa K 12        2) Daniels, Tobie M 12            
     3) Piper, Lauren C 11              4) Dowling, Courtney S 12         
                  27.04       55.61 (28.57)     1:24.21 (28.60)     1:52.08 (27.87)
  4 Swim Florida-FL  'A'                                        1:53.44        
     1) Modglin, Amy L 12               2) Farhat, Louisa 11              
     3) Black, Erin R 12                4) Blassneck, Wesley M 12         
                  26.42       56.67 (30.25)     1:25.76 (29.09)     1:53.44 (27.68)
  5 Saint Petersburg Aquatics-FL  'B'                           1:53.74        
     1) Crankshaw, Jennifer C 11        2) Newfield, Sidney M 11          
     3) Stickney, Melanie J 12          4) Evans, Allie J 12              
                  30.11       59.00 (28.89)     1:25.80 (26.80)     1:53.74 (27.94)
  6 Sarasota YMCA Sharks-FL  'B'                                1:56.46        
     1) Bone, Cayman A 11               2) Raybon, Raquel M 11            
     3) Perry, Kaycee J 12              4) Bessire, Jessica R 12          
                  28.67       57.81 (29.14)     1:26.84 (29.03)     1:56.46 (29.62)
  7 West Florida Lightning Aquatic-FL  'A'                      1:59.49        
     1) Metka, Kristine M 12            2) Cardy, Christina R 12          
     3) Caldwell, MACKENZIE K 11        4) Boucher, Mary 11               
                  28.39       56.69 (28.30)     1:28.03 (31.34)     1:59.49 (31.46)
  8 Sarasota YMCA Sharks-FL  'C'                                2:00.04        
     1) Lightbourn, McKayla M 11        2) Plocharsky, Kaitlyn C 11       
     3) Gutzmann, Nikki K 11            4) Evenson, Rebecca K 12          
                  30.45     1:00.87 (30.42)     1:30.77 (29.90)     2:00.04 (29.27)
  9 Clearwater AquaticsTeam-FL  'B'                             2:00.25        
     1) Compton, Angelica 11            2) Grace, Kelly M 12              
     3) Katopis, Kristina A 11          4) Savona, Chelsea L 11           
                  31.90       59.80 (27.90)     1:29.97 (30.17)     2:00.25 (30.28)
 10 Swim Florida-FL  'B'                                        2:00.32        
     1) Gross, Cassie A 11              2) Todd, Christina L 11           
     3) Webb, Meagan M 11               4) Hotic, Sanja 12                
                  29.94       59.46 (29.52)     1:30.19 (30.73)     2:00.32 (30.13)
 11 Aquatic Club Temple Terrace-FL  'A'                         2:02.74        
     1) Menendez, Sarah 11              2) Palermo, Anna 12               
     3) Prisland, Stephanie 11          4) Fields, Sarah 12               
                  28.53       59.12 (30.59)     1:36.51 (37.39)     2:02.74 (26.23)
 12 Saint Petersburg Aquatics-FL  'C'                           2:03.19        
     1) Snyder, Elyse M 11              2) Daniel, Lindsay M 12           
     3) Quinn, Colleen A 11             4) Shea, Rachel A 11              
                  33.18     1:02.24 (29.06)     1:36.28 (34.04)     2:03.19 (26.91)
 13 Swim Florida-FL  'C'                                        2:03.32        
     1) Rudolph, Raquel M 12            2) Cotugno, Meghan L 11           
     3) Burfield, Taylor S 12           4) Burfield, Chandler L 12        
                  30.47     1:01.42 (30.95)     1:32.21 (30.79)     2:03.32 (31.11)
 14 Gulf Coast Swim Team-FL  'B'                                2:03.51        
     1) Gromnicki, Ashly J 12           2) Wortkotter, Brittany M 12      
     3) McCarthy, Molly K 12            4) Lind, Lacey L 12               
                  32.55     1:01.29 (28.74)     1:33.99 (32.70)     2:03.51 (29.52)
 15 Brandon Swim & Tennis-FL  'B'                               2:06.51        
     1) Almanza, Deanna J 12            2) Campo, Mallory A 12            
     3) Carlos, Sarah E 12              4) Logan, Carrie K 11             
                  30.96     1:03.87 (32.91)     1:34.52 (30.65)     2:06.51 (31.99)
 16 Carrollwood Village Swim Team-FL  'A'                       2:06.76        
     1) Hotchkiss, Jenny M 12           2) Nelson, Allison L 11           
     3) Owens, Caitlin N 11             4) Zayas, Brittany A 11           
                  31.72     1:01.47 (29.75)     1:36.17 (34.70)     2:06.76 (30.59)
 17 South Tampa Aquatic Team-FL  'A'                            2:08.73        
     1) Anderson, Meg P 12              2) Ryals, Caroline E 12           
     3) Platau, Libby C 11              4) DeMesa, Taylor P 11            
                  28.54     1:00.11 (31.57)     1:34.36 (34.25)     2:08.73 (34.37)
 18 Swim Florida-FL  'D'                                        2:13.16        
     1) Palmer, Jillian G 12            2) Hamann, Samantha 11            
     3) Nielsen, Michelle A A 12        4) Kohn, Krista A 11              
                  31.72     1:05.39 (33.67)     1:39.59 (34.20)     2:13.16 (33.57)
 -- Gulf Coast Swim Team-FL  'A'                                     DQ        
     1) Huffman, Abby M 11              2) Ortega, Gabrielle M 11         
     3) McCaw, Jackie M 12              4) Gadowry, Michelle E 12         
                  28.31       55.89 (27.58)     1:23.72 (27.83)          DQ (28.22)
 -- Tampa Bay Community Aquatics-FL  'A'                             DQ        
     1) Sandkuhl, Summer R 12           2) Latimer, Emily J 12            
     3) McGeehan, Mary Alice A 11       4) Margalis, Melanie A 11         
                  29.18       58.66 (29.48)     1:29.58 (30.92)          DQ (25.01)
 -- Saint Petersburg Aquatics-FL  'D'                                NS        
 -- Saint Petersburg Aquatics-FL  'E'                                NS        
     1) Wells, Katie M 12               2) Wall, Kara L 11                
     3) Mooren, Heather A 12            4) Swann, Chelsea L 12            
 -- Tampa Bay Community Aquatics-FL  'B'                             NS        
 
Event 48  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Tampa Bay Community Aquatics-FL  'A'                        1:49.21        
     1) Barry, Dan J 12                 2) Mertens, Christopher R 12      
     3) Moore, Eric A 12                4) Centanni, Michael 12           
                  27.20       54.63 (27.43)     1:22.81 (28.18)     1:49.21 (26.40)
  2 Clearwater AquaticsTeam-FL  'A'                             1:53.06        
     1) Martin, Cameron B 12            2) Taddeo, Jonathan D 11          
     3) Hawkins, Jordan W 12            4) Stearns, Wes T 11              
                  27.48       57.20 (29.72)     1:24.42 (27.22)     1:53.06 (28.64)
  3 West Florida Lightning Aquatic-FL  'A'                      1:54.61        
     1) Birk, Antonio R 11              2) Thompson, Matthew R 11         
     3) Caldwell, Casey T 12            4) Smith, Ryan J 12               
                  26.89       54.92 (28.03)     1:22.50 (27.58)     1:54.61 (32.11)
  4 Brandon Swim & Tennis-FL  'B'                               1:55.03        
     1) Woodcock, Brian T 11            2) Viana, Will S 12               
     3) McNamara, Brendan P 12          4) Bukaweski, Jacob T 11          
                  27.87       55.94 (28.07)     1:25.76 (29.82)     1:55.03 (29.27)
  5 Sarasota YMCA Sharks-FL  'A'                                1:59.21        
     1) Rauch, Marty W 11               2) Kadibhai, Mufaddal A 11        
     3) Gutierrez, Fernando F 11        4) Bugatti, Kavanaugh C 11        
                  28.27       55.90 (27.63)     1:27.67 (31.77)     1:59.21 (31.54)
  6 Swim Florida-FL  'A'                                        2:02.52        
     1) Nunez, Jonathan W 11            2) Swanbeck, Robert J 11          
     3) Stephenson, Harry C 11          4) Williams, Ryan P 11            
                  27.63       58.33 (30.70)     1:30.83 (32.50)     2:02.52 (31.69)
  7 Brandon Swim & Tennis-FL  'C'                               2:04.55        
     1) Bandi, Eddie 11                 2) Perry, Maxwell H 11            
     3) Kastner, Ryan W 12              4) Geis, Robert N 12              
                  29.58     1:05.60 (36.02)     1:33.60 (28.00)     2:04.55 (30.95)
 -- Carrollwood Village Swim Team-FL  'A'                            NS        
 -- South Tampa Aquatic Team-FL  'A'                                 NS        
     1) Marston, Byrne W 11             2) Winship, Charles A 11          
     3) Militello, Michael G 11         4) McLean, Robby D 11             
 
Event 49  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Tampa Bay Community Aquatics-FL  'A'                        1:43.08        
     1) Nauta, Chelsea B 14             2) Stephan, Alexandra C 15        
     3) Sheffield, Rae-Lynn E 14        4) Nauta, Brittany R 16           
                  25.59       52.85 (27.26)     1:18.23 (25.38)     1:43.08 (24.85)
  2 Saint Petersburg Aquatics-FL  'A'                           1:43.84        
     1) Bardin, Jesse L 15              2) Decker, Sally M 14             
     3) Brands, Daniela R 16            4) Petersen, Charlotte 39         
                  25.94       53.24 (27.30)     1:18.37 (25.13)     1:43.84 (25.47)
  3 Clearwater AquaticsTeam-FL  'A'                             1:44.37        
     1) Willsey, Jana L 14              2) Schmidt, Kassie F F 17         
     3) Michael, Sarah A A 17           4) Guyler, Jennifer L 15          
                  25.92       51.62 (25.70)     1:18.42 (26.80)     1:44.37 (25.95)
  4 Clearwater AquaticsTeam-FL  'B'                             1:45.99        
     1) Stevens, Kariann M 13           2) Pyne, Natalie E 13             
     3) Hill, Erin E E 17               4) Warner, Caitlin K K 16         
                  26.22       53.10 (26.88)     1:19.96 (26.86)     1:45.99 (26.03)
  5 Gulf Coast Swim Team-FL  'A'                                1:46.76        
     1) Franklin, Chelsea L 13          2) McCaw, Tina M 14               
     3) Labreche, Ryann A 14            4) Roka, Heather A 17             
                  25.74       53.03 (27.29)     1:20.06 (27.03)     1:46.76 (26.70)
  6 Swim Florida-FL  'A'                                        1:47.06        
     1) Modglin, Amy L 12               2) Anderson, Kara J 14            
     3) Turnadzic, Maida 13             4) Pacheco, Laura M 15            
                  26.36       53.16 (26.80)     1:19.92 (26.76)     1:47.06 (27.14)
  7 Saint Petersburg Aquatics-FL  'B'                           1:48.70        
     1) Milo, Jaime 15                  2) Cillian, Kate R 14             
     3) Kerns, Whitney L 16             4) Sanchez, Lauren K 15           
                  27.35       53.75 (26.40)     1:21.61 (27.86)     1:48.70 (27.09)
  8 Saint Petersburg Aquatics-FL  'C'                           1:52.44        
     1) Pisecco, Carla R 14             2) Frey, Jennifer E 15            
     3) McClenathan, Kelly A 15         4) Michota, Stase E 14            
                  29.03       56.67 (27.64)     1:24.78 (28.11)     1:52.44 (27.66)
  9 Tampa Bay Community Aquatics-FL  'B'                        1:52.64        
     1) Latimer, Casie L 13             2) Lawrence, Megan X 16           
     3) McGeehan, Elizabeth M 13        4) Harman, Krystal J 15           
                  27.57                             1:24.47 ( )     1:52.64 (28.17)
 10 Swim Florida-FL  'B'                                        1:52.70        
     1) Cameron, Jessica C 17           2) Weichelt, Sarah A 14           
     3) Nelson, Lindsey N 14            4) Farhat, Mercedes 13            
                  28.92       56.97 (28.05)     1:25.58 (28.61)     1:52.70 (27.12)
 11 Swim Florida-FL  'C'                                        1:53.26        
     1) Potts, Jamey E 17               2) Davies, Charlotte E 13         
     3) Gann, Brittnay 13               4) Kerfoot, Sarah E 13            
                  28.03       56.23 (28.20)     1:24.63 (28.40)     1:53.26 (28.63)
 12 Brandon Swim & Tennis-FL  'A'                               1:53.88        
     1) Glover, Alex E 13               2) Cincotta, Jessica C 14         
     3) Lehr, Amanda L 15               4) Kastner, Kirby M 13            
                  27.14       55.36 (28.22)     1:23.80 (28.44)     1:53.88 (30.08)
 13 Gulf Coast Swim Team-FL  'B'                                1:54.76        
     1) Tatko, Sarah R 16               2) Tatko, Amanda M 16             
     3) Davis, Lindsey J 15             4) Sands, Megan F 14              
                  29.46       59.22 (29.76)     1:26.74 (27.52)     1:54.76 (28.02)
 14 Swim Florida-FL  'D'                                        1:57.09        
     1) Lucas, Melissa R 13             2) Smith, Nicole L 13             
     3) Learned, Kelly A 15             4) Paladini, Hannah J 14          
                  30.11       59.11 (29.00)     1:27.87 (28.76)     1:57.09 (29.22)
 15 Tampa Bay Community Aquatics-FL  'C'                        2:00.23        
     1) Lake, Meghan R 14               2) Oliveri, Kara M 13             
     3) Mertens, Maria R 17             4) Francis, Amanda C 13           
                  31.92     1:00.64 (28.72)     1:30.57 (29.93)     2:00.23 (29.66)
 16 Swim Florida-FL  'F'                                        2:00.44        
     1) Armes, Katie C 13               2) Downey, Allison M 15           
     3) Cyr, Meagan N 13                4) Stanbra, Monica A 13           
                  29.22     1:00.18 (30.96)     1:31.70 (31.52)     2:00.44 (28.74)
 17 Saint Petersburg Aquatics-FL  'D'                           2:01.30        
     1) Linton, Laura 14                2) Adeleye, Titilayo L 15         
     3) Mooren, Samantha M 15           4) Kovalik, Alisha J 14           
                  27.63       57.21 (29.58)     1:28.07 (30.86)     2:01.30 (33.23)
 18 Swim Florida-FL  'E'                                        2:02.33        
     1) Wasko, Kristen N 13             2) Gabela, Milena 15              
     3) Tyler, Kelsey R 14              4) Gelman, Nikki R 13             
                  29.38       59.87 (30.49)     1:29.66 (29.79)     2:02.33 (32.67)
 19 Gulf Coast Swim Team-FL  'C'                                2:07.52        
     1) Zoppy, Catherine 14             2) Roka, Lyndsey E 13             
     3) Cooper, Emily D 11              4) Rodway, Emily H 13             
                  28.66       58.19 (29.53)     1:31.48 (33.29)     2:07.52 (36.04)
 -- Brandon Swim & Tennis-FL  'B'                                    NS        
     1) Beeman, Dusty A 16              2) Hamashin, Chelsea E 15         
 -- Carrollwood Village Swim Team-FL  'A'                            NS        
 
Event 50  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Saint Petersburg Aquatics-FL  'A'                           1:33.68        
     1) Moody, Adam A 16                2) Varanda, Brenno R 17           
     3) Sunnucks, Brent A 16            4) Stoddard, Andy M 16            
                  23.48       46.75 (23.27)     1:10.05 (23.30)     1:33.68 (23.63)
  2 Clearwater AquaticsTeam-FL  'A'                             1:34.66        
     1) Bullock, Clay C 15              2) Crescimbeni, Jose E 13         
     3) Corbin, Adam C 14               4) Johnson, Grant S 18            
                  23.80       48.22 (24.42)     1:12.27 (24.05)     1:34.66 (22.39)
  3 Tampa Bay Community Aquatics-FL  'A'                        1:35.66        
     1) Sutton, Matt J 15               2) Harris, Joel P 16              
     3) Stumpf, Ryan M 14               4) Wyher, Tommy J 14              
                  24.43       48.68 (24.25)     1:12.82 (24.14)     1:35.66 (22.84)
  4 Swim Florida-FL  'A'                                        1:40.14        
     1) Stublen, Kyle W 15              2) Patino, Diego E 13             
     3) Robley, Chris R 17              4) Todd, Matt J 15                
                  24.88       49.00 (24.12)     1:14.60 (25.60)     1:40.14 (25.54)
  5 Swim Florida-FL  'B'                                        1:42.16        
     1) Austin, Michael D 14            2) Minor, Sean T 13               
     3) Modglin, Nathan R 14            4) Kennedy, Robby J 13            
                  24.81       51.14 (26.33)     1:16.40 (25.26)     1:42.16 (25.76)
  6 Saint Petersburg Aquatics-FL  'B'                           1:43.61        
     1) Nardozzi, Kevin M 15            2) Snyder, Mitchell W 16          
     3) Chambers, Cameron M 12          4) Snyder, Russell W 14           
                  25.84       50.26 (24.42)     1:16.58 (26.32)     1:43.61 (27.03)
  7 Gulf Coast Swim Team-FL  'A'                                1:48.76        
     1) Dubrasky, Tayler K 13           2) Roka, Michael R 14             
     3) Gardella, Travis J 14           4) Ritz, Pieter K 13              
                  25.54       52.08 (26.54)     1:20.08 (28.00)     1:48.76 (28.68)
  8 Brandon Swim & Tennis-FL  'B'                               2:01.12        
     1) Dolphin, Peter G 15             2) Freeborn, Derek A 16           
     3) Perry, Morgan P 14              4) Viana, Bobby C 10              
                  27.77     1:09.03 (41.26)     1:35.16 (26.13)     2:01.12 (25.96)
  9 Gulf Coast Swim Team-FL  'B'                                2:02.95        
     1) Caldwell, Nathan A 11           2) Gromnicki, Matt E 11           
     3) Scott, Trevor R 11              4) Lim, Jeffrey S 13              
 -- Tampa Bay Community Aquatics-FL  'B'                             NS        
 
Event 51  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Modglin, Amy L            12 Swim-FL                        1:57.76        
                  27.66       57.55 (29.89)     1:27.68 (30.13)     1:57.76 (30.08)
  2 Krauss, Kelsey M          12 SPA-FL                         2:03.92        
                  28.66     1:00.58 (31.92)     1:32.84 (32.26)     2:03.92 (31.08)
  3 Salce, Amy H              12 Una-Swim-FL                    2:05.26        
                  28.97     1:01.50 (32.53)     1:33.57 (32.07)     2:05.26 (31.69)
  4 Schmidt, Paige M          12 Cat-FL                         2:06.08        
                  30.76     1:02.12 (31.36)     1:34.36 (32.24)     2:06.08 (31.72)
  5 Harrington, Marissa K     12 SYS-FL                         2:06.50        
                  29.97     1:01.51 (31.54)     1:34.30 (32.79)     2:06.50 (32.20)
  6 Ortega, Gabrielle M       11 GCST-FL                        2:06.66        
                  29.35     1:01.63 (32.28)     1:34.75 (33.12)     2:06.66 (31.91)
  7 Margalis, Melanie A       11 Tbay-FL                        2:08.14        
                  29.63     1:02.47 (32.84)     1:35.56 (33.09)     2:08.14 (32.58)
  8 Rossi, Ashley C           11 Una-Cat-FL                     2:09.15        
                  29.87     1:02.88 (33.01)     1:36.71 (33.83)     2:09.15 (32.44)
  9 Metka, Kristine M         12 W. Florida Swim-FL             2:10.00        
                  29.81     1:02.31 (32.50)     1:36.50 (34.19)     2:10.00 (33.50)
 10 Raybon, Raquel M          11 SYS-FL                         2:10.81        
                  31.03     1:05.01 (33.98)     1:38.39 (33.38)     2:10.81 (32.42)
 11 Harrison, Holly G         12 NCFY-FL                        2:12.16        
                                1:03.76 ( )     1:38.06 (34.30)     2:12.16 (34.10)
 12 Wieckowski, Joanna        12 Cat-FL                         2:12.76        
                  30.41     1:04.37 (33.96)     1:39.17 (34.80)     2:12.76 (33.59)
 13 McCaw, Jackie M           12 GCST-FL                        2:13.22        
                  29.87     1:03.31 (33.44)     1:38.58 (35.27)     2:13.22 (34.64)
 14 Daniels, Tobie M          12 SYS-FL                         2:13.62        
                  31.19     1:04.69 (33.50)     1:39.45 (34.76)     2:13.62 (34.17)
 15 Gadowry, Michelle E       12 GCST-FL                        2:13.81        
                  30.68     1:05.10 (34.42)     1:40.40 (35.30)     2:13.81 (33.41)
 16 Wortkotter, Brittany M    12 GCST-FL                        2:14.05        
                  30.18     1:04.76 (34.58)     1:40.13 (35.37)     2:14.05 (33.92)
 17 Black, Erin R             12 Swim-FL                        2:14.87        
                  31.42     1:06.10 (34.68)     1:41.25 (35.15)     2:14.87 (33.62)
 18 Newfield, Sidney M        11 SPA-FL                         2:15.50        
                  31.67     1:06.42 (34.75)     1:41.40 (34.98)     2:15.50 (34.10)
 19 Bessire, Jessica R        12 SYS-FL                         2:16.01        
                  31.68     1:06.54 (34.86)     1:41.93 (35.39)     2:16.01 (34.08)
 20 Cardy, Christina R        12 W. Florida Swim-FL             2:16.32        
                  31.48     1:06.73 (35.25)     1:42.25 (35.52)     2:16.32 (34.07)
 21 Nelson, Allison L         11 Carrollwood-FL                 2:17.41        
                  31.32     1:06.10 (34.78)     1:42.25 (36.15)     2:17.41 (35.16)
 22 Lewis, Rebecca L          12 NCFY-FL                        2:17.54        
                  31.34     1:05.94 (34.60)     1:42.11 (36.17)     2:17.54 (35.43)
 23 Latimer, Emily J          12 Tbay-FL                        2:18.04        
                  31.89     1:07.17 (35.28)     1:43.34 (36.17)     2:18.04 (34.70)
 24 Lind, Lacey L             12 GCST-FL                        2:19.64        
                  33.23     1:08.46 (35.23)     1:44.52 (36.06)     2:19.64 (35.12)
 25 Gross, Cassie A           11 Swim-FL                        2:20.40        
                  31.66     1:07.76 (36.10)     1:44.64 (36.88)     2:20.40 (35.76)
 26 Evenson, Rebecca K        12 SYS-FL                         2:20.47        
                  31.92     1:07.58 (35.66)     1:44.17 (36.59)     2:20.47 (36.30)
 27 Gutzmann, Nikki K         11 SYS-FL                         2:20.66        
                  31.23     1:07.62 (36.39)     1:44.69 (37.07)     2:20.66 (35.97)
 28 Menendez, Sarah           11 ACTT-FL                        2:20.70        
                  31.52     1:07.22 (35.70)     1:44.97 (37.75)     2:20.70 (35.73)
 29 Cotugno, Meghan L         11 Swim-FL                        2:20.91        
                  32.57     1:08.39 (35.82)     1:45.46 (37.07)     2:20.91 (35.45)
 30 Dowling, Courtney S       12 SYS-FL                         2:21.12        
                  31.99     1:07.53 (35.54)     1:44.92 (37.39)     2:21.12 (36.20)
 31 Perry, Kaycee J           12 SYS-FL                         2:21.43        
                  32.11     1:09.49 (37.38)     1:46.70 (37.21)     2:21.43 (34.73)
 32 Fields, Sarah             12 ACTT-FL                        2:22.14        
                  33.67     1:09.83 (36.16)     1:46.97 (37.14)     2:22.14 (35.17)
 33 Huffman, Abby M           11 GCST-FL                        2:23.64        
                  29.85     1:02.16 (32.31)   2:08.49 (1:06.33)     2:23.64 (15.15)
 34 Almanza, Deanna J         12 Blue Wave-FL                   2:23.67        
                  32.82     1:09.50 (36.68)     1:46.88 (37.38)     2:23.67 (36.79)
 35 McGeehan, Mary Alice A    11 Tbay-FL                        2:24.90        
                  33.02     1:10.04 (37.02)     1:48.49 (38.45)     2:24.90 (36.41)
 36 McCarthy, Molly K         12 GCST-FL                        2:25.03        
                  33.50     1:10.79 (37.29)     1:48.86 (38.07)     2:25.03 (36.17)
 37 Spinella, Melinda         12 SYS-FL                         2:25.97        
                  33.78     1:11.02 (37.24)     1:49.01 (37.99)     2:25.97 (36.96)
 38 Hotic, Sanja              12 Swim-FL                        2:26.10        
                  31.80     1:08.76 (36.96)     1:48.52 (39.76)     2:26.10 (37.58)
 39 Cooper, Emily D           11 GCST-FL                        2:26.31        
                  33.66     1:11.50 (37.84)     1:49.24 (37.74)     2:26.31 (37.07)
 40 Caldwell, MACKENZIE K     11 W. Florida Swim-FL             2:26.74        
                  33.60     1:11.34 (37.74)     1:50.06 (38.72)     2:26.74 (36.68)
 41 Moline, Nicole O          11 Tbay-FL                        2:27.43        
                  33.72     1:11.61 (37.89)     1:49.62 (38.01)     2:27.43 (37.81)
 42 Carlos, Sarah E           12 Blue Wave-FL                   2:29.03        
                  34.80     1:12.57 (37.77)     1:52.22 (39.65)     2:29.03 (36.81)
 43 Zayas, Brittany A         11 Carrollwood-FL                 2:29.12        
                  33.98     1:11.99 (38.01)     1:51.18 (39.19)     2:29.12 (37.94)
 44 Logan, Carrie K           11 Blue Wave-FL                   2:31.14        
                  33.69     1:12.10 (38.41)     1:52.57 (40.47)     2:31.14 (38.57)
 45 Demshar, Sarah Ashley A   12 SYS-FL                         2:31.33        
                  34.56     1:12.96 (38.40)     1:52.61 (39.65)     2:31.33 (38.72)
 46 Gillezeau, Patricia M     11 SYS-FL                         2:32.28        
                  34.70     1:13.55 (38.85)     1:53.26 (39.71)     2:32.28 (39.02)
 46 Nielsen, Michelle A A     12 Swim-FL                        2:32.28        
                  35.79     1:13.79 (38.00)     1:53.91 (40.12)     2:32.28 (38.37)
 48 Webb, Meagan M            11 Swim-FL                        2:32.62        
                  34.66     1:13.89 (39.23)     1:54.76 (40.87)     2:32.62 (37.86)
 49 Wells, Katie M            12 SPA-FL                         2:33.65        
                  35.03     1:13.81 (38.78)     1:51.71 (37.90)     2:33.65 (41.94)
 50 Snyder, Elyse M           11 SPA-FL                         2:34.09        
                  35.98     1:16.58 (40.60)     1:55.85 (39.27)     2:34.09 (38.24)
 51 Tucker, Ashleigh M        11 SYS-FL                         2:34.53        
                  35.60     1:15.47 (39.87)     1:56.64 (41.17)     2:34.53 (37.89)
 52 Hotchkiss, Jenny M        12 Carrollwood-FL                 2:38.11        
                  33.16     1:14.47 (41.31)     1:59.45 (44.98)     2:38.11 (38.66)
 53 Gromnicki, Ashly J        12 GCST-FL                        2:39.10        
                  33.76     1:14.43 (40.67)     1:58.18 (43.75)     2:39.10 (40.92)
 54 Compton, Angelica         11 Cat-FL                         2:39.13        
                  35.33     1:16.06 (40.73)     1:59.65 (43.59)     2:39.13 (39.48)
 55 Palmer, Jillian G         12 Swim-FL                        2:42.09        
                  36.59     1:18.31 (41.72)     2:00.87 (42.56)     2:42.09 (41.22)
 56 Carey, Katherine A        12 SYS-FL                         2:42.83        
                  35.40     1:18.36 (42.96)     2:03.34 (44.98)     2:42.83 (39.49)
 57 DeMesa, Taylor P          11 STAT-FL                        2:46.63        
                  37.84     1:20.71 (42.87)     2:04.85 (44.14)     2:46.63 (41.78)
 58 Gonzalez, Letty C         11 Swim-FL                        2:46.81        
                  38.25     1:20.88 (42.63)     2:04.94 (44.06)     2:46.81 (41.87)
 59 Ryals, Caroline E         12 STAT-FL                        2:49.17        
                  35.09     1:19.37 (44.28)     2:05.65 (46.28)     2:49.17 (43.52)
 60 Mackey, Brittany A        11 Carrollwood-FL                 2:49.61        
                  34.87     1:18.79 (43.92)     2:05.83 (47.04)     2:49.61 (43.78)
 61 Marchese, Elizabeth A     12 SYS-FL                         2:50.21        
                  38.53     1:22.21 (43.68)     2:07.85 (45.64)     2:50.21 (42.36)
 62 Campo, Mallory A          12 Blue Wave-FL                   2:52.11        
                  36.93     1:21.52 (44.59)     2:08.43 (46.91)     2:52.11 (43.68)
 63 Troxler, Kristen L        12 BSD-FL                         2:52.54        
                  38.77     1:23.46 (44.69)     2:08.98 (45.52)     2:52.54 (43.56)
 64 Francis, Valerie E        11 Tbay-FL                        2:54.78        
                  39.51     1:25.65 (46.14)     2:11.58 (45.93)     2:54.78 (43.20)
 65 Nieder, Lauren E          12 SYS-FL                         2:55.20        
                  38.59     1:23.38 (44.79)     2:09.67 (46.29)     2:55.20 (45.53)
 66 Cappello, Anne L          11 STAT-FL                        2:57.93        
                  39.02     1:24.75 (45.73)     2:12.56 (47.81)     2:57.93 (45.37)
 67 Platau, Libby C           11 STAT-FL                        2:58.26        
                  39.46     1:23.31 (43.85)     2:10.99 (47.68)     2:58.26 (47.27)
 68 Amezquita, Shana          12 Swim-FL                        3:00.67        
                  38.75     1:24.07 (45.32)     2:12.55 (48.48)     3:00.67 (48.12)
 69 Withington, Emily W       11 Tbay-FL                        3:07.29        
                  41.24     1:12.59 (31.35)     1:29.65 (17.06)   3:07.29 (1:37.64)
 70 Curran, Malary            11 Swim-FL                        3:10.34        
                  41.63     1:29.92 (48.29)     2:20.98 (51.06)     3:10.34 (49.36)
 -- Boucher, Mary             11 W. Florida Swim-FL                  DQ        
                  35.49     1:14.82 (39.33)     1:56.95 (42.13)          DQ (40.35)
 -- Perez, Pacharina          11 Una-Gcst-FL                         NS        
 -- Swann, Chelsea L          12 SPA-FL                              NS        
 -- Favero, Ashley E          12 SPA-FL                              NS        
 -- Strauss, Lauren E         12 GCST-FL                             NS        
 -- Bill, Kelsey              11 W. Florida Swim-FL                  NS        
 -- French, Allyson E         11 Tbay-FL                             NS        
 -- Kane, Casey E             11 SYS-FL                              NS        
 -- Wall, Kara L              11 SPA-FL                              NS        
 -- Sienkiewicz, Katie O      11 Tbay-FL                             NS        
 
Event 52  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chambers, Cameron M       12 SPA-FL                         2:01.97        
                  28.64       59.77 (31.13)     1:31.37 (31.60)     2:01.97 (30.60)
  2 Thompson, Matthew R       11 W. Florida Swim-FL             2:06.47        
                  29.68     1:01.93 (32.25)     1:34.88 (32.95)     2:06.47 (31.59)
  3 Donnelly, Vincent J       12 Tbay-FL                        2:06.81        
                  29.75     1:02.34 (32.59)     1:36.04 (33.70)     2:06.81 (30.77)
  4 Hawkins, Jordan W         12 Cat-FL                         2:07.85        
                  29.58     1:02.49 (32.91)     1:36.04 (33.55)     2:07.85 (31.81)
  5 Stephenson, Harry C       11 Swim-FL                        2:11.01        
                  31.12     1:04.71 (33.59)     1:38.71 (34.00)     2:11.01 (32.30)
  6 Birk, Antonio R           11 W. Florida Swim-FL             2:14.63        
                  29.79     1:06.85 (37.06)     1:42.55 (35.70)     2:14.63 (32.08)
  7 Moore, Eric A             12 Tbay-FL                        2:14.68        
                  30.35     1:04.69 (34.34)     1:40.93 (36.24)     2:14.68 (33.75)
  8 Mertens, Christopher R    12 Tbay-FL                        2:15.78        
                  31.30     1:04.96 (33.66)     1:40.87 (35.91)     2:15.78 (34.91)
  9 Nunez, Jonathan W         11 Swim-FL                        2:17.26        
                  30.99     1:06.28 (35.29)     1:42.45 (36.17)     2:17.26 (34.81)
 10 Centanni, Michael         12 Tbay-FL                        2:17.62        
                  30.41     1:04.71 (34.30)     1:41.64 (36.93)     2:17.62 (35.98)
 11 Gromnicki, Matt E         11 GCST-FL                        2:18.42        
                  32.16     1:07.77 (35.61)     1:43.88 (36.11)     2:18.42 (34.54)
 12 Rauch, Marty W            11 SYS-FL                         2:18.78        
                  31.96     1:07.85 (35.89)     1:44.42 (36.57)     2:18.78 (34.36)
 13 Bukaweski, Jacob T        11 Blue Wave-FL                   2:20.56        
                  32.85     1:08.80 (35.95)     1:45.79 (36.99)     2:20.56 (34.77)
 14 McNamara, Brendan P       12 Blue Wave-FL                   2:21.24        
                  33.27     1:09.60 (36.33)     1:46.19 (36.59)     2:21.24 (35.05)
 15 Viana, Will S             12 Blue Wave-FL                   2:22.32        
                  30.83     1:07.28 (36.45)     1:46.10 (38.82)     2:22.32 (36.22)
 16 Attal, Dylan C            11 Carrollwood-FL                 2:28.55        
                  33.64     1:12.59 (38.95)     1:53.04 (40.45)     2:28.55 (35.51)
 17 Swanbeck, Robert J        11 Swim-FL                        2:28.66        
                  34.54     1:14.45 (39.91)     1:53.24 (38.79)     2:28.66 (35.42)
 18 Smith, Ryan J             12 W. Florida Swim-FL             2:28.95        
                  34.29     1:13.06 (38.77)     1:51.75 (38.69)     2:28.95 (37.20)
 19 Gorman, Johnny R          11 W. Florida Swim-FL             2:29.77        
                  32.72     1:12.31 (39.59)     1:54.19 (41.88)     2:29.77 (35.58)
 20 Duffee, Kyle D            11 W. Florida Swim-FL             2:31.19        
                  34.45     1:13.55 (39.10)     1:54.20 (40.65)     2:31.19 (36.99)
 21 Gutierrez, Fernando F     11 SYS-FL                         2:31.45        
                  34.90     1:13.99 (39.09)     1:51.87 (37.88)     2:31.45 (39.58)
 22 Williams, Ryan P          11 Swim-FL                        2:33.70        
                  33.60     1:12.81 (39.21)     1:53.83 (41.02)     2:33.70 (39.87)
 23 Geis, Robert N            12 Blue Wave-FL                   2:35.00        
                  33.96                             1:52.19 ( )     2:35.00 (42.81)
 24 Bugatti, Kavanaugh C      11 SYS-FL                         2:35.72        
                  35.03     1:15.19 (40.16)     1:56.96 (41.77)     2:35.72 (38.76)
 25 Scott, Trevor R           11 GCST-FL                        2:37.24        
                  35.96     1:16.40 (40.44)     1:57.13 (40.73)     2:37.24 (40.11)
 26 Williams, Jordan A        12 Swim-FL                        2:37.38        
                  34.84     1:15.92 (41.08)     1:57.09 (41.17)     2:37.38 (40.29)
 27 Castagna, CA A            12 Cat-FL                         2:38.36        
                  34.74     1:14.54 (39.80)     1:56.52 (41.98)     2:38.36 (41.84)
 28 Watts, Stryker A          12 SYS-FL                         2:48.97        
                  38.78     1:21.81 (43.03)     2:06.95 (45.14)     2:48.97 (42.02)
 29 Winship, Charles A        11 STAT-FL                        2:50.24        
                  37.35     1:19.50 (42.15)     2:04.08 (44.58)     2:50.24 (46.16)
 30 Morrison, Neil N          12 Swim-FL                        2:51.03        
                  36.00     1:18.91 (42.91)     2:04.63 (45.72)     2:51.03 (46.40)
 31 Cleary, Kyle C            11 SPA-FL                         3:00.89        
                  40.14     1:27.13 (46.99)     2:16.83 (49.70)     3:00.89 (44.06)
 32 Scheele, Tyler P          11 Blue Wave-FL                   3:02.07        
                  39.10     1:24.58 (45.48)     2:11.15 (46.57)     3:02.07 (50.92)
 33 Militello, Michael G      11 STAT-FL                        3:02.68        
                  37.47     1:21.52 (44.05)     2:11.22 (49.70)     3:02.68 (51.46)
 34 Perry, Maxwell H          11 Blue Wave-FL                   3:10.64        
                  40.37     1:30.63 (50.26)     2:20.97 (50.34)     3:10.64 (49.67)
 -- Silvers, John W           11 SYS-FL                              NS        
 -- McLean, Robby D           11 STAT-FL                             NS        
 -- S-Duemette, Ryan K        11 W. Florida Swim-FL                  NS        
 -- Messer, Brain S           11 BSD-FL                              NS        
 -- Voigts, Zachary J         12 SYS-FL                              NS        
 -- Ropa, Matt J              12 Swim-FL                             NS        
 -- Kastner, Ryan W           12 Blue Wave-FL                        NS        
 -- Curhan, Daniel N          12 SYS-FL                              NS        
 -- Brock, Stephen D          12 Carrollwood-FL                      NS        
 
Event 53  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nauta, Chelsea B          14 Tbay-FL                        1:53.68        
                  26.99       56.00 (29.01)     1:25.14 (29.14)     1:53.68 (28.54)
  2 Franklin, Chelsea L       13 GCST-FL                        1:53.90        
                  27.27       56.22 (28.95)     1:25.78 (29.56)     1:53.90 (28.12)
  3 Cillian, Kate R           14 SPA-FL                         1:59.69        
                  27.77       57.66 (29.89)     1:28.87 (31.21)     1:59.69 (30.82)
  4 Showalter, Corinne A      13 SYS-FL                         2:01.20        
                  27.89       59.04 (31.15)     1:30.83 (31.79)     2:01.20 (30.37)
  5 Willsey, Jana L           14 Cat-FL                         2:01.62        
                  29.24     1:00.20 (30.96)     1:31.58 (31.38)     2:01.62 (30.04)
  6 Foster, Carrie E          13 Carrollwood-FL                 2:01.79        
                  28.38       59.15 (30.77)     1:31.07 (31.92)     2:01.79 (30.72)
  7 Labreche, Ryann A         14 GCST-FL                        2:02.38        
                  28.80       59.86 (31.06)     1:31.60 (31.74)     2:02.38 (30.78)
  8 Sands, Megan F            14 GCST-FL                        2:02.64        
                  29.29     1:00.48 (31.19)     1:32.53 (32.05)     2:02.64 (30.11)
  9 Lewkowicz, Emeri A        13 Carrollwood-FL                 2:03.37        
                  28.97     1:00.54 (31.57)     1:32.41 (31.87)     2:03.37 (30.96)
 10 Anderson, Kara J          14 Swim-FL                        2:03.83        
                  28.73     1:00.12 (31.39)     1:32.14 (32.02)     2:03.83 (31.69)
 11 Sears, Jill R             13 Cat-FL                         2:04.94        
                  29.51     1:01.06 (31.55)     1:33.28 (32.22)     2:04.94 (31.66)
 12 Michota, Stase E          14 SPA-FL                         2:05.67        
                  29.12     1:01.03 (31.91)     1:33.61 (32.58)     2:05.67 (32.06)
 13 Pyne, Natalie E           13 Cat-FL                         2:05.91        
                  29.00     1:00.68 (31.68)     1:33.35 (32.67)     2:05.91 (32.56)
 14 Smith, Natalie R          13 NCFY-FL                        2:06.01        
                  29.51     1:01.04 (31.53)     1:34.21 (33.17)     2:06.01 (31.80)
 15 Mesa, Laura A             13 Tbay-FL                        2:06.08        
                  29.28     1:01.20 (31.92)     1:34.01 (32.81)     2:06.08 (32.07)
 16 Mackey, Jenn-Jenn L       14 Carrollwood-FL                 2:06.31        
                  29.14     1:01.29 (32.15)     1:34.27 (32.98)     2:06.31 (32.04)
 17 Turnadzic, Maida          13 Swim-FL                        2:06.32        
                  29.17     1:01.35 (32.18)     1:34.38 (33.03)     2:06.32 (31.94)
 18 McCaw, Tina M             14 GCST-FL                        2:06.38        
                  29.02     1:01.06 (32.04)     1:34.02 (32.96)     2:06.38 (32.36)
 19 Davies, Charlotte E       13 Swim-FL                        2:06.74        
                  29.30     1:01.12 (31.82)     1:34.11 (32.99)     2:06.74 (32.63)
 20 Smith, Mikaela R          14 NCFY-FL                        2:07.75        
                  30.61     1:03.33 (32.72)     1:36.01 (32.68)     2:07.75 (31.74)
 21 Collins, Blair O          13 SYS-FL                         2:08.36        
                  29.33     1:01.55 (32.22)     1:34.79 (33.24)     2:08.36 (33.57)
 22 Tromp, Claire L           13 Carrollwood-FL                 2:08.81        
                  29.82     1:02.26 (32.44)     1:35.48 (33.22)     2:08.81 (33.33)
 23 Gann, Brittnay            13 Swim-FL                        2:08.85        
                  30.04     1:02.96 (32.92)     1:36.68 (33.72)     2:08.85 (32.17)
 24 Rameriz, Lily G           13 NCFY-FL                        2:09.26        
                  30.81     1:03.20 (32.39)     1:35.89 (32.69)     2:09.26 (33.37)
 25 Durham-Moore, Erin L      14 Cat-FL                         2:10.50        
                  30.63     1:03.90 (33.27)     1:38.04 (34.14)     2:10.50 (32.46)
 26 Kerfoot, Sarah E          13 Swim-FL                        2:11.26        
                  31.38     1:04.92 (33.54)     1:38.31 (33.39)     2:11.26 (32.95)
 27 Cromer, Tara J            13 W. Florida Swim-FL             2:11.67        
                  30.14     1:03.10 (32.96)     1:37.84 (34.74)     2:11.67 (33.83)
 28 Latimer, Casie L          13 Tbay-FL                        2:12.32        
                  30.78     1:03.77 (32.99)     1:38.90 (35.13)     2:12.32 (33.42)
 29 Glover, Alex E            13 Blue Wave-FL                   2:12.47        
                  30.06     1:03.52 (33.46)     1:37.91 (34.39)     2:12.47 (34.56)
 30 Savona, Nicole M          13 Cat-FL                         2:12.50        
                  30.73     1:04.04 (33.31)     1:38.53 (34.49)     2:12.50 (33.97)
 31 Bergeron, Brittany        14 ACTT-FL                        2:13.24        
                  29.81     1:03.42 (33.61)     1:38.90 (35.48)     2:13.24 (34.34)
 32 Paladini, Hannah J        14 Swim-FL                        2:13.33        
                  31.21     1:05.85 (34.64)     1:40.50 (34.65)     2:13.33 (32.83)
 33 Montoya, Raquel           14 W. Florida Swim-FL             2:13.59        
                  31.06     1:05.02 (33.96)     1:39.91 (34.89)     2:13.59 (33.68)
 34 Francis, Amanda C         13 Tbay-FL                        2:13.64        
                  31.83     1:06.72 (34.89)     1:41.06 (34.34)     2:13.64 (32.58)
 34 Tucker, Aubry M           14 SYS-FL                         2:13.64        
                  31.06     1:05.31 (34.25)     1:40.39 (35.08)     2:13.64 (33.25)
 36 Hart, Megan M             13 SYS-FL                         2:14.24        
                  30.87     1:04.82 (33.95)     1:39.49 (34.67)     2:14.24 (34.75)
 37 Lytle, Meghan             14 ACTT-FL                        2:14.52        
                  30.81     1:04.09 (33.28)     1:39.60 (35.51)     2:14.52 (34.92)
 38 Shimberg, Taylor L        13 STAT-FL                        2:14.97        
                  30.67     1:04.79 (34.12)     1:40.59 (35.80)     2:14.97 (34.38)
 39 Coleman-Lienhart, Sarah   13 ACTT-FL                        2:15.08        
                  30.20     1:04.29 (34.09)     1:40.22 (35.93)     2:15.08 (34.86)
 40 Cincotta, Jessica C       14 Blue Wave-FL                   2:15.13        
                  30.80     1:05.18 (34.38)     1:40.40 (35.22)     2:15.13 (34.73)
 41 Zoppy, Catherine          14 GCST-FL                        2:15.27        
                  30.35     1:04.09 (33.74)     1:39.94 (35.85)     2:15.27 (35.33)
 42 Stanbra, Monica A         13 Swim-FL                        2:15.55        
                  31.41     1:05.21 (33.80)     1:40.62 (35.41)     2:15.55 (34.93)
 43 Armes, Katie C            13 Swim-FL                        2:16.69        
                  31.79     1:06.42 (34.63)     1:41.42 (35.00)     2:16.69 (35.27)
 44 Weichelt, Sarah A         14 Swim-FL                        2:16.93        
                  31.51     1:06.00 (34.49)     1:41.69 (35.69)     2:16.93 (35.24)
 45 McGeehan, Elizabeth M     13 Tbay-FL                        2:17.18        
                  31.43     1:05.84 (34.41)     1:42.26 (36.42)     2:17.18 (34.92)
 46 McCoy, Danie D            13 SYS-FL                         2:17.46        
                  31.84     1:06.93 (35.09)     1:42.63 (35.70)     2:17.46 (34.83)
 47 Scheiffele, Dianne L      13 NCFY-FL                        2:17.47        
                  31.86     1:06.61 (34.75)     1:42.43 (35.82)     2:17.47 (35.04)
 48 Lucas, Melissa R          13 Swim-FL                        2:17.90        
                  30.61     1:05.30 (34.69)     1:41.90 (36.60)     2:17.90 (36.00)
 49 Tyler, Kelsey R           14 Swim-FL                        2:18.15        
                  31.47     1:05.72 (34.25)     1:42.03 (36.31)     2:18.15 (36.12)
 50 Hosack, Katherine E       13 Una-Cat-FL                     2:18.37        
                  32.03     1:07.14 (35.11)     1:42.76 (35.62)     2:18.37 (35.61)
 51 Tsagaris, Julianne C C    14 Cat-FL                         2:19.94        
                  31.08     1:06.84 (35.76)     1:43.72 (36.88)     2:19.94 (36.22)
 52 Wasko, Kristen N          13 Swim-FL                        2:22.04        
                  33.73     1:09.85 (36.12)     1:46.87 (37.02)     2:22.04 (35.17)
 53 Quinn, Kaitlin M          13 SYS-FL                         2:23.43        
                  33.16     1:09.52 (36.36)     1:46.61 (37.09)     2:23.43 (36.82)
 54 Smith, Nicole L           13 Swim-FL                        2:24.80        
                  32.50     1:09.17 (36.67)     1:47.23 (38.06)     2:24.80 (37.57)
 55 Cyr, Meagan N             13 Swim-FL                        2:24.92        
                  33.87     1:11.45 (37.58)     1:49.65 (38.20)     2:24.92 (35.27)
 56 Masiak, Margaret          13 SYS-FL                         2:26.20        
                  32.97     1:10.65 (37.68)     1:49.53 (38.88)     2:26.20 (36.67)
 57 Lake, Meghan R            14 Tbay-FL                        2:26.47        
                  33.29     1:10.71 (37.42)     1:49.02 (38.31)     2:26.47 (37.45)
 58 Kastner, Kirby M          13 Blue Wave-FL                   2:29.27        
                  32.72     1:10.65 (37.93)     1:50.17 (39.52)     2:29.27 (39.10)
 59 Laperriere, Emilie        13 SYS-FL                         2:30.62        
                  33.34     1:11.55 (38.21)     1:52.24 (40.69)     2:30.62 (38.38)
 60 Gelman, Nikki R           13 Swim-FL                        2:32.55        
                  35.15     1:15.43 (40.28)     1:55.70 (40.27)     2:32.55 (36.85)
 61 Bogaards, Jean            13 Swim-FL                        2:36.03        
                  34.23     1:14.82 (40.59)     1:57.10 (42.28)     2:36.03 (38.93)
 62 Rodway, Emily H           13 GCST-FL                        2:57.10        
                  39.85     1:24.46 (44.61)     2:11.14 (46.68)     2:57.10 (45.96)
 63 Curran, Hilary            13 Swim-FL                        2:58.78        
                  38.54     1:25.94 (47.40)     2:13.56 (47.62)     2:58.78 (45.22)
 -- Knoch, Ashley C           14 SYS-FL                              NS        
 -- Stephansen, Jessica L     13 BSD-FL                              NS        
 -- Leonard, Bailey H         14 SYS-FL                              NS        
 
Event 54  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Munoz, Xavier A           14 ACTT-FL                        1:53.41        
                  26.46       55.21 (28.75)     1:24.37 (29.16)     1:53.41 (29.04)
  2 Wyher, Tommy J            14 Tbay-FL                        1:53.80        
                  26.01   1:53.80 (1:27.79)                                        
  3 Corbin, Adam C            14 Cat-FL                         1:54.30        
                  26.31       55.53 (29.22)     1:25.21 (29.68)     1:54.30 (29.09)
  4 Modglin, Nathan R         14 Swim-FL                        1:54.46        
                  26.38       55.64 (29.26)     1:25.37 (29.73)     1:54.46 (29.09)
  5 Patino, Diego E           13 Swim-FL                        1:56.84        
                  27.34       56.97 (29.63)     1:27.51 (30.54)     1:56.84 (29.33)
  6 Lynch, Sullivan M         14 Carrollwood-FL                 1:57.07        
                  26.53       56.49 (29.96)     1:27.14 (30.65)     1:57.07 (29.93)
  7 Snyder, Russell W         14 SPA-FL                         1:57.79        
                  27.87       57.52 (29.65)     1:27.73 (30.21)     1:57.79 (30.06)
  8 Roka, Michael R           14 GCST-FL                        1:58.99        
                  27.52       57.34 (29.82)     1:28.16 (30.82)     1:58.99 (30.83)
  9 Stumpf, Ryan M            14 Tbay-FL                        1:59.58        
                  26.74       56.87 (30.13)     1:28.42 (31.55)     1:59.58 (31.16)
 10 Dubrasky, Tayler K        13 GCST-FL                        2:00.17        
                  27.28       57.83 (30.55)     1:29.39 (31.56)     2:00.17 (30.78)
 11 Minor, Sean T             13 Swim-FL                        2:02.62        
                  28.02       59.00 (30.98)     1:30.97 (31.97)     2:02.62 (31.65)
 12 Ahlberg, Kamden R         13 SYS-FL                         2:03.70        
                  28.47     1:00.17 (31.70)     1:32.69 (32.52)     2:03.70 (31.01)
 13 Gardella, Travis J        14 GCST-FL                        2:07.59        
                  29.82     1:02.33 (32.51)     1:35.35 (33.02)     2:07.59 (32.24)
 14 Kaminske, Matthew R       13 SYS-FL                         2:07.76        
                  29.47     1:02.23 (32.76)     1:35.87 (33.64)     2:07.76 (31.89)
 15 Ritz, Pieter K            13 GCST-FL                        2:08.15        
                  29.68     1:02.14 (32.46)     1:35.73 (33.59)     2:08.15 (32.42)
 16 Rocca, Dan D              13 NCFY-FL                        2:08.36        
                  29.63     1:02.43 (32.80)     1:35.34 (32.91)     2:08.36 (33.02)
 17 Krell, Blake T            13 Swim-FL                        2:08.84        
                  29.81     1:03.42 (33.61)     1:36.85 (33.43)     2:08.84 (31.99)
 18 Steinwarz, Christian W    13 Swim-FL                        2:10.64        
                  30.14     1:03.90 (33.76)     1:38.13 (34.23)     2:10.64 (32.51)
 19 Ravenna, Sam J            13 Swim-FL                        2:15.24        
                  31.75     1:06.21 (34.46)     1:41.68 (35.47)     2:15.24 (33.56)
 20 Gauzen, William A         14 W. Florida Swim-FL             2:15.63        
                  28.46     1:01.73 (33.27)     1:38.10 (36.37)     2:15.63 (37.53)
 21 Davis, Brett J            13 Carrollwood-FL                 2:15.67        
                  30.66     1:05.13 (34.47)     1:42.01 (36.88)     2:15.67 (33.66)
 22 Wood, Andrew M            13 Cat-FL                         2:22.44        
                  31.72     1:08.98 (37.26)     1:47.75 (38.77)     2:22.44 (34.69)
 23 Petrites, Curran R        13 Swim-FL                        2:24.23        
                  32.71     1:10.17 (37.46)   2:24.23 (1:14.06)         2:24.23 ( )
 24 Alvarez, Claudio R        13 NCFY-FL                        2:27.06        
                  33.49     1:11.37 (37.88)     1:49.59 (38.22)     2:27.06 (37.47)
 25 Lim, Jeffrey S            13 GCST-FL                        2:27.15        
                  32.02     1:09.92 (37.90)     1:49.69 (39.77)     2:27.15 (37.46)
 26 Cleary, Jonathan B        14 SPA-FL                         2:29.41        
                  33.37     1:11.07 (37.70)     1:51.86 (40.79)     2:29.41 (37.55)
 27 Hillring, Joseph R        13 Carrollwood-FL                 2:35.07        
                  35.08     1:15.35 (40.27)     1:56.69 (41.34)     2:35.07 (38.38)
 28 Perry, Morgan P           14 Blue Wave-FL                   2:36.97        
                  32.79     1:13.03 (40.24)     1:55.67 (42.64)     2:36.97 (41.30)
 29 Fryer, James D            13 Cat-FL                         2:43.82        
                  36.14     1:18.93 (42.79)     2:02.72 (43.79)     2:43.82 (41.10)
 -- Fraher, Robbie R          13 Tbay-FL                             NS        
 -- Doss, Justin M            13 Tbay-FL                             NS        
 -- Hoffman, Paul             14 W. Florida Swim-FL                  NS        
 -- Attal, Matt N             14 Carrollwood-FL                      NS        
                1:57.76                                                            
 
Event 55  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Warner, Caitlin K K       16 Cat-FL                         1:57.65        
                  27.95       57.61 (29.66)     1:27.96 (30.35)     1:57.65 (29.69)
  2 Brands, Daniela R         16 SPA-FL                         1:57.88        
                  27.78       57.58 (29.80)     1:27.92 (30.34)     1:57.88 (29.96)
  3 Roka, Heather A           17 GCST-FL                        1:59.51        
                  28.52       58.54 (30.02)     1:29.24 (30.70)     1:59.51 (30.27)
  4 Pacheco, Laura M          15 Swim-FL                        1:59.58        
                  28.75       58.99 (30.24)     1:29.37 (30.38)     1:59.58 (30.21)
  5 Petersen, Charlotte       39 SPA-FL                         1:59.68        
                  28.76       59.09 (30.33)     1:30.03 (30.94)     1:59.68 (29.65)
  6 Guyler, Jennifer L        15 Cat-FL                         1:59.79        
                  29.01       59.64 (30.63)     1:30.10 (30.46)     1:59.79 (29.69)
  7 Schmidt, Kassie F F       17 Cat-FL                         1:59.84        
                  28.58       59.20 (30.62)     1:29.91 (30.71)     1:59.84 (29.93)
  8 Bardin, Jesse L           15 SPA-FL                         2:00.40        
                  28.22       58.82 (30.60)     1:30.37 (31.55)     2:00.40 (30.03)
  9 Taylor, Joy E E           16 Cat-FL                         2:01.57        
                  29.08     1:00.23 (31.15)     1:31.47 (31.24)     2:01.57 (30.10)
 10 Foster, Carrie E          13 Carrollwood-FL                 2:01.79        
                  28.38       59.15 (30.77)     1:31.07 (31.92)     2:01.79 (30.72)
 11 Milo, Jaime               15 SPA-FL                         2:02.48        
                  29.30     1:00.38 (31.08)     1:31.64 (31.26)     2:02.48 (30.84)
 12 Thornburg, Candace N      15 Cat-FL                         2:03.31        
                  28.25     1:00.12 (31.87)     1:32.32 (32.20)     2:03.31 (30.99)
 13 Bauza, Colleen E          15 SPA-FL                         2:04.63        
                  28.71     1:00.09 (31.38)     1:32.30 (32.21)     2:04.63 (32.33)
 14 Frey, Jennifer E          15 SPA-FL                         2:05.84        
                  28.70     1:00.15 (31.45)     1:32.97 (32.82)     2:05.84 (32.87)
 15 Michael, Sarah A A        17 Cat-FL                         2:06.32        
                  29.55     1:02.13 (32.58)     1:34.72 (32.59)     2:06.32 (31.60)
 16 McClenathan, Kelly A      15 SPA-FL                         2:08.07        
                  30.13     1:02.48 (32.35)     1:35.26 (32.78)     2:08.07 (32.81)
 17 Tatko, Sarah R            16 GCST-FL                        2:08.89        
                  30.59     1:03.37 (32.78)     1:36.38 (33.01)     2:08.89 (32.51)
 18 Harman, Krystal J         15 Tbay-FL                        2:09.12        
                  29.73     1:02.65 (32.92)     1:36.37 (33.72)     2:09.12 (32.75)
 19 Rameriz, Lily G           13 NCFY-FL                        2:09.23        
                  30.81     1:03.20 (32.39)     1:35.89 (32.69)     2:09.23 (33.34)
 20 Stephan, Alexandra C      15 Tbay-FL                        2:10.73        
                  30.16     1:03.18 (33.02)     1:37.19 (34.01)     2:10.73 (33.54)
 21 Kerfoot, Sarah E          13 Swim-FL                        2:11.26        
                  31.38     1:04.92 (33.54)     1:38.31 (33.39)     2:11.26 (32.95)
 22 Cameron, Jessica C        17 Swim-FL                        2:11.70        
                  31.20     1:04.94 (33.74)     1:38.73 (33.79)     2:11.70 (32.97)
 23 Cummings, Jessica L L     17 Cat-FL                         2:12.67        
                  30.51     1:04.33 (33.82)     1:38.56 (34.23)     2:12.67 (34.11)
 24 Tatko, Amanda M           16 GCST-FL                        2:13.41        
                  30.68     1:05.15 (34.47)     1:39.16 (34.01)     2:13.41 (34.25)
 25 Learned, Kelly A          15 Swim-FL                        2:14.15        
                  30.74     1:05.24 (34.50)     1:40.39 (35.15)     2:14.15 (33.76)
 26 Yasova, Daphna D          17 Cat-FL                         2:14.81        
                  30.91     1:05.08 (34.17)     1:39.76 (34.68)     2:14.81 (35.05)
 27 Lehr, Amanda L            15 Blue Wave-FL                   2:17.36        
                  31.03     1:06.28 (35.25)     1:41.86 (35.58)     2:17.36 (35.50)
 28 Adeleye, Titilayo L       15 SPA-FL                         2:19.21        
                  32.56     1:07.63 (35.07)     1:43.95 (36.32)     2:19.21 (35.26)
 29 Gross, Cassie A           11 Swim-FL                        2:20.40        
                  31.66     1:07.76 (36.10)     1:44.64 (36.88)     2:20.40 (35.76)
 30 Mertens, Maria R          17 Tbay-FL                        2:22.47        
                  33.22     1:09.09 (35.87)     1:45.57 (36.48)     2:22.47 (36.90)
 31 Mooren, Samantha M        15 SPA-FL                         2:24.10        
                  32.40     1:09.22 (36.82)     1:47.73 (38.51)     2:24.10 (36.37)
 32 Downey, Allison M         15 Swim-FL                        2:35.36        
                  34.73     1:13.78 (39.05)     1:54.97 (41.19)     2:35.36 (40.39)
 -- Riccardo, Laura C         15 Blue Wave-FL                        NS        
 -- Widmer, Stephanie M       15 Tbay-FL                             NS        
 -- King, Victoria A          15 SPA-FL                              NS        
 -- Kerns, Whitney L          16 SPA-FL                              NS        
 -- Brice, Bobbie M           17 Tbay-FL                             NS        
 -- Nunez, Amanda R           17 Swim-FL                             NS        
 -- Nunez, Brittney N         16 Swim-FL                             NS        
 -- Pyne, Natalie E           13 Cat-FL                             SCR        
 -- Lewkowicz, Emeri A        13 Carrollwood-FL                     SCR        
 -- Sands, Megan F            14 GCST-FL                            SCR        
 -- Smith, Natalie R          13 NCFY-FL                            SCR        
 -- Montoya, Raquel           14 W. Florida Swim-FL                 SCR        
 -- Hart, Megan M             13 SYS-FL                             SCR        
 -- Mackey, Brittany A        11 Carrollwood-FL                     SCR        
 -- Cillian, Kate R           14 SPA-FL                             SCR        
 -- Campo, Mallory A          12 Blue Wave-FL                       SCR        
 -- Glover, Alex E            13 Blue Wave-FL                       SCR        
 -- Davies, Charlotte E       13 Swim-FL                            SCR        
 -- Cincotta, Jessica C       14 Blue Wave-FL                       SCR        
 -- Knoch, Ashley C           14 SYS-FL                             SCR        
 -- Platau, Libby C           11 STAT-FL                            SCR        
 -- Smith, Mikaela R          14 NCFY-FL                            SCR        
 -- Mesa, Laura A             13 Tbay-FL                            SCR        
 -- Labreche, Ryann A         14 GCST-FL                            SCR        
 -- Anderson, Kara J          14 Swim-FL                            SCR        
 -- Michota, Stase E          14 SPA-FL                             SCR        
 -- Sears, Jill R             13 Cat-FL                             SCR        
 -- Franklin, Chelsea L       13 GCST-FL                            SCR        
 -- Willsey, Jana L           14 Cat-FL                             SCR        
 -- Collins, Blair O          13 SYS-FL                             SCR        
 -- Latimer, Casie L          13 Tbay-FL                            SCR        
 -- Gann, Brittnay            13 Swim-FL                            SCR        
 -- McCaw, Tina M             14 GCST-FL                            SCR        
 -- Curran, Malary            11 Swim-FL                            SCR        
 -- Mackey, Jenn-Jenn L       14 Carrollwood-FL                     SCR        
 -- Turnadzic, Maida          13 Swim-FL                            SCR        
 -- Showalter, Corinne A      13 SYS-FL                             SCR        
 -- Amezquita, Shana          12 Swim-FL                            SCR        
 -- Nauta, Chelsea B          14 Tbay-FL                            SCR        
 -- Swann, Chelsea L          12 SPA-FL                             SCR        
 -- Bill, Kelsey              11 W. Florida Swim-FL                 SCR        
 -- Tyler, Kelsey R           14 Swim-FL                            SCR        
 -- Curran, Hilary            13 Swim-FL                            SCR        
 -- Kastner, Kirby M          13 Blue Wave-FL                       SCR        
 -- Armes, Katie C            13 Swim-FL                            SCR        
 -- Tsagaris, Julianne C C    14 Cat-FL                             SCR        
 -- Rodway, Emily H           13 GCST-FL                            SCR        
 -- Laperriere, Emilie        13 SYS-FL                             SCR        
 -- Stephansen, Jessica L     13 BSD-FL                             SCR        
 -- Bogaards, Jean            13 Swim-FL                            SCR        
 -- Leonard, Bailey H         14 SYS-FL                             SCR        
 -- Masiak, Margaret          13 SYS-FL                             SCR        
 -- Lake, Meghan R            14 Tbay-FL                            SCR        
 -- Gelman, Nikki R           13 Swim-FL                            SCR        
 -- Wasko, Kristen N          13 Swim-FL                            SCR        
 -- Smith, Nicole L           13 Swim-FL                            SCR        
 -- Paladini, Hannah J        14 Swim-FL                            SCR        
 -- Cyr, Meagan N             13 Swim-FL                            SCR        
 -- Quinn, Kaitlin M          13 SYS-FL                             SCR        
 -- Tromp, Claire L           13 Carrollwood-FL                     SCR        
 -- Francis, Amanda C         13 Tbay-FL                            SCR        
 -- McCoy, Danie D            13 SYS-FL                             SCR        
 -- Savona, Nicole M          13 Cat-FL                             SCR        
 -- Stanbra, Monica A         13 Swim-FL                            SCR        
 -- Weichelt, Sarah A         14 Swim-FL                            SCR        
 -- Coleman-Lienhart, Sarah   13 ACTT-FL                            SCR        
 -- Durham-Moore, Erin L      14 Cat-FL                             SCR        
 -- Cromer, Tara J            13 W. Florida Swim-FL                 SCR        
 -- Scheiffele, Dianne L      13 NCFY-FL                            SCR        
 -- McGeehan, Elizabeth M     13 Tbay-FL                            SCR        
 -- Shimberg, Taylor L        13 STAT-FL                            SCR        
 -- Hosack, Katherine E       13 Una-Cat-FL                         SCR        
 -- Lytle, Meghan             14 ACTT-FL                            SCR        
 -- Lucas, Melissa R          13 Swim-FL                            SCR        
 -- Zoppy, Catherine          14 GCST-FL                            SCR        
 -- Bergeron, Brittany        14 ACTT-FL                            SCR        
 -- Tucker, Aubry M           14 SYS-FL                             SCR        
 -- French, Allyson E         11 Tbay-FL                            SCR        
 -- Cardy, Christina R        12 W. Florida Swim-FL                 SCR        
 -- Perry, Kaycee J           12 SYS-FL                             SCR        
 -- Evenson, Rebecca K        12 SYS-FL                             SCR        
 -- Latimer, Emily J          12 Tbay-FL                            SCR        
 -- Menendez, Sarah           11 ACTT-FL                            SCR        
 -- Rossi, Ashley C           11 Una-Cat-FL                         SCR        
 -- Fields, Sarah             12 ACTT-FL                            SCR        
 -- McCaw, Jackie M           12 GCST-FL                            SCR        
 -- Spinella, Melinda         12 SYS-FL                             SCR        
 -- Cooper, Emily D           11 GCST-FL                            SCR        
 -- Strauss, Lauren E         12 GCST-FL                            SCR        
 -- Kane, Casey E             11 SYS-FL                             SCR        
 -- Gillezeau, Patricia M     11 SYS-FL                             SCR        
 -- Snyder, Elyse M           11 SPA-FL                             SCR        
 -- Almanza, Deanna J         12 Blue Wave-FL                       SCR        
 -- Gutzmann, Nikki K         11 SYS-FL                             SCR        
 -- Zayas, Brittany A         11 Carrollwood-FL                     SCR        
 -- Sienkiewicz, Katie O      11 Tbay-FL                            SCR        
 -- Ortega, Gabrielle M       11 GCST-FL                            SCR        
 -- Krauss, Kelsey M          12 SPA-FL                             SCR        
 -- Daniels, Tobie M          12 SYS-FL                             SCR        
 -- Salce, Amy H              12 Una-Swim-FL                        SCR        
 -- Schmidt, Paige M          12 Cat-FL                             SCR        
 -- Modglin, Amy L            12 Swim-FL                            SCR        
 -- Harrison, Holly G         12 NCFY-FL                            SCR        
 -- Metka, Kristine M         12 W. Florida Swim-FL                 SCR        
 -- Bessire, Jessica R        12 SYS-FL                             SCR        
 -- Newfield, Sidney M        11 SPA-FL                             SCR        
 -- Nelson, Allison L         11 Carrollwood-FL                     SCR        
 -- Huffman, Abby M           11 GCST-FL                            SCR        
 -- Black, Erin R             12 Swim-FL                            SCR        
 -- Raybon, Raquel M          11 SYS-FL                             SCR        
 -- Harrington, Marissa K     12 SYS-FL                             SCR        
 -- Margalis, Melanie A       11 Tbay-FL                            SCR        
 -- Lewis, Rebecca L          12 NCFY-FL                            SCR        
 -- Cotugno, Meghan L         11 Swim-FL                            SCR        
 -- McCarthy, Molly K         12 GCST-FL                            SCR        
 -- Logan, Carrie K           11 Blue Wave-FL                       SCR        
 -- Hotic, Sanja              12 Swim-FL                            SCR        
 -- Wells, Katie M            12 SPA-FL                             SCR        
 -- Moline, Nicole O          11 Tbay-FL                            SCR        
 -- Gadowry, Michelle E       12 GCST-FL                            SCR        
 -- Carlos, Sarah E           12 Blue Wave-FL                       SCR        
 -- McGeehan, Mary Alice A    11 Tbay-FL                            SCR        
 -- Francis, Valerie E        11 Tbay-FL                            SCR        
 -- Carey, Katherine A        12 SYS-FL                             SCR        
 -- Ryals, Caroline E         12 STAT-FL                            SCR        
 -- Gromnicki, Ashly J        12 GCST-FL                            SCR        
 -- Gonzalez, Letty C         11 Swim-FL                            SCR        
 -- Demshar, Sarah Ashley A   12 SYS-FL                             SCR        
 -- Nielsen, Michelle A A     12 Swim-FL                            SCR        
 -- Compton, Angelica         11 Cat-FL                             SCR        
 -- Marchese, Elizabeth A     12 SYS-FL                             SCR        
 -- Nieder, Lauren E          12 SYS-FL                             SCR        
 -- Cappello, Anne L          11 STAT-FL                            SCR        
 -- DeMesa, Taylor P          11 STAT-FL                            SCR        
 -- Troxler, Kristen L        12 BSD-FL                             SCR        
 -- Palmer, Jillian G         12 Swim-FL                            SCR        
 -- Tucker, Ashleigh M        11 SYS-FL                             SCR        
 -- Caldwell, MACKENZIE K     11 W. Florida Swim-FL                 SCR        
 -- Hotchkiss, Jenny M        12 Carrollwood-FL                     SCR        
 -- Perez, Pacharina          11 Una-Gcst-FL                        SCR        
 -- Wieckowski, Joanna        12 Cat-FL                             SCR        
 -- Lind, Lacey L             12 GCST-FL                            SCR        
 -- Boucher, Mary             11 W. Florida Swim-FL                 SCR        
 -- Dowling, Courtney S       12 SYS-FL                             SCR        
 -- Wortkotter, Brittany M    12 GCST-FL                            SCR        
 -- Wall, Kara L              11 SPA-FL                             SCR        
 -- Webb, Meagan M            11 Swim-FL                            SCR        
 -- Favero, Ashley E          12 SPA-FL                             SCR        
 -- Withington, Emily W       11 Tbay-FL                            SCR        
 
Event 56  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Eaddy, Jason H            27 Cmsc-NE                        1:47.49        
                  24.80       52.51 (27.71)     1:20.56 (28.05)     1:47.49 (26.93)
  2 Bullock, Clay C           15 Cat-FL                         1:48.30        
                  25.37       53.01 (27.64)     1:21.21 (28.20)     1:48.30 (27.09)
  3 Snyder, Mitchell W        16 SPA-FL                         1:48.43        
                  25.85       53.23 (27.38)     1:21.16 (27.93)     1:48.43 (27.27)
  4 Moody, Adam A             16 SPA-FL                         1:49.76        
                  25.71       53.96 (28.25)     1:22.86 (28.90)     1:49.76 (26.90)
  5 Stoddard, Andy M          16 SPA-FL                         1:52.63        
                  26.41       55.05 (28.64)     1:24.39 (29.34)     1:52.63 (28.24)
  6 Sunnucks, Brent A         16 SPA-FL                         1:55.45        
                  26.51       55.81 (29.30)     1:25.61 (29.80)     1:55.45 (29.84)
  7 Salvatore, Franko         17 W. Florida Swim-FL             1:57.27        
                  27.04       56.55 (29.51)     1:27.23 (30.68)     1:57.27 (30.04)
  8 Todd, Matt J              15 Swim-FL                        1:57.49        
                  26.92       56.83 (29.91)     1:27.26 (30.43)     1:57.49 (30.23)
  8 Marchenia, Bradley G G    17 Una-Cat-FL                     1:57.49        
                  27.10       56.96 (29.86)     1:27.28 (30.32)     1:57.49 (30.21)
 10 Nardozzi, Kevin M         15 SPA-FL                         1:59.15        
                  27.00       57.06 (30.06)     1:28.14 (31.08)     1:59.15 (31.01)
 11 Harris, Joel P            16 Tbay-FL                        1:59.76        
                  27.65       57.93 (30.28)     1:29.45 (31.52)     1:59.76 (30.31)
 12 Robley, Chris R           17 Swim-FL                        2:00.72        
                  28.25       59.46 (31.21)     1:31.30 (31.84)     2:00.72 (29.42)
 13 Sutton, Matt J            15 Tbay-FL                        2:01.34        
                  27.13       57.96 (30.83)     1:30.81 (32.85)     2:01.34 (30.53)
 14 Stublen, Kyle W           15 Swim-FL                        2:03.07        
                  27.49       58.42 (30.93)     1:30.52 (32.10)     2:03.07 (32.55)
 15 Olson, Andrew X           17 Tbay-FL                        2:06.49        
                  28.37     1:00.18 (31.81)     1:33.31 (33.13)     2:06.49 (33.18)
 16 Weber, Bobby J            17 Swim-FL                        2:13.89        
                  30.33     1:04.51 (34.18)     1:39.37 (34.86)     2:13.89 (34.52)
 17 Gromnicki, Matt E         11 GCST-FL                        2:18.42        
                  32.16     1:07.77 (35.61)     1:43.88 (36.11)     2:18.42 (34.54)
 18 Winship, Charles A        11 STAT-FL                        2:50.24        
                  37.35     1:19.50 (42.15)     2:04.08 (44.58)     2:50.24 (46.16)
 19 Lancaster, Clinton M      12 NCFY-FL                        3:02.73        
                  38.67                             2:19.29 ( )     3:02.73 (43.44)
 -- Meyer, Jarryd A           16 Swim-FL                             NS        
 -- Griffis, Chris S          18 Blue Wave-FL                        NS        
 -- Freeborn, Derek A         16 Blue Wave-FL                        NS        
 -- Kauderman, Jim E          16 Blue Wave-FL                        NS        
 -- Johnson, Grant S          18 Cat-FL                              NS        
 -- Curhan, Daniel N          12 SYS-FL                             SCR        
 -- Smith, Ryan J             12 W. Florida Swim-FL                 SCR        
 -- Williams, Ryan P          11 Swim-FL                            SCR        
 -- Militello, Michael G      11 STAT-FL                            SCR        
 -- Morrison, Neil N          12 Swim-FL                            SCR        
 -- Messer, Brain S           11 BSD-FL                             SCR        
 -- Viana, Will S             12 Blue Wave-FL                       SCR        
 -- Castagna, CA A            12 Cat-FL                             SCR        
 -- Rauch, Marty W            11 SYS-FL                             SCR        
 -- Hawkins, Jordan W         12 Cat-FL                             SCR        
 -- Birk, Antonio R           11 W. Florida Swim-FL                 SCR        
 -- Stephenson, Harry C       11 Swim-FL                            SCR        
 -- Donnelly, Vincent J       12 Tbay-FL                            SCR        
 -- McNamara, Brendan P       12 Blue Wave-FL                       SCR        
 -- Scott, Trevor R           11 GCST-FL                            SCR        
 -- Brock, Stephen D          12 Carrollwood-FL                     SCR        
 -- Bukaweski, Jacob T        11 Blue Wave-FL                       SCR        
 -- Steinwarz, Christian W    13 Swim-FL                            SCR        
 -- Gardella, Travis J        14 GCST-FL                            SCR        
 -- Gauzen, William A         14 W. Florida Swim-FL                 SCR        
 -- Krell, Blake T            13 Swim-FL                            SCR        
 -- Ritz, Pieter K            13 GCST-FL                            SCR        
 -- Petrites, Curran R        13 Swim-FL                            SCR        
 -- Perry, Morgan P           14 Blue Wave-FL                       SCR        
 -- S-Duemette, Ryan K        11 W. Florida Swim-FL                 SCR        
 -- Cleary, Jonathan B        14 SPA-FL                             SCR        
 -- Ravenna, Sam J            13 Swim-FL                            SCR        
 -- Modglin, Nathan R         14 Swim-FL                            SCR        
 -- Kastner, Ryan W           12 Blue Wave-FL                       SCR        
 -- Stumpf, Ryan M            14 Tbay-FL                            SCR        
 -- Geis, Robert N            12 Blue Wave-FL                       SCR        
 -- McLean, Robby D           11 STAT-FL                            SCR        
 -- Minor, Sean T             13 Swim-FL                            SCR        
 -- Ahlberg, Kamden R         13 SYS-FL                             SCR        
 -- Corbin, Adam C            14 Cat-FL                             SCR        
 -- Dubrasky, Tayler K        13 GCST-FL                            SCR        
 -- Bugatti, Kavanaugh C      11 SYS-FL                             SCR        
 -- Attal, Dylan C            11 Carrollwood-FL                     SCR        
 -- Silvers, John W           11 SYS-FL                             SCR        
 -- Gorman, Johnny R          11 W. Florida Swim-FL                 SCR        
 -- Williams, Jordan A        12 Swim-FL                            SCR        
 -- Cleary, Kyle C            11 SPA-FL                             SCR        
 -- Scheele, Tyler P          11 Blue Wave-FL                       SCR        
 -- Perry, Maxwell H          11 Blue Wave-FL                       SCR        
 -- Gutierrez, Fernando F     11 SYS-FL                             SCR        
 -- Watts, Stryker A          12 SYS-FL                             SCR        
 -- Voigts, Zachary J         12 SYS-FL                             SCR        
 -- Moore, Eric A             12 Tbay-FL                            SCR        
 -- Nunez, Jonathan W         11 Swim-FL                            SCR        
 -- Chambers, Cameron M       12 SPA-FL                             SCR        
 -- Thompson, Matthew R       11 W. Florida Swim-FL                 SCR        
 -- Swanbeck, Robert J        11 Swim-FL                            SCR        
 -- Centanni, Michael         12 Tbay-FL                            SCR        
 -- Duffee, Kyle D            11 W. Florida Swim-FL                 SCR        
 -- Mertens, Christopher R    12 Tbay-FL                            SCR        
 -- Doss, Justin M            13 Tbay-FL                            SCR        
 -- Davis, Brett J            13 Carrollwood-FL                     SCR        
 -- Wood, Andrew M            13 Cat-FL                             SCR        
 -- Rocca, Dan D              13 NCFY-FL                            SCR        
 -- Kaminske, Matthew R       13 SYS-FL                             SCR        
 -- Fraher, Robbie R          13 Tbay-FL                            SCR        
 -- Hillring, Joseph R        13 Carrollwood-FL                     SCR        
 -- Fryer, James D            13 Cat-FL                             SCR        
 -- Alvarez, Claudio R        13 NCFY-FL                            SCR        
 -- Lim, Jeffrey S            13 GCST-FL                            SCR        
 -- Attal, Matt N             14 Carrollwood-FL                     SCR        
 -- Munoz, Xavier A           14 ACTT-FL                            SCR        
 -- Snyder, Russell W         14 SPA-FL                             SCR        
 -- Ropa, Matt J              12 Swim-FL                            SCR        
 -- Wyher, Tommy J            14 Tbay-FL                            SCR        
 -- Lynch, Sullivan M         14 Carrollwood-FL                     SCR        
 -- Hoffman, Paul             14 W. Florida Swim-FL                 SCR        
 -- Patino, Diego E           13 Swim-FL                            SCR        
 -- Roka, Michael R           14 GCST-FL                            SCR        
 
Event 57  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rorer, Tracy H            12 SPA-FL                         1:09.49        
                  32.88     1:09.49 (36.61)                                        
  2 Romano, Megan R           12 SPA-FL                         1:13.03        
                  34.93     1:13.03 (38.10)                                        
  3 Schmidt, Kelsie A         12 Cat-FL                         1:13.55        
                  35.21     1:13.55 (38.34)                                        
  4 Bone, Cayman A            11 SYS-FL                         1:14.85        
                  35.96     1:14.85 (38.89)                                        
  5 Daly, Alison M            12 NCFY-FL                        1:15.84        
                  35.48     1:15.84 (40.36)                                        
  6 Margalis, Melanie A       11 Tbay-FL                        1:16.01        
                  36.08     1:16.01 (39.93)                                        
  7 Anderson, Meg P           12 STAT-FL                        1:16.77        
                  35.19     1:16.77 (41.58)                                        
  8 Myers, Caroiline M        11 Una-Cat-FL                     1:17.20        
                  36.81     1:17.20 (40.39)                                        
  9 Stickney, Melanie J       12 SPA-FL                         1:18.05        
                  36.70     1:18.05 (41.35)                                        
 10 Lightbourn, McKayla M     11 SYS-FL                         1:19.33        
                  36.92     1:19.33 (42.41)                                        
 11 McCaw, Jackie M           12 GCST-FL                        1:20.30        
                  37.92     1:20.30 (42.38)                                        
 12 Blassneck, Wesley M       12 Swim-FL                        1:20.56        
                  36.96     1:20.56 (43.60)                                        
 13 Carlos, Sarah E           12 Blue Wave-FL                   1:20.85        
                  38.20     1:20.85 (42.65)                                        
 14 Wortkotter, Brittany M    12 GCST-FL                        1:21.53        
                  38.02     1:21.53 (43.51)                                        
 15 Palermo, Anna             12 ACTT-FL                        1:21.80        
                  38.32     1:21.80 (43.48)                                        
 16 Grace, Kelly M            12 Cat-FL                         1:21.92        
                  38.47     1:21.92 (43.45)                                        
 17 Evans, Allie J            12 SPA-FL                         1:23.09        
                  39.02     1:23.09 (44.07)                                        
 18 Perry, Kaycee J           12 SYS-FL                         1:23.78        
                  38.94     1:23.78 (44.84)                                        
 19 Demshar, Sarah Ashley A   12 SYS-FL                         1:24.55        
                  41.75     1:24.55 (42.80)                                        
 20 Katopis, Kristina A       11 Cat-FL                         1:25.12        
                  40.43     1:25.12 (44.69)                                        
 21 Dowling, Courtney S       12 SYS-FL                         1:25.15        
                  40.35     1:25.15 (44.80)                                        
 22 Todd, Christina L         11 Swim-FL                        1:25.29        
                  40.65     1:25.29 (44.64)                                        
 23 Burfield, Chandler L      12 Swim-FL                        1:26.07        
                  40.59     1:26.07 (45.48)                                        
 24 Farrington, Myah S        12 Cat-FL                         1:27.39        
                  40.46     1:27.39 (46.93)                                        
 25 Snyder, Elyse M           11 SPA-FL                         1:27.83        
                  41.64     1:27.83 (46.19)                                        
 26 Shea, Rachel A            11 SPA-FL                         1:28.24        
                  41.15     1:28.24 (47.09)                                        
 27 Burfield, Taylor S        12 Swim-FL                        1:29.35        
                  41.40     1:29.35 (47.95)                                        
 28 Gillezeau, Patricia M     11 SYS-FL                         1:29.56        
                  42.84     1:29.56 (46.72)                                        
 29 Gromnicki, Ashly J        12 GCST-FL                        1:29.88        
                  40.92     1:29.88 (48.96)                                        
 30 Kohn, Krista A            11 Swim-FL                        1:30.57        
                  42.30     1:30.57 (48.27)                                        
 31 Boucher, Mary             11 W. Florida Swim-FL             1:30.88        
                  42.49     1:30.88 (48.39)                                        
 32 Rudolph, Raquel M         12 Swim-FL                        1:31.30        
                  42.58     1:31.30 (48.72)                                        
 33 Lind, Lacey L             12 GCST-FL                        1:31.35        
                  43.91     1:31.35 (47.44)                                        
 34 Daniel, Lindsay M         12 SPA-FL                         1:33.81        
                  43.72     1:33.81 (50.09)                                        
 35 Zayas, Brittany A         11 Carrollwood-FL                 1:35.88        
                  45.75     1:35.88 (50.13)                                        
 36 Davie, Kim N              12 GCST-FL                        1:36.15        
                  46.34     1:36.15 (49.81)                                        
 37 Ryan, Faith F             11 W. Florida Swim-FL             1:36.19        
                  45.27     1:36.19 (50.92)                                        
 38 Wall, Kara L              11 SPA-FL                         1:36.31        
                  44.15     1:36.31 (52.16)                                        
 39 Hotchkiss, Jenny M        12 Carrollwood-FL                 1:37.11        
                  43.72     1:37.11 (53.39)                                        
 40 Cappello, Anne L          11 STAT-FL                        1:37.45        
                  45.68     1:37.45 (51.77)                                        
 41 DeMesa, Taylor P          11 STAT-FL                        1:39.10        
                  47.18     1:39.10 (51.92)                                        
 42 Hamann, Samantha          11 Swim-FL                        1:39.55        
                  47.21     1:39.55 (52.34)                                        
 43 Carey, Katherine A        12 SYS-FL                         1:42.38        
                  48.06     1:42.38 (54.32)                                        
 44 Riffe, Brittany           12 W. Florida Swim-FL             1:42.41        
                  48.21     1:42.41 (54.20)                                        
 45 Francis, Valerie E        11 Tbay-FL                        1:42.45        
                  49.73     1:42.45 (52.72)                                        
 46 McCarthy, Molly K         12 GCST-FL                        1:43.45        
                  48.73     1:43.45 (54.72)                                        
 47 Troxler, Kristen L        12 BSD-FL                         1:44.83        
                  50.82     1:44.83 (54.01)                                        
 48 Marchese, Elizabeth A     12 SYS-FL                         1:44.93        
                  50.74     1:44.93 (54.19)                                        
 49 Ryals, Caroline E         12 STAT-FL                        1:45.05        
                  47.81     1:45.05 (57.24)                                        
 50 Nieder, Lauren E          12 SYS-FL                         1:47.45        
                  50.84     1:47.45 (56.61)                                        
 51 Mackey, Brittany A        11 Carrollwood-FL                 1:47.74        
                  49.07     1:47.74 (58.67)                                        
 52 Platau, Libby C           11 STAT-FL                        1:49.78        
                  50.42     1:49.78 (59.36)                                        
 53 Amezquita, Shana          12 Swim-FL                        1:51.17        
                  52.19     1:51.17 (58.98)                                        
 54 Prisland, Stephanie       11 ACTT-FL                        1:54.17        
                  54.94     1:54.17 (59.23)                                        
 55 Mooren, Heather A         12 SPA-FL                         2:06.77        
                  59.71   2:06.77 (1:07.06)                                        
 -- Withington, Emily W       11 Tbay-FL                             DQ        
                  56.96        DQ (1:02.03)                                        
 -- McGrath, Kalsea A         11 Swim-FL                             NS        
 -- Perez, Pacharina          11 Una-Gcst-FL                         NS        
 -- Dolan, Casey              12 ACTT-FL                             NS        
 -- Bill, Kelsey              11 W. Florida Swim-FL                  NS        
 -- Weichelt, Caitlyn C       11 Swim-FL                             NS        
 
Event 58  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mertens, Christopher R    12 Tbay-FL                        1:15.07        
                  35.70     1:15.07 (39.37)                                        
  2 Caldwell, Casey T         12 W. Florida Swim-FL             1:15.23        
                  36.15     1:15.23 (39.08)                                        
  3 Chambers, Cameron M       12 SPA-FL                         1:16.36        
                  36.58     1:16.36 (39.78)                                        
  4 Ball, Tyler J             12 Apollo Beach-FL                1:17.32        
                  36.92     1:17.32 (40.40)                                        
  5 Taddeo, Jonathan D        11 Cat-FL                         1:20.54        
                  38.44     1:20.54 (42.10)                                        
  6 Bandi, Eddie              11 Blue Wave-FL                   1:20.95        
                  39.13     1:20.95 (41.82)                                        
  7 Harrington, Noah D        12 Cat-FL                         1:22.01        
                  38.44     1:22.01 (43.57)                                        
  8 Hugert, Sandor C          11 Cat-FL                         1:23.85        
                  39.94     1:23.85 (43.91)                                        
  9 Caldwell, Nathan A        11 GCST-FL                        1:24.99        
                  38.95     1:24.99 (46.04)                                        
 10 Woodcock, Brian T         11 Blue Wave-FL                   1:25.12        
                  40.37     1:25.12 (44.75)                                        
 11 Stephenson, Harry C       11 Swim-FL                        1:29.16        
                  43.77     1:29.16 (45.39)                                        
 12 Attal, Dylan C            11 Carrollwood-FL                 1:29.42        
                  42.81     1:29.42 (46.61)                                        
 13 Duffee, Kyle D            11 W. Florida Swim-FL             1:31.67        
                  44.20     1:31.67 (47.47)                                        
 14 McNamara, Brendan P       12 Blue Wave-FL                   1:31.83        
                  43.52     1:31.83 (48.31)                                        
 15 Gromnicki, Matt E         11 GCST-FL                        1:32.57        
                  44.02     1:32.57 (48.55)                                        
 16 Williams, Jordan A        12 Swim-FL                        1:37.27        
                  45.00     1:37.27 (52.27)                                        
 17 Winship, Charles A        11 STAT-FL                        1:41.96        
                  46.85     1:41.96 (55.11)                                        
 18 Watts, Stryker A          12 SYS-FL                         1:47.93        
                  50.73     1:47.93 (57.20)                                        
 19 Militello, Michael G      11 STAT-FL                        1:58.70        
                  53.82   1:58.70 (1:04.88)                                        
 -- Morrison, Neil N          12 Swim-FL                             DQ        
                  49.13          DQ (56.95)                                        
 -- Scheele, Tyler P          11 Blue Wave-FL                        DQ        
                  51.81        DQ (1:03.38)                                        
 -- S-Duemette, Ryan K        11 W. Florida Swim-FL                  NS        
 -- Curhan, Daniel N          12 SYS-FL                              NS        
 -- McLean, Robby D           11 STAT-FL                             NS        
 -- Brock, Stephen D          12 Carrollwood-FL                      NS        
 -- Ropa, Matt J              12 Swim-FL                             NS        
 -- Messer, Brain S           11 BSD-FL                              NS        
 
Event 59  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Showalter, Corinne A      13 SYS-FL                         2:30.95        
                  34.17     1:13.02 (38.85)     1:52.57 (39.55)     2:30.95 (38.38)
  2 McCaw, Tina M             14 GCST-FL                        2:37.33        
                  36.06     1:15.58 (39.52)     1:56.03 (40.45)     2:37.33 (41.30)
  3 Roka, Lyndsey E           13 GCST-FL                        2:39.68        
                  36.80     1:16.50 (39.70)     1:57.96 (41.46)     2:39.68 (41.72)
  4 Dent, Kelsey C            14 Cat-FL                         2:39.96        
                  37.04     1:17.73 (40.69)     1:58.74 (41.01)     2:39.96 (41.22)
  5 Farhat, Mercedes          13 Swim-FL                        2:41.91        
                  36.62     1:18.05 (41.43)     2:00.26 (42.21)     2:41.91 (41.65)
  6 Myers, Leigh M            13 Una-Cat-FL                     2:44.97        
                  38.38     1:19.60 (41.22)     2:02.73 (43.13)     2:44.97 (42.24)
  7 Yasova, Ariela            13 Cat-FL                         2:46.47        
                  37.76     1:19.13 (41.37)     2:01.91 (42.78)     2:46.47 (44.56)
  8 Durham-Moore, Erin L      14 Cat-FL                         2:48.11        
                  39.27     1:22.20 (42.93)     2:05.01 (42.81)     2:48.11 (43.10)
  9 Montoya, Raquel           14 W. Florida Swim-FL             2:54.00        
                  39.32     1:23.01 (43.69)     2:08.16 (45.15)     2:54.00 (45.84)
 10 Oliveri, Kara M           13 Tbay-FL                        2:54.92        
                  39.05     1:22.66 (43.61)     2:08.30 (45.64)     2:54.92 (46.62)
 11 Scheiffele, Dianne L      13 NCFY-FL                        2:57.55        
                  40.87     1:25.77 (44.90)     2:11.15 (45.38)     2:57.55 (46.40)
 12 Tyler, Kelsey R           14 Swim-FL                        2:58.78        
                  40.77     1:25.48 (44.71)     2:12.03 (46.55)     2:58.78 (46.75)
 13 Stanbra, Monica A         13 Swim-FL                        2:59.75        
                  40.88     1:25.97 (45.09)     2:12.94 (46.97)     2:59.75 (46.81)
 14 Weichelt, Sarah A         14 Swim-FL                        3:00.16        
                  39.75     1:25.33 (45.58)     2:13.20 (47.87)     3:00.16 (46.96)
 15 McCoy, Danie D            13 SYS-FL                         3:00.19        
                  40.70     1:27.29 (46.59)     2:14.18 (46.89)     3:00.19 (46.01)
 16 Russell, Kerry C          13 Carrollwood-FL                 3:01.68        
                  40.19     1:26.18 (45.99)     2:14.37 (48.19)     3:01.68 (47.31)
 17 Turnadzic, Maida          13 Swim-FL                        3:02.44        
                  42.00     1:28.33 (46.33)     2:15.41 (47.08)     3:02.44 (47.03)
 18 Lytle, Meghan             14 ACTT-FL                        3:02.54        
                  41.08     1:26.75 (45.67)     2:14.38 (47.63)     3:02.54 (48.16)
 19 Armes, Katie C            13 Swim-FL                        3:07.21        
                  42.66     1:30.70 (48.04)     2:19.21 (48.51)     3:07.21 (48.00)
 20 Gelman, Nikki R           13 Swim-FL                        3:15.79        
                  43.78     1:35.65 (51.87)     2:26.80 (51.15)     3:15.79 (48.99)
 21 Batten, Brooke O          13 Carrollwood-FL                 3:15.98        
                  45.14     1:35.63 (50.49)     2:26.09 (50.46)     3:15.98 (49.89)
 22 Laperriere, Emilie        13 SYS-FL                         3:31.94        
                  47.48     1:41.35 (53.87)     2:37.18 (55.83)     3:31.94 (54.76)
 23 Kovalik, Alisha J         14 SPA-FL                         3:32.03        
                  48.13     1:44.05 (55.92)     2:39.59 (55.54)     3:32.03 (52.44)
 -- Bernier, Whitney S        13 Una-Swim-FL                         NS        
 -- Stephansen, Jessica L     13 BSD-FL                              NS        
 -- Knoch, Ashley C           14 SYS-FL                              NS        
 -- Schaefer, Jordan N        13 DAC-FL                              NS        
 -- Leonard, Bailey H         14 SYS-FL                              NS        
 
Event 60  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kennedy, Robby J          13 Swim-FL                        2:23.76        
                  33.15     1:09.18 (36.03)     1:46.66 (37.48)     2:23.76 (37.10)
  2 Austin, Michael D         14 Swim-FL                        2:27.53        
                  33.90     1:11.40 (37.50)     1:48.91 (37.51)     2:27.53 (38.62)
  3 Corbin, Adam C            14 Cat-FL                         2:27.57        
                  33.56     1:10.99 (37.43)     1:49.81 (38.82)     2:27.57 (37.76)
  4 Patino, Diego E           13 Swim-FL                        2:30.95        
                  34.39     1:12.15 (37.76)     1:51.11 (38.96)     2:30.95 (39.84)
  5 Birk, Francisco J         14 W. Florida Swim-FL             2:35.91        
                  33.56     1:12.64 (39.08)     1:54.29 (41.65)     2:35.91 (41.62)
  6 Gardella, Travis J        14 GCST-FL                        2:40.87        
                  36.01     1:17.17 (41.16)     1:59.22 (42.05)     2:40.87 (41.65)
  7 Steinwarz, Christian W    13 Swim-FL                        2:44.75        
                  38.16     1:20.67 (42.51)     2:04.39 (43.72)     2:44.75 (40.36)
  8 Samuel, Henry W           13 Cat-FL                         2:44.95        
                  38.26     1:21.77 (43.51)     2:04.82 (43.05)     2:44.95 (40.13)
  9 Stumpf, Matt L            13 Tbay-FL                        2:47.38        
                  37.99     1:21.66 (43.67)     2:06.83 (45.17)     2:47.38 (40.55)
 10 Petrites, Curran R        13 Swim-FL                        2:57.61        
                  40.15     1:26.27 (46.12)     2:12.57 (46.30)     2:57.61 (45.04)
 11 Alpert-Stern, Jesse J     13 Carrollwood-FL                 3:07.39        
                  42.39     1:29.64 (47.25)     2:17.97 (48.33)     3:07.39 (49.42)
 12 Hillring, Joseph R        13 Carrollwood-FL                 3:25.73        
                  44.90     1:37.15 (52.25)     2:32.49 (55.34)     3:25.73 (53.24)
 -- Davis, Brett J            13 Carrollwood-FL                      DQ        
                  42.74     1:31.64 (48.90)     2:20.59 (48.95)          DQ (47.70)
 -- Hoffman, Paul             14 W. Florida Swim-FL                  NS        
 
Event 61  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hill, Erin E E            17 Cat-FL                         2:32.38        
                  34.54     1:12.35 (37.81)     1:51.59 (39.24)     2:32.38 (40.79)
  2 Roka, Heather A           17 GCST-FL                        2:33.64        
                  36.21     1:15.26 (39.05)     1:54.08 (38.82)     2:33.64 (39.56)
  3 Roper, Whitney M          15 Cat-FL                         2:34.70        
                  35.14     1:13.86 (38.72)     1:53.70 (39.84)     2:34.70 (41.00)
  4 Potts, Jamey E            17 Swim-FL                        2:36.06        
                  35.82     1:15.09 (39.27)     1:55.51 (40.42)     2:36.06 (40.55)
  5 Schmidt, Kelsie A         12 Cat-FL                         2:36.54        
                  37.07     1:17.12 (40.05)     1:56.91 (39.79)     2:36.54 (39.63)
  6 Cameron, Jessica C        17 Swim-FL                        2:40.58        
                  37.30     1:18.00 (40.70)     1:59.42 (41.42)     2:40.58 (41.16)
  7 Guyler, Jennifer L        15 Cat-FL                         2:43.78        
                  37.67     1:20.17 (42.50)     2:02.48 (42.31)     2:43.78 (41.30)
  8 Sanchez, Lauren K         15 SPA-FL                         2:46.22        
                  38.52     1:20.35 (41.83)     2:02.89 (42.54)     2:46.22 (43.33)
  9 Box, Christine A          16 Swim-FL                        2:47.78        
                  38.28     1:20.66 (42.38)     2:03.81 (43.15)     2:47.78 (43.97)
 10 Learned, Kelly A          15 Swim-FL                        2:49.41        
                  38.58     1:21.20 (42.62)     2:05.71 (44.51)     2:49.41 (43.70)
 11 Hamashin, Chelsea E       15 Blue Wave-FL                   2:51.65        
                  38.95     1:22.21 (43.26)     2:06.75 (44.54)     2:51.65 (44.90)
 12 Mooren, Samantha M        15 SPA-FL                         2:57.62        
                  40.52     1:25.52 (45.00)     2:12.66 (47.14)     2:57.62 (44.96)
 13 Palermo, Anna             12 ACTT-FL                        3:03.61        
                  41.33     1:28.81 (47.48)     2:17.14 (48.33)     3:03.61 (46.47)
 14 Gabela, Milena            15 Swim-FL                        3:05.98        
                  40.34     1:27.96 (47.62)     2:16.20 (48.24)     3:05.98 (49.78)
 15 Downey, Allison M         15 Swim-FL                        3:11.62        
                  43.82     1:31.30 (47.48)     2:22.28 (50.98)     3:11.62 (49.34)
 16 Tatko, Sarah R            16 GCST-FL                        3:18.51        
                  46.35     1:37.93 (51.58)     2:28.96 (51.03)     3:18.51 (49.55)
 17 Laperriere, Emilie        13 SYS-FL                         3:31.94        
                  47.48     1:41.35 (53.87)     2:37.18 (55.83)     3:31.94 (54.76)
 -- Samuel, Katie J           15 Cat-FL                              NS        
 -- Nunez, Amanda R           17 Swim-FL                             NS        
 -- Woodcock, Chelsea T       16 Blue Wave-FL                        NS        
 -- Montoya, Raquel           14 W. Florida Swim-FL                 SCR        
                  39.32     1:23.01 (43.69)     2:08.16 (45.15)                    
 -- Yasova, Ariela            13 Cat-FL                             SCR        
                  37.76     1:19.13 (41.37)     2:01.91 (42.78)                    
 -- Durham-Moore, Erin L      14 Cat-FL                             SCR        
                  39.27     1:22.20 (42.93)     2:05.01 (42.81)                    
 -- Roka, Lyndsey E           13 GCST-FL                            SCR        
                  36.80     1:16.50 (39.70)     1:57.96 (41.46)                    
 -- Weichelt, Sarah A         14 Swim-FL                            SCR        
                  39.75     1:25.33 (45.58)     2:13.20 (47.87)                    
 -- Russell, Kerry C          13 Carrollwood-FL                     SCR        
                  40.19     1:26.18 (45.99)     2:14.37 (48.19)                    
 -- Oliveri, Kara M           13 Tbay-FL                            SCR        
                  39.05     1:22.66 (43.61)     2:08.30 (45.64)                    
 -- Scheiffele, Dianne L      13 NCFY-FL                            SCR        
                  40.87     1:25.77 (44.90)     2:11.15 (45.38)                    
 -- Tyler, Kelsey R           14 Swim-FL                            SCR        
                  40.77     1:25.48 (44.71)     2:12.03 (46.55)                    
 -- Stephansen, Jessica L     13 BSD-FL                             SCR        
 -- Myers, Leigh M            13 Una-Cat-FL                         SCR        
                  38.38     1:19.60 (41.22)     2:02.73 (43.13)                    
 -- Farhat, Mercedes          13 Swim-FL                            SCR        
                  36.62     1:18.05 (41.43)     2:00.26 (42.21)                    
 -- Schaefer, Jordan N        13 DAC-FL                             SCR        
 -- Stanbra, Monica A         13 Swim-FL                            SCR        
                  40.88     1:25.97 (45.09)     2:12.94 (46.97)                    
 -- Dent, Kelsey C            14 Cat-FL                             SCR        
                  37.04     1:17.73 (40.69)     1:58.74 (41.01)                    
 -- McCoy, Danie D            13 SYS-FL                             SCR        
                  40.70     1:27.29 (46.59)     2:14.18 (46.89)                    
 -- Lytle, Meghan             14 ACTT-FL                            SCR        
                  41.08     1:26.75 (45.67)     2:14.38 (47.63)                    
 -- Knoch, Ashley C           14 SYS-FL                             SCR        
 -- Showalter, Corinne A      13 SYS-FL                             SCR        
                  34.17     1:13.02 (38.85)     1:52.57 (39.55)                    
 -- McCaw, Tina M             14 GCST-FL                            SCR        
                  36.06     1:15.58 (39.52)     1:56.03 (40.45)                    
 -- Armes, Katie C            13 Swim-FL                            SCR        
                  42.66     1:30.70 (48.04)     2:19.21 (48.51)                    
 -- Kovalik, Alisha J         14 SPA-FL                             SCR        
                  48.13     1:44.05 (55.92)     2:39.59 (55.54)                    
 -- Batten, Brooke O          13 Carrollwood-FL                     SCR        
                  45.14     1:35.63 (50.49)     2:26.09 (50.46)                    
 -- Turnadzic, Maida          13 Swim-FL                            SCR        
                  42.00     1:28.33 (46.33)     2:15.41 (47.08)                    
 -- Bernier, Whitney S        13 Una-Swim-FL                        SCR        
 -- Gelman, Nikki R           13 Swim-FL                            SCR        
                  43.78     1:35.65 (51.87)     2:26.80 (51.15)                    
 -- Leonard, Bailey H         14 SYS-FL                             SCR        
 
Event 62  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Varanda, Brenno R         17 SPA-FL                         2:14.67        
                  30.79     1:05.39 (34.60)     1:40.21 (34.82)     2:14.67 (34.46)
  2 Snyder, Russell W         14 SPA-FL                         2:25.15        
                  33.77     1:10.62 (36.85)     1:47.79 (37.17)     2:25.15 (37.36)
  3 Olson, Andrew X           17 Tbay-FL                        2:44.71        
                  37.99     1:20.51 (42.52)     2:03.16 (42.65)     2:44.71 (41.55)
  4 Dolphin, Peter G          15 Blue Wave-FL                   2:46.25        
                  36.29     1:19.07 (42.78)     2:03.50 (44.43)     2:46.25 (42.75)
  5 Meyer, Jarryd A           16 Swim-FL                        2:51.07        
                  38.00     1:20.81 (42.81)     2:05.90 (45.09)     2:51.07 (45.17)
 -- Claude, Danny M           17 GCST-FL                             NS        
 -- Mertens, Andrew J         15 Tbay-FL                             NS        
 -- Nolan, Daniel A           16 Blue Wave-FL                        NS        
 -- Corbin, Adam C            14 Cat-FL                             SCR        
                  33.56     1:10.99 (37.43)     1:49.81 (38.82)                    
 -- Kennedy, Robby J          13 Swim-FL                            SCR        
                  33.15     1:09.18 (36.03)     1:46.66 (37.48)                    
 -- Birk, Francisco J         14 W. Florida Swim-FL                 SCR        
 -- Austin, Michael D         14 Swim-FL                            SCR        
                  33.90     1:11.40 (37.50)     1:48.91 (37.51)                    
 -- Hoffman, Paul             14 W. Florida Swim-FL                 SCR        
 -- Gardella, Travis J        14 GCST-FL                            SCR        
                  36.01     1:17.17 (41.16)     1:59.22 (42.05)                    
 -- Patino, Diego E           13 Swim-FL                            SCR        
                  34.39     1:12.15 (37.76)     1:51.11 (38.96)                    
 -- Steinwarz, Christian W    13 Swim-FL                            SCR        
                  38.16     1:20.67 (42.51)     2:04.39 (43.72)                    
 -- Petrites, Curran R        13 Swim-FL                            SCR        
                  40.15     1:26.27 (46.12)     2:12.57 (46.30)                    
 -- Stumpf, Matt L            13 Tbay-FL                            SCR        
                  37.99     1:21.66 (43.67)     2:06.83 (45.17)                    
 -- Samuel, Henry W           13 Cat-FL                             SCR        
                  38.26     1:21.77 (43.51)     2:04.82 (43.05)                    
 -- Alpert-Stern, Jesse J     13 Carrollwood-FL                     SCR        
                  42.39     1:29.64 (47.25)     2:17.97 (48.33)                    
 -- Hillring, Joseph R        13 Carrollwood-FL                     SCR        
                  44.90     1:37.15 (52.25)     2:32.49 (55.34)                    
 -- Davis, Brett J            13 Carrollwood-FL                     SCR        
                  42.74     1:31.64 (48.90)     2:20.59 (48.95)                    
 
Event 63  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Romano, Megan R           12 SPA-FL                         1:01.01        
                  29.66     1:01.01 (31.35)                                        
  2 Modglin, Amy L            12 Swim-FL                        1:02.96        
                  31.12     1:02.96 (31.84)                                        
  3 Salce, Amy H              12 Una-Swim-FL                    1:07.06        
                  33.27     1:07.06 (33.79)                                        
  4 Brown, Katie M            12 SPA-FL                         1:07.86        
                  33.09     1:07.86 (34.77)                                        
  5 Rossi, Ashley C           11 Una-Cat-FL                     1:08.40        
                  32.95     1:08.40 (35.45)                                        
  6 Myers, Caroiline M        11 Una-Cat-FL                     1:08.45        
                  33.51     1:08.45 (34.94)                                        
  7 Bone, Cayman A            11 SYS-FL                         1:08.82        
                  33.67     1:08.82 (35.15)                                        
  8 Daniels, Tobie M          12 SYS-FL                         1:09.98        
                  34.41     1:09.98 (35.57)                                        
  9 Piper, Lauren C           11 SYS-FL                         1:10.45        
                  33.91     1:10.45 (36.54)                                        
 10 Wieckowski, Joanna        12 Cat-FL                         1:10.49        
                  34.35     1:10.49 (36.14)                                        
 11 Plocharsky, Kaitlyn C     11 SYS-FL                         1:10.56        
                  35.13     1:10.56 (35.43)                                        
 12 Stickney, Melanie J       12 SPA-FL                         1:10.69        
                  35.09     1:10.69 (35.60)                                        
 13 Nelson, Allison L         11 Carrollwood-FL                 1:10.79        
                  34.91     1:10.79 (35.88)                                        
 14 Blassneck, Wesley M       12 Swim-FL                        1:11.48        
                  34.24     1:11.48 (37.24)                                        
 15 Evenson, Rebecca K        12 SYS-FL                         1:12.30        
                  35.56     1:12.30 (36.74)                                        
 16 Schmidt, Kelsie A         12 Cat-FL                         1:12.72        
                  36.55     1:12.72 (36.17)                                        
 17 Evans, Allie J            12 SPA-FL                         1:12.96        
                  35.45     1:12.96 (37.51)                                        
 18 Lightbourn, McKayla M     11 SYS-FL                         1:13.04        
                  35.42     1:13.04 (37.62)                                        
 19 Crankshaw, Jennifer C     11 SPA-FL                         1:13.32        
                  35.46     1:13.32 (37.86)                                        
 20 Sandkuhl, Summer R        12 Tbay-FL                        1:13.70        
                  35.88     1:13.70 (37.82)                                        
 21 Farhat, Louisa            11 Swim-FL                        1:13.87        
                  34.61     1:13.87 (39.26)                                        
 22 Cardy, Christina R        12 W. Florida Swim-FL             1:14.51        
                  36.73     1:14.51 (37.78)                                        
 23 Harrington, Marissa K     12 SYS-FL                         1:14.90        
                  35.97     1:14.90 (38.93)                                        
 24 Black, Erin R             12 Swim-FL                        1:14.94        
                  37.16     1:14.94 (37.78)                                        
 25 Quinn, Colleen A          11 SPA-FL                         1:14.96        
 26 Newfield, Sidney M        11 SPA-FL                         1:15.50        
                  37.49     1:15.50 (38.01)                                        
 27 Katopis, Kristina A       11 Cat-FL                         1:15.58        
                  36.69     1:15.58 (38.89)                                        
 28 McCaw, Jackie M           12 GCST-FL                        1:16.06        
                  36.08     1:16.06 (39.98)                                        
 29 Shea, Rachel A            11 SPA-FL                         1:17.63        
                  37.51     1:17.63 (40.12)                                        
 30 Spinella, Melinda         12 SYS-FL                         1:17.68        
                  38.17     1:17.68 (39.51)                                        
 31 McCarthy, Molly K         12 GCST-FL                        1:18.92        
                  38.41     1:18.92 (40.51)                                        
 32 Tucker, Ashleigh M        11 SYS-FL                         1:19.21        
                  39.21     1:19.21 (40.00)                                        
 33 Gutzmann, Nikki K         11 SYS-FL                         1:19.37        
                  38.51     1:19.37 (40.86)                                        
 34 Wells, Katie M            12 SPA-FL                         1:20.24        
                  38.73     1:20.24 (41.51)                                        
 35 Hotic, Sanja              12 Swim-FL                        1:21.01        
                  38.92     1:21.01 (42.09)                                        
 36 Savona, Chelsea L         11 Cat-FL                         1:21.10        
                  38.62     1:21.10 (42.48)                                        
 37 Cotugno, Meghan L         11 Swim-FL                        1:21.99        
                  41.18     1:21.99 (40.81)                                        
 38 Almanza, Deanna J         12 Blue Wave-FL                   1:22.54        
                  40.94     1:22.54 (41.60)                                        
 39 Palmer, Jillian G         12 Swim-FL                        1:23.02        
                  40.31     1:23.02 (42.71)                                        
 40 Caldwell, MACKENZIE K     11 W. Florida Swim-FL             1:23.07        
                  40.35     1:23.07 (42.72)                                        
 41 Webb, Meagan M            11 Swim-FL                        1:23.34        
                  40.04     1:23.34 (43.30)                                        
 42 Logan, Carrie K           11 Blue Wave-FL                   1:24.70        
                  40.85     1:24.70 (43.85)                                        
 43 Gromnicki, Ashly J        12 GCST-FL                        1:26.77        
                  40.83     1:26.77 (45.94)                                        
 44 Owens, Caitlin N          11 Carrollwood-FL                 1:27.40        
                  43.24     1:27.40 (44.16)                                        
 45 Nielsen, Michelle A A     12 Swim-FL                        1:27.50        
                  42.15     1:27.50 (45.35)                                        
 46 Boucher, Mary             11 W. Florida Swim-FL             1:28.41        
                  42.79     1:28.41 (45.62)                                        
 47 Ryals, Caroline E         12 STAT-FL                        1:29.03        
                  41.82     1:29.03 (47.21)                                        
 48 Stublen, Emily A          11 Swim-FL                        1:29.45        
                  42.99     1:29.45 (46.46)                                        
 49 Kohn, Krista A            11 Swim-FL                        1:30.64        
                  41.76     1:30.64 (48.88)                                        
 50 Cappello, Anne L          11 STAT-FL                        1:33.52        
                  45.33     1:33.52 (48.19)                                        
 51 DeMesa, Taylor P          11 STAT-FL                        1:34.24        
                  45.54     1:34.24 (48.70)                                        
 52 Davie, Kim N              12 GCST-FL                        1:34.92        
                  48.02     1:34.92 (46.90)                                        
 53 Nieder, Lauren E          12 SYS-FL                         1:34.98        
 54 Amezquita, Shana          12 Swim-FL                        1:36.98        
                  47.71     1:36.98 (49.27)                                        
 55 Hamann, Samantha          11 Swim-FL                        1:37.94        
                  48.67     1:37.94 (49.27)                                        
 56 Troxler, Kristen L        12 BSD-FL                         1:42.66        
                  50.34     1:42.66 (52.32)                                        
 57 Withington, Emily W       11 Tbay-FL                        1:48.74        
                  53.24     1:48.74 (55.50)                                        
 58 Curran, Malary            11 Swim-FL                        1:49.72        
                  52.64     1:49.72 (57.08)                                        
 59 Mooren, Heather A         12 SPA-FL                         2:09.85        
 -- Marchese, Elizabeth A     12 SYS-FL                              DQ        
                  43.36          DQ (44.74)                                        
 -- Riffe, Brittany           12 W. Florida Swim-FL                  DQ        
                  48.97                                                            
 -- Gonzalez, Letty C         11 Swim-FL                             DQ        
                  46.00          DQ (51.29)                                        
 -- Frehling, Kaitlin M       11 SPA-FL                              NS        
 -- Strauss, Lauren E         12 GCST-FL                             NS        
 -- Farrington, Myah S        12 Cat-FL                              NS        
 -- McGrath, Kalsea A         11 Swim-FL                             NS        
 -- Kane, Casey E             11 SYS-FL                              NS        
 -- Sienkiewicz, Katie O      11 Tbay-FL                             NS        
 -- Perez, Pacharina          11 Una-Gcst-FL                         NS        
 -- McKeon, Casey S           11 SPA-FL                              NS        
 -- Mackey, Brittany A        11 Carrollwood-FL                      NS        
 -- Weichelt, Caitlyn C       11 Swim-FL                             NS        
 
Event 64  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Cameron B         12 Cat-FL                         1:06.57        
                  32.48     1:06.57 (34.09)                                        
  2 Hawkins, Jordan W         12 Cat-FL                         1:06.90        
                  32.66     1:06.90 (34.24)                                        
  3 Taylor, Jason S           12 ACTT-FL                        1:08.65        
                  32.65     1:08.65 (36.00)                                        
  4 Donnelly, Vincent J       12 Tbay-FL                        1:08.73        
                  33.69     1:08.73 (35.04)                                        
  5 Stearns, Wes T            11 Cat-FL                         1:09.53        
                  34.20     1:09.53 (35.33)                                        
  6 Caldwell, Casey T         12 W. Florida Swim-FL             1:09.70        
                  35.00     1:09.70 (34.70)                                        
  7 Thompson, Matthew R       11 W. Florida Swim-FL             1:09.71        
                  34.41     1:09.71 (35.30)                                        
  8 Rauch, Marty W            11 SYS-FL                         1:11.53        
                  34.64     1:11.53 (36.89)                                        
  9 Kadibhai, Mufaddal A      11 SYS-FL                         1:12.24        
                  34.95     1:12.24 (37.29)                                        
 10 Viana, Will S             12 Blue Wave-FL                   1:12.63        
                  35.00     1:12.63 (37.63)                                        
 11 Taddeo, Jonathan D        11 Cat-FL                         1:15.50        
                  36.73     1:15.50 (38.77)                                        
 12 Marston, Byrne W          11 STAT-FL                        1:19.39        
                  37.67     1:19.39 (41.72)                                        
 13 Castagna, CA A            12 Cat-FL                         1:19.43        
                  39.03     1:19.43 (40.40)                                        
 14 Moore, Eric A             12 Tbay-FL                        1:19.55        
                  37.42     1:19.55 (42.13)                                        
 15 Gutierrez, Fernando F     11 SYS-FL                         1:20.45        
                  39.54     1:20.45 (40.91)                                        
 16 Geis, Robert N            12 Blue Wave-FL                   1:20.56        
 17 McNamara, Brendan P       12 Blue Wave-FL                   1:22.52        
                  40.60     1:22.52 (41.92)                                        
 18 Scott, Trevor R           11 GCST-FL                        1:23.08        
                  40.26     1:23.08 (42.82)                                        
 19 Bugatti, Kavanaugh C      11 SYS-FL                         1:23.32        
                  40.34     1:23.32 (42.98)                                        
 20 Swanbeck, Robert J        11 Swim-FL                        1:23.64        
                  39.77     1:23.64 (43.87)                                        
 21 Smith, Ryan J             12 W. Florida Swim-FL             1:25.04        
                  41.43     1:25.04 (43.61)                                        
 22 Williams, Ryan P          11 Swim-FL                        1:25.83        
                  41.31     1:25.83 (44.52)                                        
 23 Hamann, Hans-Richard      12 Swim-FL                        1:28.18        
                  40.79     1:28.18 (47.39)                                        
 24 Gorman, Johnny R          11 W. Florida Swim-FL             1:30.30        
                  42.79     1:30.30 (47.51)                                        
 25 Morrison, Neil N          12 Swim-FL                        1:30.55        
                  42.31     1:30.55 (48.24)                                        
 26 Williams, Jordan A        12 Swim-FL                        1:33.69        
                  46.40     1:33.69 (47.29)                                        
 27 Winship, Charles A        11 STAT-FL                        1:36.01        
                  44.84     1:36.01 (51.17)                                        
 28 Watts, Stryker A          12 SYS-FL                         1:38.23        
                  48.74     1:38.23 (49.49)                                        
 29 Scheele, Tyler P          11 Blue Wave-FL                   1:39.35        
                  47.12     1:39.35 (52.23)                                        
 30 Cleary, Kyle C            11 SPA-FL                         1:40.72        
 31 Perry, Maxwell H          11 Blue Wave-FL                   1:42.36        
                  49.31     1:42.36 (53.05)                                        
 32 Militello, Michael G      11 STAT-FL                        1:44.22        
                  48.86     1:44.22 (55.36)                                        
 33 Lancaster, Clinton M      12 NCFY-FL                        1:48.82        
                  51.85     1:48.82 (56.97)                                        
 -- Bandi, Eddie              11 Blue Wave-FL                        DQ        
                  42.20          DQ (42.55)                                        
 -- Harrington, Noah D        12 Cat-FL                              DQ        
                  43.71          DQ (47.40)                                        
 -- Kastner, Ryan W           12 Blue Wave-FL                        DQ        
                  36.06          DQ (39.73)                                        
 -- Voigts, Zachary J         12 SYS-FL                              NS        
 -- Ropa, Matt J              12 Swim-FL                             NS        
 -- McLean, Robby D           11 STAT-FL                             NS        
 -- Curhan, Daniel N          12 SYS-FL                              NS        
 -- Silvers, John W           11 SYS-FL                              NS        
 
Event 65  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sheffield, Rae-Lynn E     14 Tbay-FL                        1:02.15        
                  30.44     1:02.15 (31.71)                                        
  2 Nauta, Chelsea B          14 Tbay-FL                        1:02.26        
                  30.58     1:02.26 (31.68)                                        
  3 Michota, Stase E          14 SPA-FL                         1:04.20        
                  31.70     1:04.20 (32.50)                                        
  4 Rameriz, Lily G           13 NCFY-FL                        1:05.31        
                  32.22     1:05.31 (33.09)                                        
  5 Decker, Sally M           14 SPA-FL                         1:06.54        
                  33.09     1:06.54 (33.45)                                        
  6 Collins, Blair O          13 SYS-FL                         1:06.95        
                  32.96     1:06.95 (33.99)                                        
  7 Stevens, Kariann M        13 Cat-FL                         1:07.13        
                  32.53     1:07.13 (34.60)                                        
  8 Nelson, Lindsey N         14 Swim-FL                        1:07.38        
                  32.94     1:07.38 (34.44)                                        
  9 Turnadzic, Maida          13 Swim-FL                        1:07.40        
                  33.21     1:07.40 (34.19)                                        
 10 Latimer, Casie L          13 Tbay-FL                        1:07.79        
                  33.07     1:07.79 (34.72)                                        
 11 Linton, Laura             14 SPA-FL                         1:07.82        
                  33.18     1:07.82 (34.64)                                        
 12 Sears, Jill R             13 Cat-FL                         1:07.89        
                  32.85     1:07.89 (35.04)                                        
 13 Foster, Carrie E          13 Carrollwood-FL                 1:08.10        
                  33.21     1:08.10 (34.89)                                        
 14 Farhat, Mercedes          13 Swim-FL                        1:08.21        
                  32.83     1:08.21 (35.38)                                        
 15 Tromp, Claire L           13 Carrollwood-FL                 1:08.26        
                  33.56     1:08.26 (34.70)                                        
 16 Smith, Mikaela R          14 NCFY-FL                        1:08.29        
                  33.49     1:08.29 (34.80)                                        
 17 Paladini, Hannah J        14 Swim-FL                        1:10.42        
                  34.64     1:10.42 (35.78)                                        
 18 Pyne, Natalie E           13 Cat-FL                         1:10.55        
                  34.57     1:10.55 (35.98)                                        
 19 Glover, Alex E            13 Blue Wave-FL                   1:11.04        
                  34.64     1:11.04 (36.40)                                        
 20 Kerfoot, Sarah E          13 Swim-FL                        1:11.16        
                  34.66     1:11.16 (36.50)                                        
 21 Pisecco, Carla R          14 SPA-FL                         1:11.18        
                  34.92     1:11.18 (36.26)                                        
 22 Dent, Kelsey C            14 Cat-FL                         1:12.19        
                  35.31     1:12.19 (36.88)                                        
 23 Tucker, Aubry M           14 SYS-FL                         1:12.39        
                  35.77     1:12.39 (36.62)                                        
 24 Tsagaris, Julianne C C    14 Cat-FL                         1:12.67        
                  34.63     1:12.67 (38.04)                                        
 25 Savona, Nicole M          13 Cat-FL                         1:13.23        
                  35.61     1:13.23 (37.62)                                        
 26 Francis, Amanda C         13 Tbay-FL                        1:13.77        
                  36.64     1:13.77 (37.13)                                        
 27 Hart, Megan M             13 SYS-FL                         1:14.19        
                  36.20     1:14.19 (37.99)                                        
 28 Hosack, Katherine E       13 Una-Cat-FL                     1:14.64        
                  36.55     1:14.64 (38.09)                                        
 29 Marston, Bette H          14 STAT-FL                        1:15.49        
                  35.58     1:15.49 (39.91)                                        
 30 McCoy, Danie D            13 SYS-FL                         1:15.79        
                  36.88     1:15.79 (38.91)                                        
 31 Russell, Kerry C          13 Carrollwood-FL                 1:16.74        
                  37.35     1:16.74 (39.39)                                        
 32 Quinn, Kaitlin M          13 SYS-FL                         1:16.93        
                  37.33     1:16.93 (39.60)                                        
 33 Yasova, Ariela            13 Cat-FL                         1:17.69        
                  37.26     1:17.69 (40.43)                                        
 34 Kastner, Kirby M          13 Blue Wave-FL                   1:17.85        
                  38.34     1:17.85 (39.51)                                        
 35 Myers, Leigh M            13 Una-Cat-FL                     1:17.98        
                  37.90     1:17.98 (40.08)                                        
 36 Batten, Brooke O          13 Carrollwood-FL                 1:19.41        
                  39.76     1:19.41 (39.65)                                        
 37 Masiak, Margaret          13 SYS-FL                         1:20.90        
                  39.70     1:20.90 (41.20)                                        
 38 Cyr, Meagan N             13 Swim-FL                        1:22.13        
                  40.41     1:22.13 (41.72)                                        
 39 Smith, Nicole L           13 Swim-FL                        1:23.16        
                  40.63     1:23.16 (42.53)                                        
 40 Bogaards, Jean            13 Swim-FL                        1:24.36        
                  40.34     1:24.36 (44.02)                                        
 41 Lake, Meghan R            14 Tbay-FL                        1:24.81        
                  42.54     1:24.81 (42.27)                                        
 42 Laperriere, Emilie        13 SYS-FL                         1:28.27        
                  43.44     1:28.27 (44.83)                                        
 43 Rodway, Emily H           13 GCST-FL                        1:36.19        
                  46.44     1:36.19 (49.75)                                        
 -- Mackey, Jenn-Jenn L       14 Carrollwood-FL                      NS        
 -- Novotny, Deidre D         14 Una-Cat-FL                          NS        
 
Event 66  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wyher, Tommy J            14 Tbay-FL                          56.31        
                  27.24       56.31 (29.07)                                        
  2 Crescimbeni, Jose E       13 Cat-FL                           59.91        
                  28.86       59.91 (31.05)                                        
  3 Taddeo, James M           13 Cat-FL                         1:00.91        
                  29.59     1:00.91 (31.32)                                        
  4 Stumpf, Ryan M            14 Tbay-FL                        1:01.17        
                  30.31     1:01.17 (30.86)                                        
  5 Lain, Zachary S           14 Cat-FL                         1:04.70        
                  31.04     1:04.70 (33.66)                                        
  6 Ahlberg, Kamden R         13 SYS-FL                         1:04.95        
                  31.66     1:04.95 (33.29)                                        
  7 Patino, Diego E           13 Swim-FL                        1:05.89        
                  32.49     1:05.89 (33.40)                                        
  8 Gauzen, William A         14 W. Florida Swim-FL             1:07.33        
                  32.46     1:07.33 (34.87)                                        
  9 Stumpf, Matt L            13 Tbay-FL                        1:08.08        
                  33.79     1:08.08 (34.29)                                        
 10 Kennedy, Robby J          13 Swim-FL                        1:09.40        
                  33.65     1:09.40 (35.75)                                        
 11 Kaminske, Matthew R       13 SYS-FL                         1:12.02        
                  35.06     1:12.02 (36.96)                                        
 12 Krell, Blake T            13 Swim-FL                        1:13.51        
                  36.09     1:13.51 (37.42)                                        
 13 Petrites, Curran R        13 Swim-FL                        1:16.86        
                  37.99     1:16.86 (38.87)                                        
 14 Alpert-Stern, Jesse J     13 Carrollwood-FL                 1:17.40        
                  36.71     1:17.40 (40.69)                                        
 15 Hillring, Joseph R        13 Carrollwood-FL                 1:26.02        
                  41.75     1:26.02 (44.27)                                        
 16 Fryer, James D            13 Cat-FL                         1:26.29        
 17 Perry, Morgan P           14 Blue Wave-FL                   1:29.75        
                  43.06     1:29.75 (46.69)                                        
 -- Ravenna, Sam J            13 Swim-FL                             DQ        
                  34.74          DQ (35.63)                                        
 -- Fraher, Robbie R          13 Tbay-FL                             NS        
 
Event 67  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nauta, Brittany R         16 Tbay-FL                        1:00.41        
                  29.95     1:00.41 (30.46)                                        
  2 Brands, Daniela R         16 SPA-FL                         1:04.09        
                  31.33     1:04.09 (32.76)                                        
  3 Warner, Caitlin K K       16 Cat-FL                         1:05.70        
                  32.31     1:05.70 (33.39)                                        
  4 Bardin, Jesse L           15 SPA-FL                         1:05.76        
                  32.60     1:05.76 (33.16)                                        
  5 Schmidt, Kassie F F       17 Cat-FL                         1:06.40        
                  32.83     1:06.40 (33.57)                                        
  6 Davis, Lindsey J          15 GCST-FL                        1:06.60        
                  32.31     1:06.60 (34.29)                                        
  7 Frey, Jennifer E          15 SPA-FL                         1:08.22        
                  33.44     1:08.22 (34.78)                                        
  8 Stevens, Katelynn A A     17 Cat-FL                         1:08.95        
                  33.57     1:08.95 (35.38)                                        
  9 Paladini, Hannah J        14 Swim-FL                        1:10.42        
                  34.64     1:10.42 (35.78)                                        
 10 Harman, Krystal J         15 Tbay-FL                        1:15.64        
                  36.51     1:15.64 (39.13)                                        
 11 Tatko, Sarah R            16 GCST-FL                        1:15.69        
                  36.70     1:15.69 (38.99)                                        
 12 Mooren, Samantha M        15 SPA-FL                         1:19.07        
                  39.75     1:19.07 (39.32)                                        
 -- French, Allyson E         11 Tbay-FL                             NS        
 -- Lawrence, Megan X         16 Tbay-FL                             NS        
 -- Kerns, Whitney L          16 SPA-FL                              NS        
 -- Samuel, Katie J           15 Cat-FL                              NS        
 -- Beeman, Dusty A           16 Blue Wave-FL                        NS        
 -- Riccardo, Laura C         15 Blue Wave-FL                        NS        
 -- Tatko, Amanda M           16 GCST-FL                             NS        
 -- Foster, Carrie E          13 Carrollwood-FL                     SCR        
                  33.21                                                            
 -- Smith, Mikaela R          14 NCFY-FL                            SCR        
                  33.49                                                            
 -- Glover, Alex E            13 Blue Wave-FL                       SCR        
                  34.64                                                            
 -- Savona, Nicole M          13 Cat-FL                             SCR        
                  35.61                                                            
 -- Dent, Kelsey C            14 Cat-FL                             SCR        
                  35.31                                                            
 -- Mackey, Jenn-Jenn L       14 Carrollwood-FL                     SCR        
 -- Sheffield, Rae-Lynn E     14 Tbay-FL                            SCR        
                  30.44                                                            
 -- Michota, Stase E          14 SPA-FL                             SCR        
                  31.70                                                            
 -- Stevens, Kariann M        13 Cat-FL                             SCR        
                  32.53                                                            
 -- Latimer, Casie L          13 Tbay-FL                            SCR        
                  33.07                                                            
 -- Novotny, Deidre D         14 Una-Cat-FL                         SCR        
 -- Francis, Amanda C         13 Tbay-FL                            SCR        
                  36.64                                                            
 -- Tucker, Aubry M           14 SYS-FL                             SCR        
                  35.77                                                            
 -- Hosack, Katherine E       13 Una-Cat-FL                         SCR        
                  36.55                                                            
 -- Bogaards, Jean            13 Swim-FL                            SCR        
                  40.34                                                            
 -- Linton, Laura             14 SPA-FL                             SCR        
                  33.18                                                            
 -- Kastner, Kirby M          13 Blue Wave-FL                       SCR        
                  38.34                                                            
 -- McCoy, Danie D            13 SYS-FL                             SCR        
                  36.88                                                            
 -- Hart, Megan M             13 SYS-FL                             SCR        
                  36.20                                                            
 -- Pisecco, Carla R          14 SPA-FL                             SCR        
                  34.92                                                            
 -- Marston, Bette H          14 STAT-FL                            SCR        
                  35.58                                                            
 -- Kerfoot, Sarah E          13 Swim-FL                            SCR        
                  34.66                                                            
 -- Decker, Sally M           14 SPA-FL                             SCR        
                  33.09                                                            
 -- Pyne, Natalie E           13 Cat-FL                             SCR        
                  34.57                                                            
 -- Tromp, Claire L           13 Carrollwood-FL                     SCR        
                  33.56                                                            
 -- Tsagaris, Julianne C C    14 Cat-FL                             SCR        
                  34.63                                                            
 -- Yasova, Ariela            13 Cat-FL                             SCR        
                  37.26                                                            
 -- Farhat, Mercedes          13 Swim-FL                            SCR        
                  32.83                                                            
 -- Rameriz, Lily G           13 NCFY-FL                            SCR        
                  32.22                                                            
 -- Sears, Jill R             13 Cat-FL                             SCR        
                  32.85                                                            
 -- Nelson, Lindsey N         14 Swim-FL                            SCR        
                  32.94                                                            
 -- Turnadzic, Maida          13 Swim-FL                            SCR        
                  33.21                                                            
 -- Collins, Blair O          13 SYS-FL                             SCR        
                  32.96                                                            
 -- Smith, Nicole L           13 Swim-FL                            SCR        
                  40.63                                                            
 -- Laperriere, Emilie        13 SYS-FL                             SCR        
                  43.44                                                            
 -- Lake, Meghan R            14 Tbay-FL                            SCR        
                  42.54                                                            
 -- Rodway, Emily H           13 GCST-FL                            SCR        
                  46.44                                                            
 -- Nauta, Chelsea B          14 Tbay-FL                            SCR        
                  30.58                                                            
 -- Masiak, Margaret          13 SYS-FL                             SCR        
                  39.70                                                            
 -- Russell, Kerry C          13 Carrollwood-FL                     SCR        
                  37.35                                                            
 -- Myers, Leigh M            13 Una-Cat-FL                         SCR        
                  37.90                                                            
 -- Quinn, Kaitlin M          13 SYS-FL                             SCR        
                  37.33                                                            
 -- Cyr, Meagan N             13 Swim-FL                            SCR        
                  40.41                                                            
 -- Batten, Brooke O          13 Carrollwood-FL                     SCR        
                  39.76                                                            
 
Event 68  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Grant S          18 Cat-FL                           53.68        
                  26.72       53.68 (26.96)                                        
  2 Eaddy, Jason H            27 Cmsc-NE                          53.76        
                  26.80       53.76 (26.96)                                        
  3 Moody, Adam A             16 SPA-FL                           55.36        
                  27.14       55.36 (28.22)                                        
  4 Snyder, Mitchell W        16 SPA-FL                           58.99        
                  29.53       58.99 (29.46)                                        
  5 Marchenia, Bradley G G    17 Una-Cat-FL                       59.94        
                  29.33       59.94 (30.61)                                        
  6 Stublen, Kyle W           15 Swim-FL                        1:00.51        
                  28.89     1:00.51 (31.62)                                        
  7 Sutton, Matt J            15 Tbay-FL                        1:03.50        
                  31.42     1:03.50 (32.08)                                        
  8 Nardozzi, Kevin M         15 SPA-FL                         1:03.75        
                  30.78     1:03.75 (32.97)                                        
  9 Freeborn, Derek A         16 Blue Wave-FL                   1:05.10        
                  31.37     1:05.10 (33.73)                                        
 10 Harris, Joel P            16 Tbay-FL                        1:07.65        
                  32.68     1:07.65 (34.97)                                        
 11 Woodcock, Brian T         11 Blue Wave-FL                   1:13.75        
                  34.89     1:13.75 (38.86)                                        
 -- Alpert-Stern, Jesse J     13 Carrollwood-FL                     SCR        
                  36.71                                                            
 -- Kaminske, Matthew R       13 SYS-FL                             SCR        
                  35.06                                                            
 -- Ravenna, Sam J            13 Swim-FL                            SCR        
                  34.74                                                            
 -- Krell, Blake T            13 Swim-FL                            SCR        
                  36.09                                                            
 -- Lain, Zachary S           14 Cat-FL                             SCR        
                  31.04                                                            
 -- Perry, Morgan P           14 Blue Wave-FL                       SCR        
                  43.06                                                            
 -- Fraher, Robbie R          13 Tbay-FL                            SCR        
 -- Petrites, Curran R        13 Swim-FL                            SCR        
                  37.99                                                            
 -- Hillring, Joseph R        13 Carrollwood-FL                     SCR        
                  41.75                                                            
 -- Fryer, James D            13 Cat-FL                             SCR        
 -- Taddeo, James M           13 Cat-FL                             SCR        
                  29.59                                                            
 -- Crescimbeni, Jose E       13 Cat-FL                             SCR        
                  28.86                                                            
 -- Patino, Diego E           13 Swim-FL                            SCR        
                  32.49                                                            
 -- Wyher, Tommy J            14 Tbay-FL                            SCR        
                  27.24                                                            
 -- Stumpf, Ryan M            14 Tbay-FL                            SCR        
                  30.31                                                            
 -- Ahlberg, Kamden R         13 SYS-FL                             SCR        
                  31.66                                                            
 -- Kennedy, Robby J          13 Swim-FL                            SCR        
                  33.65                                                            
 -- Gauzen, William A         14 W. Florida Swim-FL                 SCR        
                  32.46                                                            
 -- Stumpf, Matt L            13 Tbay-FL                            SCR        
                  33.79                                                            
 
Event 69  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rorer, Tracy H            12 SPA-FL                         1:02.73        
                  29.53     1:02.73 (33.20)                                        
  2 Krauss, Kelsey M          12 SPA-FL                         1:03.02        
                  31.03     1:03.02 (31.99)                                        
  3 Harrison, Holly G         12 NCFY-FL                        1:04.59        
                  30.02     1:04.59 (34.57)                                        
  4 Schmidt, Paige M          12 Cat-FL                         1:06.47        
                  31.93     1:06.47 (34.54)                                        
  5 Blassneck, Wesley M       12 Swim-FL                        1:07.16        
                  30.70     1:07.16 (36.46)                                        
  6 Raybon, Raquel M          11 SYS-FL                         1:08.26        
                  31.72     1:08.26 (36.54)                                        
  7 Bessire, Jessica R        12 SYS-FL                         1:08.73        
                  32.51     1:08.73 (36.22)                                        
  8 Huffman, Abby M           11 GCST-FL                        1:09.36        
                  32.50     1:09.36 (36.86)                                        
  9 Todd, Christina L         11 Swim-FL                        1:09.73        
                  33.54     1:09.73 (36.19)                                        
 10 Sandkuhl, Summer R        12 Tbay-FL                        1:09.82        
                  32.64     1:09.82 (37.18)                                        
 11 Ortega, Gabrielle M       11 GCST-FL                        1:09.97        
                  33.25     1:09.97 (36.72)                                        
 12 Metka, Kristine M         12 W. Florida Swim-FL             1:09.98        
                  33.01     1:09.98 (36.97)                                        
 13 Daniels, Tobie M          12 SYS-FL                         1:10.55        
                  33.21     1:10.55 (37.34)                                        
 14 Anderson, Meg P           12 STAT-FL                        1:10.59        
                  31.59     1:10.59 (39.00)                                        
 15 McGeehan, Mary Alice A    11 Tbay-FL                        1:10.64        
                  33.43     1:10.64 (37.21)                                        
 16 Lewis, Rebecca L          12 NCFY-FL                        1:11.01        
                  33.57     1:11.01 (37.44)                                        
 17 Margalis, Melanie A       11 Tbay-FL                        1:11.18        
                  33.66     1:11.18 (37.52)                                        
 18 Menendez, Sarah           11 ACTT-FL                        1:11.32        
                  33.31     1:11.32 (38.01)                                        
 19 Gross, Cassie A           11 Swim-FL                        1:11.38        
                  34.49     1:11.38 (36.89)                                        
 20 Piper, Lauren C           11 SYS-FL                         1:11.42        
                  33.69     1:11.42 (37.73)                                        
 21 Gadowry, Michelle E       12 GCST-FL                        1:11.55        
                  32.60     1:11.55 (38.95)                                        
 22 Farhat, Louisa            11 Swim-FL                        1:11.65        
                  33.11     1:11.65 (38.54)                                        
 23 Daly, Alison M            12 NCFY-FL                        1:12.28        
                  34.11     1:12.28 (38.17)                                        
 24 Latimer, Emily J          12 Tbay-FL                        1:12.84        
                  34.76     1:12.84 (38.08)                                        
 25 Nelson, Allison L         11 Carrollwood-FL                 1:14.46        
                  35.52     1:14.46 (38.94)                                        
 26 Plocharsky, Kaitlyn C     11 SYS-FL                         1:15.13        
                  35.88     1:15.13 (39.25)                                        
 27 Crankshaw, Jennifer C     11 SPA-FL                         1:15.22        
                  34.85     1:15.22 (40.37)                                        
 28 Grace, Kelly M            12 Cat-FL                         1:15.82        
                  35.47     1:15.82 (40.35)                                        
 29 Lind, Lacey L             12 GCST-FL                        1:16.18        
                  36.21     1:16.18 (39.97)                                        
 30 Newfield, Sidney M        11 SPA-FL                         1:18.23        
                  36.24     1:18.23 (41.99)                                        
 31 Cardy, Christina R        12 W. Florida Swim-FL             1:18.48        
                  36.65     1:18.48 (41.83)                                        
 32 Zayas, Brittany A         11 Carrollwood-FL                 1:18.58        
                  36.74     1:18.58 (41.84)                                        
 33 Fields, Sarah             12 ACTT-FL                        1:19.24        
                  36.97     1:19.24 (42.27)                                        
 34 Burfield, Taylor S        12 Swim-FL                        1:20.20        
                  36.85     1:20.20 (43.35)                                        
 35 Savona, Chelsea L         11 Cat-FL                         1:20.31        
                  36.94     1:20.31 (43.37)                                        
 36 Daniel, Lindsay M         12 SPA-FL                         1:20.39        
                  35.33     1:20.39 (45.06)                                        
 37 Cooper, Emily D           11 GCST-FL                        1:21.12        
                  37.42     1:21.12 (43.70)                                        
 38 Compton, Angelica         11 Cat-FL                         1:22.25        
                  38.08     1:22.25 (44.17)                                        
 39 Moline, Nicole O          11 Tbay-FL                        1:22.39        
                  38.12     1:22.39 (44.27)                                        
 40 Rudolph, Raquel M         12 Swim-FL                        1:23.82        
                  38.36     1:23.82 (45.46)                                        
 41 Burfield, Chandler L      12 Swim-FL                        1:26.77        
                  39.88     1:26.77 (46.89)                                        
 42 Owens, Caitlin N          11 Carrollwood-FL                 1:27.54        
                  40.64     1:27.54 (46.90)                                        
 43 Palmer, Jillian G         12 Swim-FL                        1:31.94        
                  41.89     1:31.94 (50.05)                                        
 44 Campo, Mallory A          12 Blue Wave-FL                   1:33.56        
                  40.36     1:33.56 (53.20)                                        
 45 Stublen, Emily A          11 Swim-FL                        1:34.12        
                  40.89     1:34.12 (53.23)                                        
 46 Webb, Meagan M            11 Swim-FL                        1:38.43        
                  45.37     1:38.43 (53.06)                                        
 47 Prisland, Stephanie       11 ACTT-FL                        1:42.63        
                  47.19     1:42.63 (55.44)                                        
 48 Hotchkiss, Jenny M        12 Carrollwood-FL                 1:42.76        
                  45.36     1:42.76 (57.40)                                        
 49 Gonzalez, Letty C         11 Swim-FL                        1:49.96        
                  50.42     1:49.96 (59.54)                                        
 -- McGrath, Kalsea A         11 Swim-FL                             NS        
 -- Strauss, Lauren E         12 GCST-FL                             NS        
 -- Frehling, Kaitlin M       11 SPA-FL                              NS        
 -- McKeon, Casey S           11 SPA-FL                              NS        
 -- Gutzmann, Nikki K         11 SYS-FL                              NS        
 -- Kane, Casey E             11 SYS-FL                              NS        
 
Event 70  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Jason S           12 ACTT-FL                        1:03.05        
                  29.94     1:03.05 (33.11)                                        
  2 Ball, Tyler J             12 Apollo Beach-FL                1:04.50        
                  30.33     1:04.50 (34.17)                                        
  3 Barry, Dan J              12 Tbay-FL                        1:06.76        
                  30.94     1:06.76 (35.82)                                        
  4 Birk, Antonio R           11 W. Florida Swim-FL             1:09.86        
                  32.09     1:09.86 (37.77)                                        
  5 Kadibhai, Mufaddal A      11 SYS-FL                         1:10.76        
                  33.40     1:10.76 (37.36)                                        
  6 Centanni, Michael         12 Tbay-FL                        1:11.38        
                  32.29     1:11.38 (39.09)                                        
  7 Caldwell, Nathan A        11 GCST-FL                        1:13.08        
                  33.95     1:13.08 (39.13)                                        
  8 Rauch, Marty W            11 SYS-FL                         1:13.47        
                  34.78     1:13.47 (38.69)                                        
  9 Marston, Byrne W          11 STAT-FL                        1:13.98        
                  33.78     1:13.98 (40.20)                                        
 10 Attal, Dylan C            11 Carrollwood-FL                 1:15.17        
                  34.77     1:15.17 (40.40)                                        
 11 Nunez, Jonathan W         11 Swim-FL                        1:15.36        
                  34.57     1:15.36 (40.79)                                        
 12 Stearns, Wes T            11 Cat-FL                         1:15.54        
                  35.26     1:15.54 (40.28)                                        
 13 Martin, Cameron B         12 Cat-FL                         1:15.61        
                  34.45     1:15.61 (41.16)                                        
 14 Moore, Eric A             12 Tbay-FL                        1:15.88        
                  35.23     1:15.88 (40.65)                                        
 15 Bukaweski, Jacob T        11 Blue Wave-FL                   1:18.12        
                  37.21     1:18.12 (40.91)                                        
 16 Hugert, Sandor C          11 Cat-FL                         1:19.80        
                  37.88     1:19.80 (41.92)                                        
 17 Hamann, Hans-Richard      12 Swim-FL                        1:32.38        
                  39.94     1:32.38 (52.44)                                        
 -- Lancaster, Clinton M      12 NCFY-FL                             DQ        
                  47.43          DQ (57.39)                                        
 -- Williams, Ryan P          11 Swim-FL                             DQ        
                  42.26          DQ (49.44)                                        
 -- Scott, Trevor R           11 GCST-FL                             NS        
 -- Brock, Stephen D          12 Carrollwood-FL                      NS        
 
Event 71  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nauta, Chelsea B          14 Tbay-FL                        1:00.62        
                  28.76     1:00.62 (31.86)                                        
  2 Anderson, Kara J          14 Swim-FL                        1:01.14        
                  28.98     1:01.14 (32.16)                                        
  3 Franklin, Chelsea L       13 GCST-FL                        1:01.19        
                  29.22     1:01.19 (31.97)                                        
  4 Willsey, Jana L           14 Cat-FL                         1:02.32        
                  29.38     1:02.32 (32.94)                                        
  5 Lewkowicz, Emeri A        13 Carrollwood-FL                 1:03.19        
                  29.92     1:03.19 (33.27)                                        
  6 Latimer, Casie L          13 Tbay-FL                        1:03.41        
                  30.03     1:03.41 (33.38)                                        
  7 Stevens, Kariann M        13 Cat-FL                         1:03.66        
                  29.88     1:03.66 (33.78)                                        
  8 Sheffield, Rae-Lynn E     14 Tbay-FL                        1:03.69        
                  30.00     1:03.69 (33.69)                                        
  9 Sands, Megan F            14 GCST-FL                        1:05.05        
                  30.56     1:05.05 (34.49)                                        
 10 Michota, Stase E          14 SPA-FL                         1:06.53        
                  31.06     1:06.53 (35.47)                                        
 11 Decker, Sally M           14 SPA-FL                         1:06.62        
                  31.48     1:06.62 (35.14)                                        
 12 Showalter, Corinne A      13 SYS-FL                         1:07.37        
                  31.52     1:07.37 (35.85)                                        
 13 Nelson, Lindsey N         14 Swim-FL                        1:07.82        
                  32.07     1:07.82 (35.75)                                        
 14 McGeehan, Elizabeth M     13 Tbay-FL                        1:08.56        
                  32.22     1:08.56 (36.34)                                        
 15 Labreche, Ryann A         14 GCST-FL                        1:08.85        
                  31.91     1:08.85 (36.94)                                        
 16 Roka, Lyndsey E           13 GCST-FL                        1:08.91        
                  32.49     1:08.91 (36.42)                                        
 17 Cincotta, Jessica C       14 Blue Wave-FL                   1:09.62        
                  32.43     1:09.62 (37.19)                                        
 18 Mesa, Laura A             13 Tbay-FL                        1:09.97        
                  33.37     1:09.97 (36.60)                                        
 19 Savona, Nicole M          13 Cat-FL                         1:10.25        
                  33.45     1:10.25 (36.80)                                        
 20 Cromer, Tara J            13 W. Florida Swim-FL             1:10.30        
                  33.40     1:10.30 (36.90)                                        
 21 Zoppy, Catherine          14 GCST-FL                        1:10.61        
                  32.99     1:10.61 (37.62)                                        
 22 Shimberg, Taylor L        13 STAT-FL                        1:10.77        
                  33.00     1:10.77 (37.77)                                        
 23 Gann, Brittnay            13 Swim-FL                        1:10.87        
                  33.19     1:10.87 (37.68)                                        
 24 Davies, Charlotte E       13 Swim-FL                        1:10.99        
                  32.92     1:10.99 (38.07)                                        
 25 Tsagaris, Julianne C C    14 Cat-FL                         1:11.30        
                  32.67     1:11.30 (38.63)                                        
 26 Pisecco, Carla R          14 SPA-FL                         1:11.48        
                  33.39     1:11.48 (38.09)                                        
 27 Hart, Megan M             13 SYS-FL                         1:11.68        
                  33.37     1:11.68 (38.31)                                        
 28 Smith, Natalie R          13 NCFY-FL                        1:12.16        
                  34.52     1:12.16 (37.64)                                        
 29 Tromp, Claire L           13 Carrollwood-FL                 1:12.67        
                  33.51     1:12.67 (39.16)                                        
 30 Paladini, Hannah J        14 Swim-FL                        1:14.51        
                  34.96     1:14.51 (39.55)                                        
 31 Cillian, Kate R           14 SPA-FL                         1:14.60        
                  33.41     1:14.60 (41.19)                                        
 32 Hosack, Katherine E       13 Una-Cat-FL                     1:14.81        
                  35.48     1:14.81 (39.33)                                        
 33 Coleman-Lienhart, Sarah   13 ACTT-FL                        1:15.33        
                  34.06     1:15.33 (41.27)                                        
 34 Oliveri, Kara M           13 Tbay-FL                        1:15.46        
                  34.32     1:15.46 (41.14)                                        
 35 Weichelt, Sarah A         14 Swim-FL                        1:15.51        
                  34.11     1:15.51 (41.40)                                        
 36 Kerfoot, Sarah E          13 Swim-FL                        1:16.52        
                  36.85     1:16.52 (39.67)                                        
 37 Bergeron, Brittany        14 ACTT-FL                        1:16.55        
                  34.99     1:16.55 (41.56)                                        
 38 Wasko, Kristen N          13 Swim-FL                        1:19.07        
                  36.03     1:19.07 (43.04)                                        
 39 Quinn, Kaitlin M          13 SYS-FL                         1:19.37        
                  37.59     1:19.37 (41.78)                                        
 40 Russell, Kerry C          13 Carrollwood-FL                 1:21.79        
                  37.11     1:21.79 (44.68)                                        
 41 Lucas, Melissa R          13 Swim-FL                        1:27.23        
                  38.36     1:27.23 (48.87)                                        
 42 Batten, Brooke O          13 Carrollwood-FL                 1:27.31        
                  41.73     1:27.31 (45.58)                                        
 43 Smith, Nicole L           13 Swim-FL                        1:27.60        
                  39.38     1:27.60 (48.22)                                        
 44 Lake, Meghan R            14 Tbay-FL                        1:28.77        
                  41.17     1:28.77 (47.60)                                        
 45 Rodway, Emily H           13 GCST-FL                        1:36.97        
                  44.96     1:36.97 (52.01)                                        
 -- Mackey, Jenn-Jenn L       14 Carrollwood-FL                      NS        
 -- Novotny, Deidre D         14 Una-Cat-FL                          NS        
 -- Bernier, Whitney S        13 Una-Swim-FL                         NS        
 -- Leonard, Bailey H         14 SYS-FL                              NS        
 -- Schaefer, Jordan N        13 DAC-FL                              NS        
 
Event 72  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Munoz, Xavier A           14 ACTT-FL                          56.46        
                  26.84       56.46 (29.62)                                        
  2 Wyher, Tommy J            14 Tbay-FL                          57.95        
  3 Birk, Francisco J         14 W. Florida Swim-FL               58.09        
                  27.43       58.09 (30.66)                                        
  4 Crescimbeni, Jose E       13 Cat-FL                           58.60        
                  28.14       58.60 (30.46)                                        
  5 Attal, Matt N             14 Carrollwood-FL                   58.93        
                  28.21       58.93 (30.72)                                        
  6 Lynch, Sullivan M         14 Carrollwood-FL                   59.40        
                  27.82       59.40 (31.58)                                        
  7 Austin, Michael D         14 Swim-FL                        1:00.08        
                  28.42     1:00.08 (31.66)                                        
  8 Taddeo, James M           13 Cat-FL                         1:00.54        
                  28.73     1:00.54 (31.81)                                        
  9 Stumpf, Ryan M            14 Tbay-FL                        1:01.58        
                  28.73     1:01.58 (32.85)                                        
 10 Roka, Michael R           14 GCST-FL                        1:03.34        
                  29.76     1:03.34 (33.58)                                        
 11 Dubrasky, Tayler K        13 GCST-FL                        1:03.55        
                  29.21     1:03.55 (34.34)                                        
 12 Lain, Zachary S           14 Cat-FL                         1:04.06        
                  29.53     1:04.06 (34.53)                                        
 13 Rocca, Dan D              13 NCFY-FL                        1:04.45        
                  29.91     1:04.45 (34.54)                                        
 14 Ahlberg, Kamden R         13 SYS-FL                         1:06.35        
                  31.34     1:06.35 (35.01)                                        
 15 Ritz, Pieter K            13 GCST-FL                        1:07.32        
                  31.52     1:07.32 (35.80)                                        
 16 Minor, Sean T             13 Swim-FL                        1:09.07        
                  32.67     1:09.07 (36.40)                                        
 17 Stumpf, Matt L            13 Tbay-FL                        1:12.49        
                  33.11     1:12.49 (39.38)                                        
 18 Wood, Andrew M            13 Cat-FL                         1:14.66        
                  34.27     1:14.66 (40.39)                                        
 19 Krell, Blake T            13 Swim-FL                        1:14.91        
                  34.60     1:14.91 (40.31)                                        
 20 Samuel, Henry W           13 Cat-FL                         1:15.08        
                  34.23     1:15.08 (40.85)                                        
 21 Lim, Jeffrey S            13 GCST-FL                        1:18.05        
                  36.23     1:18.05 (41.82)                                        
 22 Davis, Brett J            13 Carrollwood-FL                 1:21.31        
                  37.25     1:21.31 (44.06)                                        
 23 Alvarez, Claudio R        13 NCFY-FL                        1:27.68        
                  40.06     1:27.68 (47.62)                                        
 -- Fraher, Robbie R          13 Tbay-FL                             NS        
 -- Doss, Justin M            13 Tbay-FL                             NS        
 
Event 73  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thornburg, Candace N      15 Cat-FL                         1:00.59        
                  28.81     1:00.59 (31.78)                                        
  2 Hill, Erin E E            17 Cat-FL                         1:04.69        
                  30.07     1:04.69 (34.62)                                        
  3 Potts, Jamey E            17 Swim-FL                        1:05.17        
                  30.59     1:05.17 (34.58)                                        
  4 Pacheco, Laura M          15 Swim-FL                        1:05.19        
                  31.11     1:05.19 (34.08)                                        
  5 Davis, Lindsey J          15 GCST-FL                        1:05.45        
                  30.78     1:05.45 (34.67)                                        
  6 Sanchez, Lauren K         15 SPA-FL                         1:06.92        
                  31.34     1:06.92 (35.58)                                        
  7 Roper, Whitney M          15 Cat-FL                         1:07.00        
                  31.54     1:07.00 (35.46)                                        
  8 McClenathan, Kelly A      15 SPA-FL                         1:08.49        
                  32.28     1:08.49 (36.21)                                        
  9 Stevens, Katelynn A A     17 Cat-FL                         1:09.12        
                  32.40     1:09.12 (36.72)                                        
 10 Milo, Jaime               15 SPA-FL                         1:09.69        
                  32.42     1:09.69 (37.27)                                        
 11 Stephan, Alexandra C      15 Tbay-FL                        1:09.82        
                  33.31     1:09.82 (36.51)                                        
 12 Adeleye, Titilayo L       15 SPA-FL                         1:10.00        
                  32.20     1:10.00 (37.80)                                        
 13 Taylor, Joy E E           16 Cat-FL                         1:10.20        
                  32.88     1:10.20 (37.32)                                        
 14 Mertens, Maria R          17 Tbay-FL                        1:10.39        
                  32.70     1:10.39 (37.69)                                        
 15 Yasova, Daphna D          17 Cat-FL                         1:12.67        
                  33.41     1:12.67 (39.26)                                        
 16 Box, Christine A          16 Swim-FL                        1:15.97        
                  35.24     1:15.97 (40.73)                                        
 -- King, Victoria A          15 SPA-FL                              NS        
 -- Michael, Sarah A A        17 Cat-FL                              NS        
 -- Lawrence, Megan X         16 Tbay-FL                             NS        
 -- Widmer, Stephanie M       15 Tbay-FL                             NS        
 -- Kerns, Whitney L          16 SPA-FL                              NS        
 -- Lake, Meghan R            14 Tbay-FL                            SCR        
                  41.17                                                            
 -- Smith, Nicole L           13 Swim-FL                            SCR        
                  39.38                                                            
 -- Russell, Kerry C          13 Carrollwood-FL                     SCR        
                  37.11                                                            
 -- Bernier, Whitney S        13 Una-Swim-FL                        SCR        
 -- Batten, Brooke O          13 Carrollwood-FL                     SCR        
                  41.73                                                            
 -- Lucas, Melissa R          13 Swim-FL                            SCR        
                  38.36                                                            
 -- Rodway, Emily H           13 GCST-FL                            SCR        
                  44.96                                                            
 -- Gann, Brittnay            13 Swim-FL                            SCR        
                  33.19                                                            
 -- Pisecco, Carla R          14 SPA-FL                             SCR        
                  33.39                                                            
 -- Mesa, Laura A             13 Tbay-FL                            SCR        
                  33.37                                                            
 -- Labreche, Ryann A         14 GCST-FL                            SCR        
                  31.91                                                            
 -- Davies, Charlotte E       13 Swim-FL                            SCR        
                  32.92                                                            
 -- Roka, Lyndsey E           13 GCST-FL                            SCR        
                  32.49                                                            
 -- Tromp, Claire L           13 Carrollwood-FL                     SCR        
                  33.51                                                            
 -- Paladini, Hannah J        14 Swim-FL                            SCR        
                  34.96                                                            
 -- Bergeron, Brittany        14 ACTT-FL                            SCR        
                  34.99                                                            
 -- Quinn, Kaitlin M          13 SYS-FL                             SCR        
                  37.59                                                            
 -- Coleman-Lienhart, Sarah   13 ACTT-FL                            SCR        
                  34.06                                                            
 -- Kerfoot, Sarah E          13 Swim-FL                            SCR        
                  36.85                                                            
 -- Hosack, Katherine E       13 Una-Cat-FL                         SCR        
                  35.48                                                            
 -- Schaefer, Jordan N        13 DAC-FL                             SCR        
 -- Wasko, Kristen N          13 Swim-FL                            SCR        
                  36.03                                                            
 -- Leonard, Bailey H         14 SYS-FL                             SCR        
 -- Weichelt, Sarah A         14 Swim-FL                            SCR        
                  34.11                                                            
 -- Smith, Natalie R          13 NCFY-FL                            SCR        
                  34.52                                                            
 -- Tsagaris, Julianne C C    14 Cat-FL                             SCR        
                  32.67                                                            
 -- McGeehan, Elizabeth M     13 Tbay-FL                            SCR        
                  32.22                                                            
 -- Decker, Sally M           14 SPA-FL                             SCR        
                  31.48                                                            
 -- Willsey, Jana L           14 Cat-FL                             SCR        
                  29.38                                                            
 -- Nauta, Chelsea B          14 Tbay-FL                            SCR        
                  28.76                                                            
 -- Franklin, Chelsea L       13 GCST-FL                            SCR        
                  29.22                                                            
 -- Savona, Nicole M          13 Cat-FL                             SCR        
                  33.45                                                            
 -- Nelson, Lindsey N         14 Swim-FL                            SCR        
                  32.07                                                            
 -- Showalter, Corinne A      13 SYS-FL                             SCR        
                  31.52                                                            
 -- Novotny, Deidre D         14 Una-Cat-FL                         SCR        
 -- Hart, Megan M             13 SYS-FL                             SCR        
                  33.37                                                            
 -- Sands, Megan F            14 GCST-FL                            SCR        
                  30.56                                                            
 -- Cromer, Tara J            13 W. Florida Swim-FL                 SCR        
                  33.40                                                            
 -- Zoppy, Catherine          14 GCST-FL                            SCR        
                  32.99                                                            
 -- Oliveri, Kara M           13 Tbay-FL                            SCR        
                  34.32                                                            
 -- Mackey, Jenn-Jenn L       14 Carrollwood-FL                     SCR        
 -- Cincotta, Jessica C       14 Blue Wave-FL                       SCR        
                  32.43                                                            
 -- Cillian, Kate R           14 SPA-FL                             SCR        
                  33.41                                                            
 -- Shimberg, Taylor L        13 STAT-FL                            SCR        
                  33.00                                                            
 -- Lewkowicz, Emeri A        13 Carrollwood-FL                     SCR        
                  29.92                                                            
 -- Anderson, Kara J          14 Swim-FL                            SCR        
                  28.98                                                            
 -- Sheffield, Rae-Lynn E     14 Tbay-FL                            SCR        
                  30.00                                                            
 -- Stevens, Kariann M        13 Cat-FL                             SCR        
                  29.88                                                            
 -- Latimer, Casie L          13 Tbay-FL                            SCR        
                  30.03                                                            
 -- Michota, Stase E          14 SPA-FL                             SCR        
                  31.06                                                            
 
Event 74  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Eaddy, Jason H            27 Cmsc-NE                          51.54        
                  24.69       51.54 (26.85)                                        
  2 Specht, William L         45 SPA-FL                           54.31        
                  25.74       54.31 (28.57)                                        
  3 Sunnucks, Brent A         16 SPA-FL                           55.23        
                  26.11       55.23 (29.12)                                        
  4 Johnson, Grant S          18 Cat-FL                           56.79        
                  27.16       56.79 (29.63)                                        
  5 Bullock, Clay C           15 Cat-FL                           57.35        
                  26.99       57.35 (30.36)                                        
  6 Harris, Joel P            16 Tbay-FL                        1:00.02        
                  28.07     1:00.02 (31.95)                                        
  7 Todd, Matt J              15 Swim-FL                        1:00.25        
                  28.37     1:00.25 (31.88)                                        
  8 Robley, Chris R           17 Swim-FL                        1:01.93        
                  28.28     1:01.93 (33.65)                                        
  9 Stoddard, Andy M          16 SPA-FL                         1:02.42        
                  28.41     1:02.42 (34.01)                                        
 10 Stublen, Kyle W           15 Swim-FL                        1:10.23        
                  31.17     1:10.23 (39.06)                                        
 11 Salvatore, Franko         17 W. Florida Swim-FL             1:10.37        
                  32.16     1:10.37 (38.21)                                        
 12 Weber, Bobby J            17 Swim-FL                        1:14.11        
                  34.29     1:14.11 (39.82)                                        
 -- Claude, Danny M           17 GCST-FL                             NS        
 -- Kauderman, Jim E          16 Blue Wave-FL                        NS        
 -- Mertens, Andrew J         15 Tbay-FL                             NS        
 -- Austin, Michael D         14 Swim-FL                            SCR        
                  28.42                                                            
 -- Crescimbeni, Jose E       13 Cat-FL                             SCR        
                  28.14                                                            
 -- Wood, Andrew M            13 Cat-FL                             SCR        
                  34.27                                                            
 -- Lynch, Sullivan M         14 Carrollwood-FL                     SCR        
                  27.82                                                            
 -- Attal, Matt N             14 Carrollwood-FL                     SCR        
                  28.21                                                            
 -- Wyher, Tommy J            14 Tbay-FL                            SCR        
 -- Birk, Francisco J         14 W. Florida Swim-FL                 SCR        
                  27.43                                                            
 -- Lim, Jeffrey S            13 GCST-FL                            SCR        
                  36.23                                                            
 -- Alvarez, Claudio R        13 NCFY-FL                            SCR        
                  40.06                                                            
 -- Fraher, Robbie R          13 Tbay-FL                            SCR        
 -- Davis, Brett J            13 Carrollwood-FL                     SCR        
                  37.25                                                            
 -- Stumpf, Matt L            13 Tbay-FL                            SCR        
                  33.11                                                            
 -- Doss, Justin M            13 Tbay-FL                            SCR        
 -- Roka, Michael R           14 GCST-FL                            SCR        
                  29.76                                                            
 -- Rocca, Dan D              13 NCFY-FL                            SCR        
                  29.91                                                            
 -- Ahlberg, Kamden R         13 SYS-FL                             SCR        
                  31.34                                                            
 -- Stumpf, Ryan M            14 Tbay-FL                            SCR        
                  28.73                                                            
 -- Taddeo, James M           13 Cat-FL                             SCR        
                  28.73                                                            
 -- Dubrasky, Tayler K        13 GCST-FL                            SCR        
                  29.21                                                            
 -- Samuel, Henry W           13 Cat-FL                             SCR        
                  34.23                                                            
 -- Minor, Sean T             13 Swim-FL                            SCR        
                  32.67                                                            
 -- Munoz, Xavier A           14 ACTT-FL                            SCR        
                  26.84                                                            
 -- Ritz, Pieter K            13 GCST-FL                            SCR        
                  31.52                                                            
 -- Krell, Blake T            13 Swim-FL                            SCR        
                  34.60                                                            
 -- Lain, Zachary S           14 Cat-FL                             SCR        
                  29.53                                                            
 
Event 75  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schmidt, Paige M          12 Cat-FL                         2:23.73        
                  32.61     1:09.11 (36.50)     1:51.05 (41.94)     2:23.73 (32.68)
  2 Krauss, Kelsey M          12 SPA-FL                         2:24.09        
                  31.07     1:07.12 (36.05)     1:53.86 (46.74)     2:24.09 (30.23)
  3 Myers, Caroiline M        11 Una-Cat-FL                     2:25.07        
                  32.34     1:09.53 (37.19)     1:51.51 (41.98)     2:25.07 (33.56)
  4 Metka, Kristine M         12 W. Florida Swim-FL             2:25.44        
                  32.45     1:10.96 (38.51)     1:53.22 (42.26)     2:25.44 (32.22)
  5 Harrison, Holly G         12 NCFY-FL                        2:26.03        
                  29.85     1:08.86 (39.01)     1:52.70 (43.84)     2:26.03 (33.33)
  6 Stickney, Melanie J       12 SPA-FL                         2:27.50        
                  33.59     1:12.27 (38.68)     1:54.46 (42.19)     2:27.50 (33.04)
  7 Salce, Amy H              12 Una-Swim-FL                    2:27.90        
                  33.30     1:10.26 (36.96)     1:55.63 (45.37)     2:27.90 (32.27)
  8 Ortega, Gabrielle M       11 GCST-FL                        2:27.99        
                  32.88     1:11.51 (38.63)     1:55.61 (44.10)     2:27.99 (32.38)
  9 Daly, Alison M            12 NCFY-FL                        2:29.92        
                  33.73     1:12.18 (38.45)     1:56.45 (44.27)     2:29.92 (33.47)
 10 Harrington, Marissa K     12 SYS-FL                         2:31.50        
                  35.28     1:14.87 (39.59)     1:59.57 (44.70)     2:31.50 (31.93)
 11 Raybon, Raquel M          11 SYS-FL                         2:31.82        
                  33.20     1:12.67 (39.47)     1:58.49 (45.82)     2:31.82 (33.33)
 12 Piper, Lauren C           11 SYS-FL                         2:31.86        
                  33.62     1:12.63 (39.01)     1:57.29 (44.66)     2:31.86 (34.57)
 13 Bessire, Jessica R        12 SYS-FL                         2:32.01        
                  33.11     1:13.65 (40.54)     1:58.12 (44.47)     2:32.01 (33.89)
 14 Wieckowski, Joanna        12 Cat-FL                         2:32.19        
                  34.39     1:13.23 (38.84)     1:58.42 (45.19)     2:32.19 (33.77)
 15 Rossi, Ashley C           11 Una-Cat-FL                     2:32.62        
                  34.39     1:11.27 (36.88)     1:59.10 (47.83)     2:32.62 (33.52)
 16 Wortkotter, Brittany M    12 GCST-FL                        2:33.95        
                  33.10     1:14.09 (40.99)     1:58.78 (44.69)     2:33.95 (35.17)
 17 Huffman, Abby M           11 GCST-FL                        2:34.59        
                  32.95     1:13.25 (40.30)     2:01.45 (48.20)     2:34.59 (33.14)
 18 Lightbourn, McKayla M     11 SYS-FL                         2:34.80        
                  36.60     1:16.76 (40.16)     1:58.92 (42.16)     2:34.80 (35.88)
 19 Anderson, Meg P           12 STAT-FL                        2:34.84        
                  32.94     1:10.55 (37.61)     1:57.79 (47.24)     2:34.84 (37.05)
 20 Gadowry, Michelle E       12 GCST-FL                        2:35.25        
                  33.06     1:13.70 (40.64)     2:03.07 (49.37)     2:35.25 (32.18)
 21 Lewis, Rebecca L          12 NCFY-FL                        2:35.78        
                  34.22     1:15.55 (41.33)     2:02.47 (46.92)     2:35.78 (33.31)
 22 Latimer, Emily J          12 Tbay-FL                        2:36.26        
                  33.88     1:13.60 (39.72)     2:01.89 (48.29)     2:36.26 (34.37)
 23 Plocharsky, Kaitlyn C     11 SYS-FL                         2:36.39        
                  35.17     1:13.85 (38.68)     2:00.57 (46.72)     2:36.39 (35.82)
 24 Gross, Cassie A           11 Swim-FL                        2:36.62        
                  33.56     1:14.50 (40.94)     2:01.32 (46.82)     2:36.62 (35.30)
 25 Todd, Christina L         11 Swim-FL                        2:36.72        
                  33.69     1:16.84 (43.15)     2:02.83 (45.99)     2:36.72 (33.89)
 26 Crankshaw, Jennifer C     11 SPA-FL                         2:38.67        
                  36.14     1:14.33 (38.19)     2:03.09 (48.76)     2:38.67 (35.58)
 27 Grace, Kelly M            12 Cat-FL                         2:38.97        
                  35.73     1:17.68 (41.95)     2:04.67 (46.99)     2:38.97 (34.30)
 28 Evenson, Rebecca K        12 SYS-FL                         2:40.17        
                  36.32     1:15.72 (39.40)     2:04.62 (48.90)     2:40.17 (35.55)
 29 Menendez, Sarah           11 ACTT-FL                        2:40.36        
                  34.98     1:16.58 (41.60)     2:05.29 (48.71)     2:40.36 (35.07)
 30 Dowling, Courtney S       12 SYS-FL                         2:40.67        
                  37.57     1:20.94 (43.37)     2:06.64 (45.70)     2:40.67 (34.03)
 31 Katopis, Kristina A       11 Cat-FL                         2:43.63        
                  37.22     1:17.84 (40.62)     2:05.83 (47.99)     2:43.63 (37.80)
 32 Perry, Kaycee J           12 SYS-FL                         2:44.35        
                  36.50     1:20.61 (44.11)     2:07.72 (47.11)     2:44.35 (36.63)
 33 McGeehan, Mary Alice A    11 Tbay-FL                        2:45.13        
                  36.99     1:20.60 (43.61)     2:10.41 (49.81)     2:45.13 (34.72)
 34 Black, Erin R             12 Swim-FL                        2:45.48        
                  36.41     1:17.07 (40.66)     2:11.13 (54.06)     2:45.48 (34.35)
 35 Carlos, Sarah E           12 Blue Wave-FL                   2:45.77        
                  39.57     1:22.88 (43.31)     2:08.77 (45.89)     2:45.77 (37.00)
 36 Spinella, Melinda         12 SYS-FL                         2:47.50        
                  39.12     1:20.90 (41.78)     2:10.59 (49.69)     2:47.50 (36.91)
 37 Snyder, Elyse M           11 SPA-FL                         2:49.10        
                  40.85     1:24.67 (43.82)     2:12.22 (47.55)     2:49.10 (36.88)
 38 Fields, Sarah             12 ACTT-FL                        2:49.28        
                  36.34     1:19.77 (43.43)     2:11.34 (51.57)     2:49.28 (37.94)
 39 Moline, Nicole O          11 Tbay-FL                        2:49.38        
                  38.22     1:21.42 (43.20)     2:13.77 (52.35)     2:49.38 (35.61)
 40 Shea, Rachel A            11 SPA-FL                         2:49.60        
                  38.59     1:21.01 (42.42)     2:10.92 (49.91)     2:49.60 (38.68)
 41 Cooper, Emily D           11 GCST-FL                        2:50.34        
                  38.44     1:24.19 (45.75)     2:13.12 (48.93)     2:50.34 (37.22)
 42 Palermo, Anna             12 ACTT-FL                        2:50.44        
                  41.53     1:26.43 (44.90)     2:13.03 (46.60)     2:50.44 (37.41)
 43 Savona, Chelsea L         11 Cat-FL                         2:51.06        
                  36.66     1:20.95 (44.29)     2:14.81 (53.86)     2:51.06 (36.25)
 44 Hotic, Sanja              12 Swim-FL                        2:51.09        
                  37.23     1:22.11 (44.88)     2:13.48 (51.37)     2:51.09 (37.61)
 45 Burfield, Taylor S        12 Swim-FL                        2:51.42        
                  37.96     1:22.11 (44.15)     2:14.81 (52.70)     2:51.42 (36.61)
 46 Burfield, Chandler L      12 Swim-FL                        2:51.73        
                  37.55     1:23.01 (45.46)     2:13.82 (50.81)     2:51.73 (37.91)
 47 Daniel, Lindsay M         12 SPA-FL                         2:52.86        
                  36.66     1:22.10 (45.44)     2:17.42 (55.32)     2:52.86 (35.44)
 48 Cotugno, Meghan L         11 Swim-FL                        2:53.10        
                  40.02     1:24.26 (44.24)     2:16.90 (52.64)     2:53.10 (36.20)
 49 Demshar, Sarah Ashley A   12 SYS-FL                         2:53.23        
                  42.54     1:25.85 (43.31)     2:13.07 (47.22)     2:53.23 (40.16)
 50 Gillezeau, Patricia M     11 SYS-FL                         2:53.91        
                  41.80     1:26.50 (44.70)     2:15.53 (49.03)     2:53.91 (38.38)
 51 Logan, Carrie K           11 Blue Wave-FL                   2:58.15        
                  40.02     1:27.08 (47.06)     2:20.48 (53.40)     2:58.15 (37.67)
 52 Compton, Angelica         11 Cat-FL                         2:58.79        
                  40.93     1:26.52 (45.59)     2:18.12 (51.60)     2:58.79 (40.67)
 53 Caldwell, MACKENZIE K     11 W. Florida Swim-FL             2:59.34        
                  43.96     1:28.51 (44.55)     2:19.40 (50.89)     2:59.34 (39.94)
 54 Wells, Katie M            12 SPA-FL                         3:00.36        
                  43.30     1:26.04 (42.74)     2:21.34 (55.30)     3:00.36 (39.02)
 55 Carey, Katherine A        12 SYS-FL                         3:03.26        
                  42.61     1:29.97 (47.36)     2:23.70 (53.73)     3:03.26 (39.56)
 56 Nielsen, Michelle A A     12 Swim-FL                        3:04.42        
                  43.21     1:29.90 (46.69)     2:24.46 (54.56)     3:04.42 (39.96)
 57 Kohn, Krista A            11 Swim-FL                        3:05.27        
                  41.12     1:32.61 (51.49)     2:24.57 (51.96)     3:05.27 (40.70)
 58 Francis, Valerie E        11 Tbay-FL                        3:06.83        
                  43.97     1:31.30 (47.33)     2:26.90 (55.60)     3:06.83 (39.93)
 59 Davie, Kim N              12 GCST-FL                        3:07.18        
                  45.51     1:34.47 (48.96)     2:28.62 (54.15)     3:07.18 (38.56)
 60 Stublen, Emily A          11 Swim-FL                        3:23.25        
                  45.95     1:37.06 (51.11)     2:35.91 (58.85)     3:23.25 (47.34)
 61 Platau, Libby C           11 STAT-FL                        3:40.83        
                  49.90   1:52.44 (1:02.54)   2:55.63 (1:03.19)     3:40.83 (45.20)
 62 Curran, Malary            11 Swim-FL                        3:58.35        
                  58.99     1:55.84 (56.85)   3:10.97 (1:15.13)     3:58.35 (47.38)
 -- Quinn, Colleen A          11 SPA-FL                              DQ        
                  38.33     1:21.92 (43.59)     2:16.73 (54.81)          DQ (40.35)
 -- Rorer, Tracy H            12 SPA-FL                              DQ        
                  29.74     1:05.26 (35.52)     1:43.96 (38.70)          DQ (31.22)
 -- Prisland, Stephanie       11 ACTT-FL                             DQ        
                  49.62     1:36.36 (46.74)   2:37.05 (1:00.69)          DQ (42.08)
 -- Modglin, Amy L            12 Swim-FL                             DQ        
                  31.17     1:05.61 (34.44)     1:47.53 (41.92)          DQ (30.11)
 -- Rudolph, Raquel M         12 Swim-FL                             DQ        
                  39.79     1:27.28 (47.49)     2:19.13 (51.85)          DQ (39.57)
 -- Tucker, Ashleigh M        11 SYS-FL                              DQ        
                  42.92     1:27.20 (44.28)     2:19.25 (52.05)          DQ (38.48)
 -- Weichelt, Caitlyn C       11 Swim-FL                             NS        
 -- Farrington, Myah S        12 Cat-FL                              NS        
 -- Frehling, Kaitlin M       11 SPA-FL                              NS        
 -- Campo, Mallory A          12 Blue Wave-FL                        NS        
 -- McKeon, Casey S           11 SPA-FL                              NS        
 -- Sienkiewicz, Katie O      11 Tbay-FL                             NS        
 -- French, Allyson E         11 Tbay-FL                             NS        
 
Event 76  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Chambers, Cameron M       12 SPA-FL                         2:20.50        
                  31.04     1:07.83 (36.79)     1:49.71 (41.88)     2:20.50 (30.79)
  2 Ball, Tyler J             12 Apollo Beach-FL                2:22.29        
                  31.03     1:09.20 (38.17)     1:51.01 (41.81)     2:22.29 (31.28)
  3 Barry, Dan J              12 Tbay-FL                        2:25.00        
                  30.43     1:09.17 (38.74)     1:52.02 (42.85)     2:25.00 (32.98)
  4 Caldwell, Casey T         12 W. Florida Swim-FL             2:25.89        
                  32.46     1:10.12 (37.66)     1:52.39 (42.27)     2:25.89 (33.50)
  5 Thompson, Matthew R       11 W. Florida Swim-FL             2:26.40        
                  32.02     1:08.90 (36.88)     1:54.41 (45.51)     2:26.40 (31.99)
  6 Hawkins, Jordan W         12 Cat-FL                         2:27.18        
                  32.90     1:10.31 (37.41)     1:55.20 (44.89)     2:27.18 (31.98)
  7 Donnelly, Vincent J       12 Tbay-FL                        2:28.46        
                  33.05     1:11.18 (38.13)     1:56.57 (45.39)     2:28.46 (31.89)
  8 Taylor, Jason S           12 ACTT-FL                        2:32.42        
                  31.20     1:09.77 (38.57)     1:58.41 (48.64)     2:32.42 (34.01)
  9 Woodcock, Brian T         11 Blue Wave-FL                   2:33.77        
                  33.41     1:14.18 (40.77)     2:00.57 (46.39)     2:33.77 (33.20)
 10 Birk, Antonio R           11 W. Florida Swim-FL             2:33.93        
                  31.69     1:14.68 (42.99)     2:01.23 (46.55)     2:33.93 (32.70)
 11 Mertens, Christopher R    12 Tbay-FL                        2:35.76        
                                1:18.07 ( )     2:00.98 (42.91)     2:35.76 (34.78)
 12 Caldwell, Nathan A        11 GCST-FL                        2:36.08        
                  34.19     1:13.76 (39.57)     2:01.84 (48.08)     2:36.08 (34.24)
 13 Stearns, Wes T            11 Cat-FL                         2:36.88        
                  35.08     1:13.42 (38.34)     2:02.23 (48.81)     2:36.88 (34.65)
 14 Stephenson, Harry C       11 Swim-FL                        2:38.08        
                  35.98     1:17.36 (41.38)     2:04.83 (47.47)     2:38.08 (33.25)
 15 Kadibhai, Mufaddal A      11 SYS-FL                         2:38.74        
                  33.33     1:15.09 (41.76)     2:05.31 (50.22)     2:38.74 (33.43)
 16 Centanni, Michael         12 Tbay-FL                        2:39.71        
                  34.36     1:14.25 (39.89)     2:03.64 (49.39)     2:39.71 (36.07)
 17 Martin, Cameron B         12 Cat-FL                         2:39.90        
                  34.96     1:13.40 (38.44)     2:05.69 (52.29)     2:39.90 (34.21)
 18 Taddeo, Jonathan D        11 Cat-FL                         2:40.33        
                  37.38     1:18.49 (41.11)     2:04.85 (46.36)     2:40.33 (35.48)
 19 Bandi, Eddie              11 Blue Wave-FL                   2:42.26        
                  36.15     1:20.84 (44.69)     2:06.58 (45.74)     2:42.26 (35.68)
 20 Gromnicki, Matt E         11 GCST-FL                        2:43.38        
                  38.10     1:20.21 (42.11)     2:08.31 (48.10)     2:43.38 (35.07)
 21 Bukaweski, Jacob T        11 Blue Wave-FL                   2:44.59        
                  36.73     1:18.50 (41.77)     2:09.82 (51.32)     2:44.59 (34.77)
 22 Kastner, Ryan W           12 Blue Wave-FL                   2:49.44        
                  37.56     1:20.30 (42.74)     2:12.72 (52.42)     2:49.44 (36.72)
 23 Gutierrez, Fernando F     11 SYS-FL                         2:53.41        
                  39.12     1:20.84 (41.72)   2:53.41 (1:32.57)                    
 24 Harrington, Noah D        12 Cat-FL                         2:55.19        
                  38.85     1:28.43 (49.58)     2:15.82 (47.39)     2:55.19 (39.37)
 25 Bugatti, Kavanaugh C      11 SYS-FL                         2:57.06        
                  38.78     1:22.22 (43.44)     2:17.01 (54.79)     2:57.06 (40.05)
 26 Castagna, CA A            12 Cat-FL                         2:57.55        
                  38.46     1:22.72 (44.26)   2:57.55 (1:34.83)                    
 27 Duffee, Kyle D            11 W. Florida Swim-FL             2:57.96        
                  39.35     1:26.36 (47.01)     2:18.25 (51.89)     2:57.96 (39.71)
 28 Hugert, Sandor C          11 Cat-FL                         2:58.01        
                  39.07     1:27.01 (47.94)     2:15.49 (48.48)     2:58.01 (42.52)
 29 Geis, Robert N            12 Blue Wave-FL                   3:01.26        
                  41.37     1:26.06 (44.69)     2:20.60 (54.54)     3:01.26 (40.66)
 30 Swanbeck, Robert J        11 Swim-FL                        3:03.10        
                  39.79     1:26.07 (46.28)     2:22.42 (56.35)     3:03.10 (40.68)
 31 Smith, Ryan J             12 W. Florida Swim-FL             3:07.32        
                  47.25     1:32.51 (45.26)     2:27.65 (55.14)     3:07.32 (39.67)
 -- Perry, Maxwell H          11 Blue Wave-FL                        DQ        
                  50.94     1:48.50 (57.56)   2:52.07 (1:03.57)          DQ (56.77)
 -- Gorman, Johnny R          11 W. Florida Swim-FL                  DQ        
                  45.12     1:33.50 (48.38)     2:27.68 (54.18)          DQ (35.57)
 -- Viana, Will S             12 Blue Wave-FL                        DQ        
                  32.94     1:16.22 (43.28)     2:02.75 (46.53)          DQ (37.01)
 -- Voigts, Zachary J         12 SYS-FL                              NS        
 -- Silvers, John W           11 SYS-FL                              NS        
 
Event 77  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Franklin, Chelsea L       13 GCST-FL                        2:14.78        
                  29.47     1:03.57 (34.10)     1:45.86 (42.29)     2:14.78 (28.92)
  2 Sheffield, Rae-Lynn E     14 Tbay-FL                        2:15.04        
                  29.69     1:03.41 (33.72)     1:43.25 (39.84)     2:15.04 (31.79)
  3 Anderson, Kara J          14 Swim-FL                        2:18.24        
                  29.40     1:04.10 (34.70)     1:46.35 (42.25)     2:18.24 (31.89)
  4 Lewkowicz, Emeri A        13 Carrollwood-FL                 2:18.99        
                  30.09     1:06.75 (36.66)     1:47.05 (40.30)     2:18.99 (31.94)
  5 McCaw, Tina M             14 GCST-FL                        2:19.43        
                  30.31     1:07.35 (37.04)     1:47.94 (40.59)     2:19.43 (31.49)
  6 Willsey, Jana L           14 Cat-FL                         2:21.36        
                  30.41     1:06.79 (36.38)     1:50.18 (43.39)     2:21.36 (31.18)
  7 Stevens, Kariann M        13 Cat-FL                         2:21.82        
                  31.29     1:07.88 (36.59)     1:49.73 (41.85)     2:21.82 (32.09)
  8 Rameriz, Lily G           13 NCFY-FL                        2:22.64        
                  31.08     1:06.99 (35.91)     1:49.94 (42.95)     2:22.64 (32.70)
  9 Foster, Carrie E          13 Carrollwood-FL                 2:23.28        
                  31.07     1:07.32 (36.25)     1:51.72 (44.40)     2:23.28 (31.56)
 10 Pyne, Natalie E           13 Cat-FL                         2:24.09        
                  31.88     1:09.97 (38.09)     1:51.78 (41.81)     2:24.09 (32.31)
 11 Sands, Megan F            14 GCST-FL                        2:24.90        
                  31.16     1:10.53 (39.37)     1:54.37 (43.84)     2:24.90 (30.53)
 12 Labreche, Ryann A         14 GCST-FL                        2:24.98        
                  32.64     1:09.78 (37.14)     1:53.37 (43.59)     2:24.98 (31.61)
 13 Sears, Jill R             13 Cat-FL                         2:25.19        
                  32.08     1:09.14 (37.06)     1:53.59 (44.45)     2:25.19 (31.60)
 14 Smith, Mikaela R          14 NCFY-FL                        2:25.26        
                  32.06     1:08.78 (36.72)     1:53.04 (44.26)     2:25.26 (32.22)
 15 Cillian, Kate R           14 SPA-FL                         2:25.92        
                  32.99     1:11.36 (38.37)     1:55.66 (44.30)     2:25.92 (30.26)
 16 Decker, Sally M           14 SPA-FL                         2:25.98        
                  32.14     1:09.85 (37.71)     1:53.67 (43.82)     2:25.98 (32.31)
 17 Farhat, Mercedes          13 Swim-FL                        2:25.99        
                  32.49     1:10.54 (38.05)     1:53.36 (42.82)     2:25.99 (32.63)
 18 Nelson, Lindsey N         14 Swim-FL                        2:26.18        
                  32.93     1:09.16 (36.23)     1:53.01 (43.85)     2:26.18 (33.17)
 19 Roka, Lyndsey E           13 GCST-FL                        2:26.79        
                  32.89     1:12.87 (39.98)     1:53.25 (40.38)     2:26.79 (33.54)
 20 Dent, Kelsey C            14 Cat-FL                         2:27.11        
                  34.37     1:12.16 (37.79)     1:54.74 (42.58)     2:27.11 (32.37)
 21 Linton, Laura             14 SPA-FL                         2:27.77        
                  32.84     1:09.73 (36.89)     1:55.63 (45.90)     2:27.77 (32.14)
 22 Durham-Moore, Erin L      14 Cat-FL                         2:28.39        
                  32.38     1:12.60 (40.22)     1:55.40 (42.80)     2:28.39 (32.99)
 23 Francis, Amanda C         13 Tbay-FL                        2:29.38        
                  33.86     1:13.77 (39.91)     1:57.15 (43.38)     2:29.38 (32.23)
 24 Montoya, Raquel           14 W. Florida Swim-FL             2:29.47        
                  32.31     1:12.78 (40.47)     1:56.46 (43.68)     2:29.47 (33.01)
 25 Smith, Natalie R          13 NCFY-FL                        2:31.30        
                  33.68     1:13.96 (40.28)     1:59.44 (45.48)     2:31.30 (31.86)
 26 Mesa, Laura A             13 Tbay-FL                        2:31.71        
                  34.90     1:15.95 (41.05)     1:59.65 (43.70)     2:31.71 (32.06)
 27 Collins, Blair O          13 SYS-FL                         2:32.14        
                  34.95     1:11.49 (36.54)     1:58.59 (47.10)     2:32.14 (33.55)
 28 Myers, Leigh M            13 Una-Cat-FL                     2:33.57        
                  33.61     1:14.19 (40.58)     1:58.35 (44.16)     2:33.57 (35.22)
 29 Gann, Brittnay            13 Swim-FL                        2:33.72        
                  33.98     1:13.91 (39.93)     2:00.28 (46.37)     2:33.72 (33.44)
 30 Zoppy, Catherine          14 GCST-FL                        2:34.00        
                  33.02     1:13.41 (40.39)     1:58.89 (45.48)     2:34.00 (35.11)
 31 Tucker, Aubry M           14 SYS-FL                         2:34.29        
                  33.21     1:13.02 (39.81)     2:01.29 (48.27)     2:34.29 (33.00)
 32 McGeehan, Elizabeth M     13 Tbay-FL                        2:36.38        
                  32.97     1:12.70 (39.73)     2:02.74 (50.04)     2:36.38 (33.64)
 33 Stanbra, Monica A         13 Swim-FL                        2:36.54        
                  35.65     1:15.99 (40.34)     2:01.21 (45.22)     2:36.54 (35.33)
 34 Shimberg, Taylor L        13 STAT-FL                        2:36.60        
                  34.06     1:14.92 (40.86)     2:02.85 (47.93)     2:36.60 (33.75)
 35 Cromer, Tara J            13 W. Florida Swim-FL             2:36.70        
                  32.91     1:14.28 (41.37)     2:02.76 (48.48)     2:36.70 (33.94)
 36 Scheiffele, Dianne L      13 NCFY-FL                        2:37.70        
                  34.29     1:17.71 (43.42)     2:02.80 (45.09)     2:37.70 (34.90)
 37 Lytle, Meghan             14 ACTT-FL                        2:37.71        
                  33.41     1:17.18 (43.77)     2:02.22 (45.04)     2:37.71 (35.49)
 38 Tyler, Kelsey R           14 Swim-FL                        2:39.87        
                  35.47     1:18.12 (42.65)     2:03.86 (45.74)     2:39.87 (36.01)
 39 Coleman-Lienhart, Sarah   13 ACTT-FL                        2:41.12        
                  34.59     1:17.01 (42.42)     2:05.35 (48.34)     2:41.12 (35.77)
 40 Wasko, Kristen N          13 Swim-FL                        2:41.35        
                  35.85     1:17.39 (41.54)     2:03.79 (46.40)     2:41.35 (37.56)
 41 Bergeron, Brittany        14 ACTT-FL                        2:41.49        
                  33.33     1:16.23 (42.90)     2:06.17 (49.94)     2:41.49 (35.32)
 42 Oliveri, Kara M           13 Tbay-FL                        2:41.93        
                  35.50     1:19.32 (43.82)     2:04.76 (45.44)     2:41.93 (37.17)
 43 Armes, Katie C            13 Swim-FL                        2:42.49        
                  35.84     1:17.21 (41.37)     2:06.04 (48.83)     2:42.49 (36.45)
 44 Pisecco, Carla R          14 SPA-FL                         2:42.86        
                  34.57     1:15.85 (41.28)     2:07.45 (51.60)     2:42.86 (35.41)
 45 Lucas, Melissa R          13 Swim-FL                        2:47.38        
                  38.55     1:23.46 (44.91)     2:12.67 (49.21)     2:47.38 (34.71)
 46 Marston, Bette H          14 STAT-FL                        2:48.20        
                  37.09     1:20.39 (43.30)     2:09.32 (48.93)     2:48.20 (38.88)
 47 Masiak, Margaret          13 SYS-FL                         2:48.96        
                  38.15     1:21.63 (43.48)     2:11.97 (50.34)     2:48.96 (36.99)
 48 Kastner, Kirby M          13 Blue Wave-FL                   2:53.73        
                  39.53     1:25.03 (45.50)     2:14.38 (49.35)     2:53.73 (39.35)
 49 Gelman, Nikki R           13 Swim-FL                        2:57.72        
                  44.31     1:29.70 (45.39)     2:19.06 (49.36)     2:57.72 (38.66)
 50 Curran, Hilary            13 Swim-FL                        3:31.54        
                  49.28     1:43.85 (54.57)   2:44.04 (1:00.19)     3:31.54 (47.50)
 -- Schaefer, Jordan N        13 DAC-FL                              NS        
 -- Knoch, Ashley C           14 SYS-FL                              NS        
 -- Novotny, Deidre D         14 Una-Cat-FL                          NS        
 -- Bernier, Whitney S        13 Una-Swim-FL                         NS        
 
Event 78  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Crescimbeni, Jose E       13 Cat-FL                         2:09.56        
                  28.27     1:01.67 (33.40)     1:40.61 (38.94)     2:09.56 (28.95)
  2 Austin, Michael D         14 Swim-FL                        2:11.06        
                  28.43     1:02.19 (33.76)     1:42.01 (39.82)     2:11.06 (29.05)
  3 Taddeo, James M           13 Cat-FL                         2:11.91        
                  29.12     1:01.38 (32.26)     1:42.28 (40.90)     2:11.91 (29.63)
  4 Munoz, Xavier A           14 ACTT-FL                        2:12.07        
                  27.24     1:01.70 (34.46)     1:41.76 (40.06)     2:12.07 (30.31)
  5 Corbin, Adam C            14 Cat-FL                         2:12.13        
                  30.00     1:05.06 (35.06)     1:42.85 (37.79)     2:12.13 (29.28)
  6 Lynch, Sullivan M         14 Carrollwood-FL                 2:13.28        
                  28.03     1:02.18 (34.15)     1:43.78 (41.60)     2:13.28 (29.50)
  7 Kennedy, Robby J          13 Swim-FL                        2:14.71        
                  30.39     1:06.26 (35.87)     1:43.42 (37.16)     2:14.71 (31.29)
  8 Snyder, Russell W         14 SPA-FL                         2:14.85        
                  31.73     1:07.60 (35.87)     1:44.42 (36.82)     2:14.85 (30.43)
  9 Birk, Francisco J         14 W. Florida Swim-FL             2:15.24        
                  28.20     1:04.27 (36.07)     1:45.49 (41.22)     2:15.24 (29.75)
 10 Roka, Michael R           14 GCST-FL                        2:15.35        
                  30.10     1:04.95 (34.85)     1:44.39 (39.44)     2:15.35 (30.96)
 11 Attal, Matt N             14 Carrollwood-FL                 2:17.77        
                  29.17     1:05.73 (36.56)     1:46.96 (41.23)     2:17.77 (30.81)
 12 Modglin, Nathan R         14 Swim-FL                        2:18.96        
                  31.75     1:07.52 (35.77)     1:49.34 (41.82)     2:18.96 (29.62)
 13 Dubrasky, Tayler K        13 GCST-FL                        2:20.46        
                  31.17     1:07.33 (36.16)     1:50.36 (43.03)     2:20.46 (30.10)
 14 Minor, Sean T             13 Swim-FL                        2:21.54        
                  31.33     1:08.28 (36.95)     1:49.73 (41.45)     2:21.54 (31.81)
 15 Lain, Zachary S           14 Cat-FL                         2:21.56        
                  30.34     1:06.39 (36.05)     1:49.32 (42.93)     2:21.56 (32.24)
 16 Gardella, Travis J        14 GCST-FL                        2:24.50        
                  33.03     1:11.07 (38.04)     1:52.27 (41.20)     2:24.50 (32.23)
 17 Rocca, Dan D              13 NCFY-FL                        2:27.29        
                  30.06     1:08.29 (38.23)     1:53.45 (45.16)     2:27.29 (33.84)
 18 Steinwarz, Christian W    13 Swim-FL                        2:32.77        
                  33.74     1:15.30 (41.56)     1:58.09 (42.79)     2:32.77 (34.68)
 19 Samuel, Henry W           13 Cat-FL                         2:33.90        
                  34.98     1:16.36 (41.38)     2:00.13 (43.77)     2:33.90 (33.77)
 20 Kaminske, Matthew R       13 SYS-FL                         2:35.21        
                  35.19     1:13.85 (38.66)     2:01.63 (47.78)     2:35.21 (33.58)
 21 Ritz, Pieter K            13 GCST-FL                        2:35.38        
                  32.54     1:13.86 (41.32)     2:01.63 (47.77)     2:35.38 (33.75)
 22 Gauzen, William A         14 W. Florida Swim-FL             2:37.40        
                  33.08     1:09.60 (36.52)     2:01.11 (51.51)     2:37.40 (36.29)
 23 Cleary, Jonathan B        14 SPA-FL                         2:44.82        
                  35.34     1:17.90 (42.56)     2:06.21 (48.31)     2:44.82 (38.61)
 24 Alpert-Stern, Jesse J     13 Carrollwood-FL                 2:48.45        
                  38.70     1:20.77 (42.07)     2:10.97 (50.20)     2:48.45 (37.48)
 25 Lim, Jeffrey S            13 GCST-FL                        2:52.18        
                  34.99     1:18.47 (43.48)     2:13.62 (55.15)     2:52.18 (38.56)
 26 Alvarez, Claudio R        13 NCFY-FL                        2:58.56        
                1:28.07                             2:22.87 ( )     2:58.56 (35.69)
 27 Fryer, James D            13 Cat-FL                         3:04.76        
                  42.01     1:27.53 (45.52)     2:24.19 (56.66)     3:04.76 (40.57)
 28 Perry, Morgan P           14 Blue Wave-FL                   3:11.26        
                  38.56     1:26.62 (48.06)   2:29.64 (1:03.02)     3:11.26 (41.62)
 -- Wood, Andrew M            13 Cat-FL                              DQ        
                  34.81     1:18.06 (43.25)     2:08.82 (50.76)          DQ (34.82)
 -- Doss, Justin M            13 Tbay-FL                             NS        
 -- Hoffman, Paul             14 W. Florida Swim-FL                  NS        
 
Event 79  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brands, Daniela R         16 SPA-FL                         2:13.10        
                  29.10     1:04.65 (35.55)     1:43.86 (39.21)     2:13.10 (29.24)
  2 Warner, Caitlin K K       16 Cat-FL                         2:15.15        
                  30.22     1:06.22 (36.00)     1:45.64 (39.42)     2:15.15 (29.51)
  3 Roka, Heather A           17 GCST-FL                        2:15.59        
                  29.63     1:06.38 (36.75)     1:45.85 (39.47)     2:15.59 (29.74)
  4 Hill, Erin E E            17 Cat-FL                         2:17.92        
                  30.49     1:07.42 (36.93)     1:45.77 (38.35)     2:17.92 (32.15)
  5 Pacheco, Laura M          15 Swim-FL                        2:18.77        
                  31.58     1:07.01 (35.43)     1:48.16 (41.15)     2:18.77 (30.61)
  6 Guyler, Jennifer L        15 Cat-FL                         2:19.30        
                  31.66     1:08.36 (36.70)     1:48.96 (40.60)     2:19.30 (30.34)
  7 Schmidt, Kassie F F       17 Cat-FL                         2:19.90        
                  31.27     1:08.42 (37.15)     1:49.22 (40.80)     2:19.90 (30.68)
  8 Taylor, Joy E E           16 Cat-FL                         2:21.42        
                  32.78     1:08.60 (35.82)     1:50.72 (42.12)     2:21.42 (30.70)
  9 Nauta, Brittany R         16 Tbay-FL                        2:21.43        
                  30.26     1:04.35 (34.09)     1:48.83 (44.48)     2:21.43 (32.60)
 10 Frey, Jennifer E          15 SPA-FL                         2:23.29        
                  31.65     1:08.13 (36.48)     1:52.37 (44.24)     2:23.29 (30.92)
 11 Bauza, Colleen E          15 SPA-FL                         2:23.43        
                  29.91     1:04.17 (34.26)     1:49.70 (45.53)     2:23.43 (33.73)
 12 Sanchez, Lauren K         15 SPA-FL                         2:25.03        
                  31.53     1:10.12 (38.59)     1:53.33 (43.21)     2:25.03 (31.70)
 13 Thornburg, Candace N      15 Cat-FL                         2:25.20        
                  30.04     1:09.13 (39.09)     1:52.37 (43.24)     2:25.20 (32.83)
 14 Davis, Lindsey J          15 GCST-FL                        2:26.42        
                  31.05     1:08.59 (37.54)     1:52.94 (44.35)     2:26.42 (33.48)
 15 Potts, Jamey E            17 Swim-FL                        2:26.97        
                  31.26     1:11.02 (39.76)     1:51.92 (40.90)     2:26.97 (35.05)
 16 McClenathan, Kelly A      15 SPA-FL                         2:27.29        
                  31.70     1:10.35 (38.65)     1:55.55 (45.20)     2:27.29 (31.74)
 17 Cameron, Jessica C        17 Swim-FL                        2:29.48        
                  33.77     1:14.75 (40.98)     1:55.88 (41.13)     2:29.48 (33.60)
 18 Learned, Kelly A          15 Swim-FL                        2:29.84        
                  32.17     1:13.07 (40.90)     1:55.46 (42.39)     2:29.84 (34.38)
 19 Stephan, Alexandra C      15 Tbay-FL                        2:30.60        
                  33.75     1:12.48 (38.73)     1:58.16 (45.68)     2:30.60 (32.44)
 20 Roper, Whitney M          15 Cat-FL                         2:33.71        
                  34.08     1:14.12 (40.04)     1:58.40 (44.28)     2:33.71 (35.31)
 21 Lehr, Amanda L            15 Blue Wave-FL                   2:37.03        
                  33.74     1:13.06 (39.32)     2:02.70 (49.64)     2:37.03 (34.33)
 22 Hamashin, Chelsea E       15 Blue Wave-FL                   2:38.86        
                  32.53     1:16.41 (43.88)     2:00.69 (44.28)     2:38.86 (38.17)
 23 Box, Christine A          16 Swim-FL                        2:40.11        
                  35.50     1:20.25 (44.75)     2:02.31 (42.06)     2:40.11 (37.80)
 24 Adeleye, Titilayo L       15 SPA-FL                         2:41.26        
                  34.51     1:16.05 (41.54)     2:05.48 (49.43)     2:41.26 (35.78)
 25 Tatko, Amanda M           16 GCST-FL                        2:49.12        
                  38.90     1:25.60 (46.70)     2:16.75 (51.15)     2:49.12 (32.37)
 26 Downey, Allison M         15 Swim-FL                        2:51.63        
                  38.09     1:21.26 (43.17)     2:10.66 (49.40)     2:51.63 (40.97)
 27 Gabela, Milena            15 Swim-FL                        2:52.92        
                  39.68     1:25.61 (45.93)     2:15.35 (49.74)     2:52.92 (37.57)
 28 Owens, Caitlin N          11 Carrollwood-FL                 3:01.98        
                  40.96     1:27.52 (46.56)     2:21.48 (53.96)     3:01.98 (40.50)
 -- King, Victoria A          15 SPA-FL                              NS        
 -- Widmer, Stephanie M       15 Tbay-FL                             NS        
 -- Samuel, Katie J           15 Cat-FL                              NS        
 -- Mertens, Maria R          17 Tbay-FL                             NS        
 -- Cummings, Jessica L L     17 Cat-FL                              NS        
 -- Yasova, Daphna D          17 Cat-FL                              NS        
 -- Woodcock, Chelsea T       16 Blue Wave-FL                        NS        
 -- Beeman, Dusty A           16 Blue Wave-FL                        NS        
 -- Lawrence, Megan X         16 Tbay-FL                             NS        
 -- Brice, Bobbie M           17 Tbay-FL                             NS        
                  32.57                                                            
 -- Gelman, Nikki R           13 Swim-FL                            SCR        
 -- Masiak, Margaret          13 SYS-FL                             SCR        
 -- Coleman-Lienhart, Sarah   13 ACTT-FL                            SCR        
 -- Pisecco, Carla R          14 SPA-FL                             SCR        
 -- Kastner, Kirby M          13 Blue Wave-FL                       SCR        
 -- Curran, Hilary            13 Swim-FL                            SCR        
 -- Bernier, Whitney S        13 Una-Swim-FL                        SCR        
 -- Cromer, Tara J            13 W. Florida Swim-FL                 SCR        
 -- Myers, Leigh M            13 Una-Cat-FL                         SCR        
 -- Durham-Moore, Erin L      14 Cat-FL                             SCR        
 -- Francis, Amanda C         13 Tbay-FL                            SCR        
 -- Gann, Brittnay            13 Swim-FL                            SCR        
 -- McGeehan, Elizabeth M     13 Tbay-FL                            SCR        
 -- Zoppy, Catherine          14 GCST-FL                            SCR        
 -- Stanbra, Monica A         13 Swim-FL                            SCR        
 -- Bergeron, Brittany        14 ACTT-FL                            SCR        
 -- Marston, Bette H          14 STAT-FL                            SCR        
 -- Lytle, Meghan             14 ACTT-FL                            SCR        
 -- Lucas, Melissa R          13 Swim-FL                            SCR        
 -- Linton, Laura             14 SPA-FL                             SCR        
 -- Armes, Katie C            13 Swim-FL                            SCR        
 -- Shimberg, Taylor L        13 STAT-FL                            SCR        
 -- Schaefer, Jordan N        13 DAC-FL                             SCR        
 -- Wasko, Kristen N          13 Swim-FL                            SCR        
 -- Scheiffele, Dianne L      13 NCFY-FL                            SCR        
 -- Tyler, Kelsey R           14 Swim-FL                            SCR        
 -- Tucker, Aubry M           14 SYS-FL                             SCR        
 -- Roka, Lyndsey E           13 GCST-FL                            SCR        
 -- Labreche, Ryann A         14 GCST-FL                            SCR        
 -- Rameriz, Lily G           13 NCFY-FL                            SCR        
 -- Dent, Kelsey C            14 Cat-FL                             SCR        
 -- Mesa, Laura A             13 Tbay-FL                            SCR        
 -- Oliveri, Kara M           13 Tbay-FL                            SCR        
 -- Montoya, Raquel           14 W. Florida Swim-FL                 SCR        
 -- Sheffield, Rae-Lynn E     14 Tbay-FL                            SCR        
 -- Foster, Carrie E          13 Carrollwood-FL                     SCR        
 -- Franklin, Chelsea L       13 GCST-FL                            SCR        
 -- Lewkowicz, Emeri A        13 Carrollwood-FL                     SCR        
 -- Sands, Megan F            14 GCST-FL                            SCR        
 -- Farhat, Mercedes          13 Swim-FL                            SCR        
 -- Decker, Sally M           14 SPA-FL                             SCR        
 -- Smith, Mikaela R          14 NCFY-FL                            SCR        
 -- Sears, Jill R             13 Cat-FL                             SCR        
 -- Pyne, Natalie E           13 Cat-FL                             SCR        
 -- Willsey, Jana L           14 Cat-FL                             SCR        
 -- Smith, Natalie R          13 NCFY-FL                            SCR        
 -- Collins, Blair O          13 SYS-FL                             SCR        
 -- Cillian, Kate R           14 SPA-FL                             SCR        
 -- McCaw, Tina M             14 GCST-FL                            SCR        
 -- Stevens, Kariann M        13 Cat-FL                             SCR        
 -- Anderson, Kara J          14 Swim-FL                            SCR        
 -- Knoch, Ashley C           14 SYS-FL                             SCR        
 -- Nelson, Lindsey N         14 Swim-FL                            SCR        
 -- Novotny, Deidre D         14 Una-Cat-FL                         SCR        
 
Event 80  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Varanda, Brenno R         17 SPA-FL                         2:02.02        
                  27.66       59.72 (32.06)     1:33.39 (33.67)     2:02.02 (28.63)
  2 Snyder, Mitchell W        16 SPA-FL                         2:05.75        
                  28.30     1:00.42 (32.12)     1:38.40 (37.98)     2:05.75 (27.35)
  3 Bullock, Clay C           15 Cat-FL                         2:07.22        
                  27.73       59.97 (32.24)     1:39.57 (39.60)     2:07.22 (27.65)
  4 Stoddard, Andy M          16 SPA-FL                         2:11.07        
                  28.76     1:02.39 (33.63)     1:42.26 (39.87)     2:11.07 (28.81)
  5 Marchenia, Bradley G G    17 Una-Cat-FL                     2:11.28        
                  28.68     1:01.40 (32.72)     1:40.68 (39.28)     2:11.28 (30.60)
  6 Todd, Matt J              15 Swim-FL                        2:20.38        
                  28.76     1:03.49 (34.73)     1:47.87 (44.38)     2:20.38 (32.51)
  7 Robley, Chris R           17 Swim-FL                        2:20.89        
                  30.74     1:08.00 (37.26)     1:50.24 (42.24)     2:20.89 (30.65)
  8 Olson, Andrew X           17 Tbay-FL                        2:21.17        
                  30.17     1:08.06 (37.89)     1:50.70 (42.64)     2:21.17 (30.47)
  9 Nardozzi, Kevin M         15 SPA-FL                         2:22.65        
                  29.95     1:07.81 (37.86)     1:48.95 (41.14)     2:22.65 (33.70)
 10 Dolphin, Peter G          15 Blue Wave-FL                   2:31.11        
                  32.91     1:11.71 (38.80)     1:57.31 (45.60)     2:31.11 (33.80)
 11 Weber, Bobby J            17 Swim-FL                        2:40.85        
                  33.86     1:16.69 (42.83)     2:06.87 (50.18)     2:40.85 (33.98)
 -- Mertens, Andrew J         15 Tbay-FL                             NS        
 -- Claude, Danny M           17 GCST-FL                             NS        
 -- Griffis, Chris S          18 Blue Wave-FL                        NS        
 -- Nolan, Daniel A           16 Blue Wave-FL                        NS        
 -- Gauzen, William A         14 W. Florida Swim-FL                 SCR        
 -- Lain, Zachary S           14 Cat-FL                             SCR        
 -- Samuel, Henry W           13 Cat-FL                             SCR        
 -- Ritz, Pieter K            13 GCST-FL                            SCR        
 -- Hoffman, Paul             14 W. Florida Swim-FL                 SCR        
 -- Gardella, Travis J        14 GCST-FL                            SCR        
 -- Minor, Sean T             13 Swim-FL                            SCR        
 -- Kaminske, Matthew R       13 SYS-FL                             SCR        
 -- Perry, Morgan P           14 Blue Wave-FL                       SCR        
 -- Fryer, James D            13 Cat-FL                             SCR        
 -- Lim, Jeffrey S            13 GCST-FL                            SCR        
 -- Cleary, Jonathan B        14 SPA-FL                             SCR        
 -- Doss, Justin M            13 Tbay-FL                            SCR        
 -- Alpert-Stern, Jesse J     13 Carrollwood-FL                     SCR        
 -- Alvarez, Claudio R        13 NCFY-FL                            SCR        
 -- Wood, Andrew M            13 Cat-FL                             SCR        
 -- Modglin, Nathan R         14 Swim-FL                            SCR        
 -- Corbin, Adam C            14 Cat-FL                             SCR        
 -- Roka, Michael R           14 GCST-FL                            SCR        
 -- Kennedy, Robby J          13 Swim-FL                            SCR        
 -- Taddeo, James M           13 Cat-FL                             SCR        
 -- Snyder, Russell W         14 SPA-FL                             SCR        
 -- Crescimbeni, Jose E       13 Cat-FL                             SCR        
 -- Lynch, Sullivan M         14 Carrollwood-FL                     SCR        
 -- Birk, Francisco J         14 W. Florida Swim-FL                 SCR        
 -- Munoz, Xavier A           14 ACTT-FL                            SCR        
 -- Austin, Michael D         14 Swim-FL                            SCR        
 -- Attal, Matt N             14 Carrollwood-FL                     SCR        
 -- Steinwarz, Christian W    13 Swim-FL                            SCR        
 -- Rocca, Dan D              13 NCFY-FL                            SCR        
 -- Dubrasky, Tayler K        13 GCST-FL                            SCR