Licensed to Winter Haven Stingrays                        Hy-Tek's Meet Manager
     Winter Haven Stingrays Octoberfast Swim Meet - 10/3/2003 to 10/5/2003     
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Deza, Gabby C             10 Bksc-FL                        2:30.95        
                  34.96     1:13.11 (38.15)     1:52.91 (39.80)     2:30.95 (38.04)
  2 Stewart, Jordan C         10 Swift-FL                       2:37.17        
                  34.42     1:14.33 (39.91)     1:56.26 (41.93)     2:37.17 (40.91)
  3 Branam, Megan L            9 Win-FL                         2:54.18        
                  35.57     1:19.15 (43.58)     2:06.16 (47.01)     2:54.18 (48.02)
  4 Douglas, Tiara L          10 Win-FL                         3:01.22        
                  37.91     1:25.36 (47.45)     2:14.68 (49.32)     3:01.22 (46.54)
  5 Howard, Rebekah J          7 Win-FL                         3:09.81        
                  39.58     1:28.80 (49.22)     2:20.31 (51.51)     3:09.81 (49.50)
  6 Garcia, Sierra M           8 Win-FL                         3:32.63        
                  47.18     1:42.72 (55.54)     2:39.10 (56.38)     3:32.63 (53.53)
  7 Hobgood, Lauren E         10 Win-FL                         3:34.49        
                  47.33     1:43.26 (55.93)     2:39.72 (56.46)     3:34.49 (54.77)
 -- Calmels, Cathryn          10 Bksc-FL                             NS        
 
Event 2  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sparbel, Alex C            9 Cola-FL                        2:40.89        
                  34.66     1:16.33 (41.67)     1:58.18 (41.85)     2:40.89 (42.71)
 
Event 3  Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wolfe, Megan E            12 Hhst-FL                        5:52.09        
                  30.60     1:04.75 (34.15)     1:40.50 (35.75)     2:16.26 (35.76)
        2:52.74 (36.48)     3:28.78 (36.04)     4:05.45 (36.67)     4:41.77 (36.32)
        5:17.70 (35.93)     5:52.09 (34.39)                                        
  2 Himonetos, Paula L        12 IA-FL                          6:07.44        
                  32.30     1:09.21 (36.91)     1:47.21 (38.00)     2:24.87 (37.66)
        3:02.29 (37.42)     3:39.80 (37.51)     4:18.01 (38.21)     4:55.26 (37.25)
        5:32.62 (37.36)     6:07.44 (34.82)                                        
  3 Wilshire, Maci L          12 Tbay-FL                        6:31.65        
                  34.69     1:12.59 (37.90)     1:52.58 (39.99)     2:32.98 (40.40)
        3:14.16 (41.18)     3:53.95 (39.79)     4:34.51 (40.56)     5:15.12 (40.61)
        5:54.34 (39.22)     6:31.65 (37.31)                                        
  4 Foltin, Nicole M          11 Win-FL                         6:43.74        
                  34.32     1:13.06 (38.74)                             2:35.88 ( )
        3:17.97 (42.09)     4:00.41 (42.44)     4:42.23 (41.82)     5:24.36 (42.13)
        6:06.27 (41.91)     6:43.74 (37.47)                                        
  5 Herrera, Margaux M        11 Bksc-FL                        7:10.04        
                  36.68     1:18.91 (42.23)     2:02.83 (43.92)     2:48.55 (45.72)
        3:33.96 (45.41)     4:18.86 (44.90)     5:03.87 (45.01)     5:48.53 (44.66)
        6:31.32 (42.79)     7:10.04 (38.72)                                        
  6 Giller, Paige R           12 Hhst-FL                        7:41.12        
                  37.49     1:21.85 (44.36)     2:08.81 (46.96)     2:57.43 (48.62)
        3:45.02 (47.59)     4:32.97 (47.95)     5:22.12 (49.15)     6:10.36 (48.24)
        6:58.39 (48.03)     7:41.12 (42.73)                                        
  7 Bash, Michelle L          12 Hhst-FL                        8:03.96        
                  41.34     1:28.46 (47.12)     2:17.31 (48.85)     3:07.44 (50.13)
        3:56.29 (48.85)     4:46.45 (50.16)     5:36.17 (49.72)     6:26.81 (50.64)
        7:17.70 (50.89)     8:03.96 (46.26)                                        
 
Event 4  Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roberts, Tyler L          12 Cola-FL                        6:38.16        
                  32.73     1:11.57 (38.84)     1:51.14 (39.57)     2:31.47 (40.33)
                                3:55.20 ( )                             5:17.86 ( )
        5:59.30 (41.44)     6:38.16 (38.86)                                        
  2 Carlozzi, Mike A          11 Bksc-FL                        7:33.46        
                  36.39     1:21.47 (45.08)     2:09.07 (47.60)     2:56.97 (47.90)
        3:43.58 (46.61)     4:31.09 (47.51)                                        
            6:51.32 ( )     7:33.46 (42.14)                                        
 
Event 5  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Sarah E           13 Win-FL                         5:20.69        
                  28.51       59.97 (31.46)     1:31.92 (31.95)     2:04.36 (32.44)
        2:36.26 (31.90)     3:08.99 (32.73)     3:41.98 (32.99)     4:15.18 (33.20)
        4:48.23 (33.05)     5:20.69 (32.46)                                        
  2 Conroy, Caitlin C         14 Sea-FL                         5:45.52        
                  30.95     1:05.34 (34.39)     1:40.68 (35.34)     2:15.79 (35.11)
        2:51.37 (35.58)     3:26.61 (35.24)     4:01.75 (35.14)     4:37.24 (35.49)
        5:11.92 (34.68)     5:45.52 (33.60)                                        
  3 Wolfe, Kristina L         13 Tbay-FL                        5:56.14        
                  32.19     1:07.73 (35.54)     1:43.88 (36.15)     2:20.77 (36.89)
        2:56.89 (36.12)     3:33.26 (36.37)     4:09.73 (36.47)     4:46.21 (36.48)
        5:21.81 (35.60)     5:56.14 (34.33)                                        
  4 Clement, Sarah E          14 Win-FL                         6:18.89        
                  32.40     1:08.85 (36.45)     1:47.13 (38.28)     2:25.90 (38.77)
        3:05.25 (39.35)     3:44.55 (39.30)     4:24.11 (39.56)     5:03.24 (39.13)
        5:41.73 (38.49)     6:18.89 (37.16)                                        
  5 Cochran, Nicole N         13 Win-FL                         6:21.38        
                  33.15     1:10.91 (37.76)     1:49.99 (39.08)     2:28.87 (38.88)
        3:07.54 (38.67)     3:46.72 (39.18)     4:26.95 (40.23)     5:06.13 (39.18)
        5:45.29 (39.16)     6:21.38 (36.09)                                        
  6 Culbert, Juliana S        13 Sea-FL                         6:29.77        
                  35.21     1:14.43 (39.22)     1:53.73 (39.30)     2:32.63 (38.90)
        3:11.87 (39.24)     3:51.98 (40.11)     4:31.95 (39.97)     5:10.96 (39.01)
        5:51.05 (40.09)     6:29.77 (38.72)                                        
  7 Zolnierowski, Lynnsey R   13 Win-FL                         6:46.23        
                  32.52     1:09.79 (37.27)     1:51.03 (41.24)     2:32.75 (41.72)
        3:15.51 (42.76)     3:58.95 (43.44)     4:42.45 (43.50)     5:24.79 (42.34)
        6:06.14 (41.35)     6:46.23 (40.09)                                        
  8 Butler, Brittany L        13 Win-FL                         7:23.38        
                  39.48                             2:05.31 ( )   7:23.38 (5:18.07)
  9 Lightsey, Tiffany D       13 Win-FL                         8:12.13        
                  42.09     1:28.25 (46.16)     2:17.14 (48.89)     3:08.02 (50.88)
        3:59.30 (51.28)     4:50.99 (51.69)     5:43.00 (52.01)     6:34.07 (51.07)
      8:12.13 (1:38.06)                                                            
 -- Freeland, Leeza E         13 Hhst-FL                             NS        
 
Event 7  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pariente, Janine M        16 Bksc-FL                        5:16.39        
                  29.63     1:01.34 (31.71)     1:33.47 (32.13)     2:05.35 (31.88)
        2:37.27 (31.92)     3:09.00 (31.73)     3:40.91 (31.91)     4:12.83 (31.92)
        4:44.97 (32.14)     5:16.39 (31.42)                                        
  2 Norton, Kristin R         16 Win-FL                         5:32.05        
                  28.70     1:00.83 (32.13)     1:34.22 (33.39)     2:08.15 (33.93)
        2:42.23 (34.08)     3:16.58 (34.35)     3:50.97 (34.39)     4:24.92 (33.95)
        4:59.02 (34.10)     5:32.05 (33.03)                                        
  3 Ehrler, Melissa A         16 Bksc-FL                        5:35.90        
                  29.51     1:02.24 (32.73)     1:36.44 (34.20)     2:10.92 (34.48)
        2:45.60 (34.68)     3:20.13 (34.53)     3:54.92 (34.79)     4:29.03 (34.11)
        5:02.96 (33.93)     5:35.90 (32.94)                                        
  4 Westra, Cathryn R         15 Bksc-FL                        5:53.02        
                  30.80     1:05.53 (34.73)     1:40.97 (35.44)     2:16.67 (35.70)
        2:52.34 (35.67)     3:28.11 (35.77)     4:04.27 (36.16)     4:40.76 (36.49)
        5:16.88 (36.12)     5:53.02 (36.14)                                        
  5 Evans, Britany N          15 Tbay-Una-FL                    6:44.86        
                  34.61     1:14.24 (39.63)     1:55.24 (41.00)     2:37.24 (42.00)
        3:20.23 (42.99)     4:02.64 (42.41)     4:45.34 (42.70)     5:26.73 (41.39)
        6:06.89 (40.16)     6:44.86 (37.97)                                        
  6 Laird, Christina L        16 Win-FL                         7:09.85        
                  33.67     1:15.87 (42.20)     1:59.88 (44.01)     2:44.98 (45.10)
        3:30.75 (45.77)     4:16.06 (45.31)     5:01.68 (45.62)     5:46.79 (45.11)
        6:29.91 (43.12)     7:09.85 (39.94)                                        
 -- Nichols, Suzie S          15 Win-FL                              NS        
 -- Lewis, Mindy D            15 Win-FL                              NS        
 
Event 8  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carden, Josh L            15 Bksc-FL                        4:46.20        
                  26.42       55.28 (28.86)     1:24.57 (29.29)     1:53.81 (29.24)
        2:23.01 (29.20)     2:51.90 (28.89)     3:20.58 (28.68)     3:49.17 (28.59)
        4:18.30 (29.13)     4:46.20 (27.90)                                        
  2 Betz, Scott A             15 Tbay-FL                        5:34.52        
                  28.94     1:00.52 (31.58)     1:33.29 (32.77)     2:06.88 (33.59)
        2:41.27 (34.39)     3:15.82 (34.55)     3:50.77 (34.95)     4:25.61 (34.84)
        5:00.64 (35.03)     5:34.52 (33.88)                                        
  3 Beckscahazy, Andrew I     16 Bksc-FL                        5:41.50        
                  29.95     1:03.86 (33.91)     1:38.59 (34.73)     2:13.08 (34.49)
        2:48.01 (34.93)     3:23.20 (35.19)     3:58.40 (35.20)     4:34.44 (36.04)
        5:09.48 (35.04)     5:41.50 (32.02)                                        
  4 Weinbaum, Zach            16 Bksc-FL                        6:03.06        
                  31.79     1:07.02 (35.23)     1:44.08 (37.06)     2:20.89 (36.81)
        2:58.78 (37.89)                             4:13.52 ( )     4:51.26 (37.74)
        5:28.41 (37.15)     6:03.06 (34.65)                                        
  5 Buchanan, Brandon D       15 Win-FL                         6:12.28        
                  30.88     1:05.87 (34.99)     1:43.48 (37.61)     2:21.14 (37.66)
        2:59.68 (38.54)     3:37.29 (37.61)     4:16.10 (38.81)     4:55.42 (39.32)
        5:34.32 (38.90)     6:12.28 (37.96)                                        
 
Event 9  Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Jordan C         10 Swift-FL                       2:58.96        
                  40.89     1:26.86 (45.97)     2:17.88 (51.02)     2:58.96 (41.08)
  2 Deza, Gabby C             10 Bksc-FL                        3:06.42        
                  45.23     1:34.92 (49.69)     2:26.89 (51.97)     3:06.42 (39.53)
  3 Branam, Megan L            9 Win-FL                         3:22.55        
                  46.20     1:39.60 (53.40)   2:40.25 (1:00.65)     3:22.55 (42.30)
  4 Howard, Rebekah J          7 Win-FL                         3:46.41        
                  58.27     1:57.68 (59.41)   2:57.76 (1:00.08)     3:46.41 (48.65)
  5 Hobgood, Lauren E         10 Win-FL                         4:06.71        
                1:00.17   2:02.29 (1:02.12)   3:13.57 (1:11.28)     4:06.71 (53.14)
  6 Garcia, Sierra M           8 Win-FL                         4:30.20        
                1:10.75   2:25.04 (1:14.29)   3:38.03 (1:12.99)     4:30.20 (52.17)
 
Event 10  Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sparbel, Alex C            9 Cola-FL                        3:12.37        
                  42.77     1:31.09 (48.32)   2:33.38 (1:02.29)     3:12.37 (38.99)
 
Event 11  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wolfe, Megan E            12 Hhst-FL                        2:38.16        
                  33.39     1:14.81 (41.42)     2:03.63 (48.82)     2:38.16 (34.53)
  2 Foltin, Nicole M          11 Win-FL                         2:50.39        
                  38.96     1:23.23 (44.27)     2:13.42 (50.19)     2:50.39 (36.97)
  3 Wilshire, Maci L          12 Tbay-FL                        2:52.91        
                  37.72     1:24.00 (46.28)     2:14.44 (50.44)     2:52.91 (38.47)
  4 Bash, Michelle L          12 Hhst-FL                        3:10.60        
                  40.49     1:28.33 (47.84)     2:24.99 (56.66)     3:10.60 (45.61)
  5 Herrera, Margaux M        11 Bksc-FL                        3:11.21        
                  45.55     1:38.51 (52.96)     2:34.86 (56.35)     3:11.21 (36.35)
  6 Giller, Paige R           12 Hhst-FL                        3:12.25        
                  43.79     1:35.43 (51.64)     2:29.06 (53.63)     3:12.25 (43.19)
  7 Basaraba, Julia           11 Cola-FL                        3:30.08        
                  45.27     1:33.17 (47.90)   2:40.99 (1:07.82)     3:30.08 (49.09)
 -- Westra, Chelsea J         11 Bksc-FL                             NS        
 
Event 12  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zellner, Derek M          12 Win-FL                         2:48.01        
                  35.62     1:19.93 (44.31)     2:09.96 (50.03)     2:48.01 (38.05)
  2 Culbert, Christian S      12 Sea-FL                         2:56.27        
                  39.43     1:23.45 (44.02)     2:16.95 (53.50)     2:56.27 (39.32)
  3 Roberts, Tyler L          12 Cola-FL                        2:56.94        
                  37.89                             2:20.19 ( )     2:56.94 (36.75)
  4 Carlozzi, Mike A          11 Bksc-FL                        3:04.97        
                  43.38     1:32.38 (49.00)     2:24.54 (52.16)     3:04.97 (40.43)
 
Event 13  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Sarah E           13 Win-FL                         4:54.60        
                  32.56     1:10.38 (37.82)     1:51.44 (41.06)     2:31.35 (39.91)
        3:11.78 (40.43)     3:51.88 (40.10)     4:24.12 (32.24)     4:54.60 (30.48)
  2 Conroy, Caitlin C         14 Sea-FL                         5:08.55        
                  31.71     1:07.64 (35.93)     1:49.19 (41.55)     2:29.29 (40.10)
        3:14.58 (45.29)     3:59.12 (44.54)     4:35.20 (36.08)     5:08.55 (33.35)
  3 Wayman, Emily R           14 Cola-FL                        5:12.02        
                  32.25     1:11.93 (39.68)     1:53.96 (42.03)     2:35.11 (41.15)
        3:16.85 (41.74)     3:59.34 (42.49)     4:36.30 (36.96)     5:12.02 (35.72)
  4 Wolfe, Kristina L         13 Tbay-FL                        5:34.00        
                  36.29     1:18.59 (42.30)     2:02.83 (44.24)     2:44.87 (42.04)
        3:34.65 (49.78)     4:23.92 (49.27)     4:59.41 (35.49)     5:34.00 (34.59)
  5 Cochran, Nicole N         13 Win-FL                         5:37.74        
                  36.20     1:17.86 (41.66)     2:01.76 (43.90)     2:45.91 (44.15)
        3:32.98 (47.07)     4:20.98 (48.00)     5:00.29 (39.31)     5:37.74 (37.45)
  6 Cantwell, Danni A         13 IA-FL                          6:16.23        
                  40.73     1:31.06 (50.33)     2:19.33 (48.27)     3:09.39 (50.06)
        4:00.35 (50.96)     4:49.95 (49.60)     5:34.22 (44.27)     6:16.23 (42.01)
 -- Freeland, Leeza E         13 Hhst-FL                             NS        
 -- Clement, Sarah E          14 Win-FL                              NS        
 
Event 15  Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Norton, Kristin R         16 Win-FL                         4:53.79        
                  30.52     1:05.20 (34.68)     1:44.16 (38.96)     2:22.31 (38.15)
        3:05.40 (43.09)     3:49.04 (43.64)     4:22.20 (33.16)     4:53.79 (31.59)
  2 Pariente, Janine M        16 Bksc-FL                        5:07.35        
                  36.10     1:16.23 (40.13)     1:57.60 (41.37)     2:37.35 (39.75)
        3:20.17 (42.82)     4:02.65 (42.48)     4:35.56 (32.91)     5:07.35 (31.79)
 
Event 16  Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
 -- Rast, Christopher S       17 Cola-FL                             NS