Licensed to Carrollwood Village Swim Team                 Hy-Tek's Meet Manager
      Boys & Girls Clubs National Swimming Champs - 4/2/2004 to 4/4/2004       
                                    Results                                    
 
Event 23  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 2:13.07        2000 Yarbrough, Alexandra, TAC                  
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Scilufo, Taylor           10 Bgnw Marlins-MR      2:20.73    2:21.45  
                  31.52     1:08.30 (36.78)     1:45.66 (37.36)     2:21.45 (35.79)
  2 Sims, Danielle            10 Bgnw Marlins-MR      2:28.53    2:27.43  
                  32.75     1:09.55 (36.80)     1:48.34 (38.79)     2:27.43 (39.09)
  3 Surjaputra, Meta E        10 MD-NE                2:36.84    2:35.42  
                  34.54     1:14.35 (39.81)     1:55.80 (41.45)     2:35.42 (39.62)
  4 Schumann, Jessica R       10 Dolphins-NE          2:38.92    2:37.70  
                  35.02     1:15.71 (40.69)     1:59.68 (43.97)     2:37.70 (38.02)
  5 Gspurning, Sonja          10 Bgnw Marlins-MR      2:43.02    2:40.88  
                  35.36     1:16.74 (41.38)     1:59.72 (42.98)     2:40.88 (41.16)
  6 Balter, Lizzy A           10 Bgnw Marlins-MR      2:42.81    2:41.21  
                  35.19     1:17.84 (42.65)     2:00.30 (42.46)     2:41.21 (40.91)
  7 Sgaglio, Briggs J         10 Bgnw Marlins-MR      2:40.09    2:41.49  
                  35.80     1:17.74 (41.94)     2:01.69 (43.95)     2:41.49 (39.80)
  8 Green, Christy O          10 Bgnw Marlins-MR      2:40.37    2:41.61  
                  35.01     1:16.00 (40.99)     1:59.30 (43.30)     2:41.61 (42.31)
Consolation Finals
  9 Rappaport, Roxy S         10 Bgnw Marlins-MR      2:43.63    2:43.63  
 10 Lang, Cheryl J            10 MD-NE                3:02.45    3:02.45  
 11 Carter, Olivia B          10 MD-NE                3:07.17    3:07.17  
 12 Mael, Liora E             10 MD-NE                3:16.24    3:16.24  
 
Event 24  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 2:09.17        2002 Nunez, Jonathan, SWIM                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Rappaport, Will L          9 Bgnw Marlins-MR      2:29.26    2:27.30  
                  32.40     1:10.37 (37.97)     1:49.75 (39.38)     2:27.30 (37.55)
  2 Edmondson, Jonathan O     10 Carrollwood-FL       2:32.46    2:31.16  
                  34.38     1:14.02 (39.64)     1:54.21 (40.19)     2:31.16 (36.95)
  3 Avendano, Jovany          10 CBGC-NJ              2:38.95    2:33.97  
                  33.51     1:13.36 (39.85)     1:53.65 (40.29)     2:33.97 (40.32)
  4 Hatoum, Andreas F         10 Carrollwood-FL       2:37.97    2:36.78  
                  34.96     1:16.56 (41.60)     1:56.97 (40.41)     2:36.78 (39.81)
  5 Gebauer, Benjamin A       10 Bgnw Marlins-MR      2:42.23    2:38.40  
                  36.62     1:18.95 (42.33)     2:00.88 (41.93)     2:38.40 (37.52)
  6 Welch, Andrew L           10 Dolphin Swim Tea-MA  2:49.52    2:51.79  
                  38.35     1:22.52 (44.17)     2:08.56 (46.04)     2:51.79 (43.23)
  7 Lattarulo, Chris J        10 Bgnw Marlins-MR      2:59.01    2:56.15  
                  39.67     1:25.52 (45.85)   2:56.15 (1:30.63)                    
 
Event 25  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 1:56.50        1999 Freeburn, Kelly, TAC                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, Allison L         11 Carrollwood-FL       2:08.35    2:06.32  
                  29.21     1:01.70 (32.49)     1:34.78 (33.08)     2:06.32 (31.54)
  2 Weston, Betsy F           12 Bgnw Marlins-MR      2:08.21    2:06.59  
                  28.77     1:00.79 (32.02)     1:34.21 (33.42)     2:06.59 (32.38)
  3 Westbrook, Katie S        12 Carrollwood-FL       2:13.42    2:12.14  
                  30.56     1:03.88 (33.32)     1:38.35 (34.47)     2:12.14 (33.79)
  4 Cook, Katie M             11 Carrollwood-FL       2:14.64    2:13.47  
                  30.26     1:03.96 (33.70)     1:39.37 (35.41)     2:13.47 (34.10)
  5 Holmes, Sabine B          11 Bgnw Marlins-MR      2:17.32    2:15.26  
                  30.49     1:04.72 (34.23)     1:40.50 (35.78)     2:15.26 (34.76)
  6 Polhill, Ali C            11 Bgnw Marlins-MR      2:15.59    2:15.33  
                  30.26     1:04.52 (34.26)     1:41.54 (37.02)     2:15.33 (33.79)
  7 Sims, Micah               11 Bgnw Marlins-MR      2:19.08    2:16.65  
                  30.93     1:05.49 (34.56)     1:41.72 (36.23)     2:16.65 (34.93)
  8 Quaranta, Christina O     12 Bgnw Marlins-MR      2:17.15    2:16.68  
                  30.91     1:05.28 (34.37)     1:41.34 (36.06)     2:16.68 (35.34)
Consolation Finals
  9 Houghton, Emily M         11 Wbgc-NE              2:22.16    2:16.84  
                  31.45     1:07.40 (35.95)     1:43.91 (36.51)     2:16.84 (32.93)
 10 Klair, Kaitlin S          12 Dolphin Swim Tea-MA  2:20.58    2:17.33  
                  30.46     1:04.82 (34.36)     1:41.76 (36.94)     2:17.33 (35.57)
 11 Green, Alexa K            12 Bgnw Marlins-MR      2:19.46    2:20.89  
                  31.44     1:06.69 (35.25)     1:44.29 (37.60)     2:20.89 (36.60)
 12 Brooks, Meghan E          11 Bgnw Marlins-MR      2:22.64    2:23.20  
                  32.01     1:08.54 (36.53)     1:46.68 (38.14)     2:23.20 (36.52)
 13 Ashinsky, Beth G          12 Bgnw Marlins-MR      2:24.07    2:23.42  
                  32.22     1:09.11 (36.89)     1:47.26 (38.15)     2:23.42 (36.16)
 14 Cooper, Sammie C          11 Bgnw Marlins-MR      2:26.64    2:23.97  
                  32.03     1:09.04 (37.01)     1:47.42 (38.38)     2:23.97 (36.55)
 15 Zayas, Brittany A         11 Carrollwood-FL       2:29.25    2:27.39  
                  32.04     1:09.77 (37.73)     1:49.37 (39.60)     2:27.39 (38.02)
 16 Horner, Marissa R         12 Bgnw Marlins-MR      2:26.54    2:27.93  
                  32.16     1:09.24 (37.08)     1:48.91 (39.67)     2:27.93 (39.02)
 
Event 26  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 1:56.48        1993 Mitchell, Eric, MKBC                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hadley, Matthew J         12 Bgnw Marlins-MR      2:11.69    2:09.94  
                  28.64     1:02.71 (34.07)     1:37.94 (35.23)     2:09.94 (32.00)
  2 Attal, Dylan C            11 Carrollwood-FL       2:15.65    2:13.57  
                  30.47     1:04.69 (34.22)     1:39.98 (35.29)     2:13.57 (33.59)
  3 Charriez, Greg T          12 Bgnw Marlins-MR      2:14.70    2:16.83  
                  30.63     1:05.69 (35.06)     1:42.01 (36.32)     2:16.83 (34.82)
  4 Lam, Jonathan K           12 MD-NE                2:21.99    2:16.84  
                  31.37     1:06.76 (35.39)     1:42.36 (35.60)     2:16.84 (34.48)
  5 Zanellato, Joe A          12 Bgnw Marlins-MR      2:24.15    2:17.81  
                  30.70     1:07.02 (36.32)     1:42.99 (35.97)     2:17.81 (34.82)
  6 Charriez, Nick I          12 Bgnw Marlins-MR      2:17.55    2:19.21  
                  30.97     1:06.37 (35.40)     1:43.35 (36.98)     2:19.21 (35.86)
  7 Lyons, Brian L            12 Bgnw Marlins-MR      2:19.87    2:19.78  
                  31.12     1:06.62 (35.50)     1:43.78 (37.16)     2:19.78 (36.00)
  8 Brock, Stephen D          12 Carrollwood-FL       2:19.09    2:19.82  
                  31.08     1:05.76 (34.68)     1:42.46 (36.70)     2:19.82 (37.36)
Consolation Finals
  9 Zak, Jeffrey J            12 CBGC-NJ              2:26.73    2:25.06  
                  32.21     1:09.12 (36.91)     1:48.46 (39.34)     2:25.06 (36.60)
 10 Urquilla, Giovanni        11 CBGC-NJ              2:31.42    2:28.24  
                  32.76     1:10.22 (37.46)     1:49.89 (39.67)     2:28.24 (38.35)
 11 Bush, David R             12 Bgnw Marlins-MR      2:31.99    2:30.20  
                  33.76     1:12.27 (38.51)     1:51.98 (39.71)     2:30.20 (38.22)
 12 Pecora, Giancarlo D       12 Bgnw Marlins-MR      2:31.86    2:31.06  
                  34.29     1:12.33 (38.04)     1:51.97 (39.64)     2:31.06 (39.09)
 13 Conceicao, Ryan J         11 Dolphins-NE          2:33.87    2:31.35  
                  33.08     1:11.70 (38.62)     1:52.84 (41.14)     2:31.35 (38.51)
 
Event 27  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 1:53.35        2001 Freeburn, Kelly, TAC                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Guyett, Caren E           14 Bgnw Marlins-MR      1:58.99    1:55.66  
                  27.05       55.99 (28.94)     1:25.98 (29.99)     1:55.66 (29.68)
  2 Mayer, Gina A             14 Carrollwood-FL       2:01.48    1:59.91  
                  27.39       58.00 (30.61)     1:29.20 (31.20)     1:59.91 (30.71)
  3 Foster, Carrie E          14 Carrollwood-FL       2:03.54    2:00.48  
                  27.29       58.06 (30.77)     1:29.44 (31.38)     2:00.48 (31.04)
  4 Lewkowicz, Emeri A        13 Carrollwood-FL       2:02.52    2:00.61  
                  28.36       58.64 (30.28)     1:29.90 (31.26)     2:00.61 (30.71)
  5 Cook, Megan R             14 Carrollwood-FL       2:06.74    2:02.52  
                  27.98       59.07 (31.09)     1:30.96 (31.89)     2:02.52 (31.56)
  6 Houghton, Maura E         14 Wbgc-NE              2:10.77    2:10.63  
                  30.25     1:03.45 (33.20)     1:37.73 (34.28)     2:10.63 (32.90)
  7 Russell, Kerry C          13 Carrollwood-FL       2:13.21    2:12.55  
                  29.89     1:03.52 (33.63)     1:38.37 (34.85)     2:12.55 (34.18)
  8 Horner, Michelle L        13 Bgnw Marlins-MR      2:14.16    2:13.43  
                  30.70     1:04.55 (33.85)     1:39.22 (34.67)     2:13.43 (34.21)
Consolation Finals
  9 Mann, Jessica L           13 Bgnw Marlins-MR      2:16.41    2:14.28  
                  29.92     1:03.51 (33.59)     1:39.33 (35.82)     2:14.28 (34.95)
 10 Cecchetelli, Alyssa D     14 Bgnw Marlins-MR      2:15.66    2:15.51  
                  30.45     1:04.70 (34.25)     1:40.76 (36.06)     2:15.51 (34.75)
 11 Starbinski, Dania C       14 CBGC-NJ              2:21.68    2:19.08  
                  31.54     1:07.18 (35.64)     1:44.00 (36.82)     2:19.08 (35.08)
 12 Felsenthal, Alli N        14 Bgnw Marlins-MR      2:21.39    2:19.73  
                  30.82     1:05.63 (34.81)     1:42.81 (37.18)     2:19.73 (36.92)
 13 Follini, Nadine R         14 Bgnw Marlins-MR      2:21.29    2:20.81  
                  30.77     1:06.18 (35.41)     1:44.36 (38.18)     2:20.81 (36.45)
 14 Batten, Brooke O          13 Carrollwood-FL       2:24.01    2:22.49  
                  32.83     1:09.62 (36.79)     1:46.34 (36.72)     2:22.49 (36.15)
 15 Gennusa, Jessica E        13 Dolphin Swim Tea-MA  2:22.21    2:23.09  
                  32.80     1:09.17 (36.37)     1:47.28 (38.11)     2:23.09 (35.81)
 16 McGrath, Racheal          13 MARR-NC              2:23.18    2:23.28  
                  31.09     1:07.49 (36.40)     1:45.71 (38.22)     2:23.28 (37.57)
 
Event 28  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 1:48.33        2000 Byers, Lowell, MKBC                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Morris, Dylan W           14 Bgnw Marlins-MR      1:57.79    1:57.24  
                  27.31       56.64 (29.33)     1:27.51 (30.87)     1:57.24 (29.73)
  2 Palumbo, Evan S           13 Bgnw Marlins-MR      2:04.33    1:58.01  
                  27.06       57.07 (30.01)     1:27.69 (30.62)     1:58.01 (30.32)
  3 Bernuil, Christain R      14 Carrollwood-FL       2:01.11    1:58.35  
                  27.49       57.19 (29.70)     1:28.20 (31.01)     1:58.35 (30.15)
  4 Asaga, Kazu               13 Bgnw Marlins-MR      2:01.13    1:58.77  
                  26.55       56.08 (29.53)     1:27.87 (31.79)     1:58.77 (30.90)
  5 Luboja, Chris E           14 Bgnw Marlins-MR      2:07.15    2:04.74  
                  27.69       59.19 (31.50)     1:32.21 (33.02)     2:04.74 (32.53)
  6 Powers, Casey D           14 Bgnw Marlins-MR      2:04.85    2:05.18  
                  28.88     1:00.66 (31.78)     1:33.42 (32.76)     2:05.18 (31.76)
  7 Frey, Kevin P             14 Carrollwood-FL       2:08.06    2:05.75  
                  28.37     1:00.83 (32.46)     1:34.08 (33.25)     2:05.75 (31.67)
  8 Weiner, Adam E            14 Bgnw Marlins-MR      2:13.88    2:10.44  
                  28.78     1:02.02 (33.24)     1:36.69 (34.67)     2:10.44 (33.75)
Consolation Finals
  9 Tod, Wesley               14 MARR-NC              2:20.69    2:15.86  
                  30.45     1:04.61 (34.16)     1:40.53 (35.92)     2:15.86 (35.33)
 10 Bowen, Zachary            14 Dolphins-NE          2:21.41    2:19.98  
                  31.92     1:07.95 (36.03)     1:44.98 (37.03)     2:19.98 (35.00)
 11 Pequero, Davidson         13 MARR-NC              2:24.19    2:20.90  
                  32.27     1:08.45 (36.18)     1:46.80 (38.35)     2:20.90 (34.10)
 12 Ruiz, Abraham             13 CBGC-NJ              2:25.13    2:23.42  
                1:08.58     1:48.60 (40.02)     2:23.42 (34.82)                    
 13 Bickoff, Kyle J           14 Carrollwood-FL       2:36.22    2:30.48  
                  33.26     1:12.44 (39.18)     1:53.33 (40.89)     2:30.48 (37.15)
 14 Miller, Cameron           13 So.Boston-MA         2:31.21    2:30.75  
                1:12.27                             1:53.39 ( )     2:30.75 (37.36)
 15 Lopez, Oscar              14 Raptors              2:32.66    2:32.80  
                  31.15     1:08.63 (37.48)     1:51.39 (42.76)     2:32.80 (41.41)
 16 Cummings, Eric R          13 Dolphins-NE          2:37.61    2:33.21  
                  32.16     1:11.55 (39.39)     1:55.19 (43.64)     2:33.21 (38.02)
 
Event 29  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 1:53.60        2001 Kowalsky, Becky, SWIM                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Bird, Becky M             18 Carrollwood-FL       2:00.15    1:59.20  
                  27.65       57.64 (29.99)     1:28.52 (30.88)     1:59.20 (30.68)
  2 Guyett, Sarah A           17 Bgnw Marlins-MR      2:03.27    2:00.94  
                  28.45       59.51 (31.06)     1:31.12 (31.61)     2:00.94 (29.82)
  3 Went, Britny N            15 Carrollwood-FL       2:00.97    2:01.33  
                  28.03       58.35 (30.32)     1:29.60 (31.25)     2:01.33 (31.73)
  4 Boldizsar, Brittany M     15 Carrollwood-FL       2:02.07    2:03.00  
                  28.19       59.20 (31.01)     1:31.24 (32.04)     2:03.00 (31.76)
  5 Flaherty, Tara E          15 Bgnw Marlins-MR      2:04.01    2:03.99  
                  28.27       59.13 (30.86)     1:31.77 (32.64)     2:03.99 (32.22)
  6 Tartaglia, Christine M    17 Bgnw Marlins-MR      2:07.85    2:04.38  
                  28.67       59.71 (31.04)     1:32.13 (32.42)     2:04.38 (32.25)
  7 Bannon, Meredith L        16 Bgnw Marlins-MR      2:04.12    2:06.70  
                  29.11     1:01.18 (32.07)     1:34.03 (32.85)     2:06.70 (32.67)
  8 Baumann, Mary Kate K      16 Bgnw Marlins-MR      2:09.71    2:09.78  
                  29.33                             1:36.07 ( )     2:09.78 (33.71)
Consolation Finals
  9 Johnson, Kelly A          17 Dolphins-NE          2:11.05    2:09.35  
                  29.20     1:01.21 (32.01)     1:35.51 (34.30)     2:09.35 (33.84)
 10 Welch, Tina C             22 Dolphin Swim Tea-MA  2:13.41    2:09.72  
                  30.94     1:03.36 (32.42)     1:36.82 (33.46)     2:09.72 (32.90)
 11 Yergeau, Sarah E          16 Bgnw Marlins-MR      2:17.65    2:12.56  
                  30.45     1:04.50 (34.05)     1:39.48 (34.98)     2:12.56 (33.08)
 12 Porter, Kate L            16 Dolphins-NE          2:13.06    2:12.86  
                  30.00     1:02.44 (32.44)     1:37.42 (34.98)     2:12.86 (35.44)
 13 Wacyk, Roxy               15 Bgnw Marlins-MR      2:14.79    2:16.30  
                  30.62     1:04.60 (33.98)     1:40.19 (35.59)     2:16.30 (36.11)
 14 Surjaputra, Michelle E    15 MD-NE                2:16.54    2:16.64  
                  31.18     1:05.51 (34.33)     1:41.03 (35.52)     2:16.64 (35.61)
 15 Willhoft, Laura M         15 Bgnw Marlins-MR      2:18.20    2:18.43  
                  31.01     1:06.09 (35.08)     1:42.55 (36.46)     2:18.43 (35.88)
 16 Mullaney, Christine M     17 Bgnw Marlins-MR      2:18.92    2:18.73  
                  31.57     1:06.64 (35.07)     1:42.85 (36.21)     2:18.73 (35.88)
 
Event 30  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 1:44.84        2001 Shue, Brian, SWIM                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Nelson, Grant T           18 Carrollwood-FL       1:46.08    1:44.69# 
                  24.89       51.61 (26.72)     1:18.23 (26.62)     1:44.69 (26.46)
  2 Byers, Lowell A           18 Bgnw Marlins-MR      1:49.99    1:47.04  
                  25.00       52.91 (27.91)     1:20.62 (27.71)     1:47.04 (26.42)
  3 Mitchell, Brad E          16 Bgnw Marlins-MR      1:50.91    1:47.30  
                  24.84       52.19 (27.35)     1:20.22 (28.03)     1:47.30 (27.08)
  4 Thornton, Brad A          17 Bgnw Marlins-MR      1:50.49    1:47.56  
                  25.33       53.94 (28.61)     1:21.06 (27.12)     1:47.56 (26.50)
  5 Mueller, Jeff D           16 Carrollwood-FL       1:49.70    1:48.82  
                  25.61       53.39 (27.78)     1:21.31 (27.92)     1:48.82 (27.51)
  6 Sheridan, Stephen T       15 Carrollwood-FL       1:51.54    1:50.03  
                  25.46       53.33 (27.87)     1:21.56 (28.23)     1:50.03 (28.47)
  7 Palumbo, Andrew S         16 Bgnw Marlins-MR      1:51.89    1:54.99  
                  25.55       54.43 (28.88)     1:24.39 (29.96)     1:54.99 (30.60)
  8 Powell, Adam C            15 Bgnw Marlins-MR      1:54.09    1:57.25  
                  25.64       55.31 (29.67)     1:26.41 (31.10)     1:57.25 (30.84)
Consolation Finals
  9 Hillmer, Ansel T          16 Carrollwood-FL       1:58.41    1:54.58  
                  25.89       54.26 (28.37)     1:24.20 (29.94)     1:54.58 (30.38)
 10 Fitzgibbon, Sean R        18 Dolphin Swim Tea-MA  1:57.58    1:54.87  
                  26.81       55.62 (28.81)     1:25.49 (29.87)     1:54.87 (29.38)
 11 Varhegyi, Aron D          17 Dolphins-NE          1:59.16    1:57.47  
                  27.02       56.15 (29.13)     1:26.45 (30.30)     1:57.47 (31.02)
 12 Frissell, Dustin E        15 Carrollwood-FL       2:00.44    1:57.80  
                  27.23       57.41 (30.18)     1:28.76 (31.35)     1:57.80 (29.04)
 13 Noel, Bailey              17 Dolphin Swim Tea-MA  2:01.14    1:57.94  
                  27.59       58.24 (30.65)     1:29.35 (31.11)     1:57.94 (28.59)
 14 Capsuto, Ian R            18 Bgnw Marlins-MR      2:01.55    1:59.05  
                  27.60       57.31 (29.71)     1:27.65 (30.34)     1:59.05 (31.40)
 15 Smith, Chris A            18 Carrollwood-FL       2:01.57    2:01.50  
                  27.39       58.24 (30.85)     1:30.29 (32.05)     2:01.50 (31.21)
 16 Shugart, Billy A          15 Carrollwood-FL       2:00.91    2:01.72  
                  27.19       57.87 (30.68)     1:29.90 (32.03)     2:01.72 (31.82)
 
Event 33  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 34.95        1993 Kennedy, Katie, SWIM                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Weston, Caroline L        10 Bgnw Marlins-MR        38.17      37.57  
  2 Blacker, Sara P           10 Bgnw Marlins-MR        40.30      39.61  
  3 Lie, Stephanie H          10 MD-NE                  40.37      39.73  
  4 Rappaport, Roxy S         10 Bgnw Marlins-MR        41.35      39.85  
  5 Kepner, Molly J           10 Dolphins-NE            41.55      40.72  
  6 Monahan, Bailie C         10 Carrollwood-FL         41.57      41.46  
  7 Mariso, Candace            9 CBGC-NJ                44.19      43.84  
  8 Kaplan, Lexi H            10 Bgnw Marlins-MR        43.96      43.97  
Consolation Finals
  9 Carter, Olivia B          10 MD-NE                  44.89      44.89  
 10 Urresty, Stephanie         9 CBGC-NJ                45.31      45.31  
 11 Rosen, Helena M           10 Bgnw Marlins-MR        46.09      46.09  
 12 Conceicao, Olivia M        9 Dolphins-NE            46.78      46.78  
 13 Price, Lauren             10 Dolphin Swim Tea-MA    48.11      48.11  
 14 Powers, Colleen P          9 Bgnw Marlins-MR        48.17      48.17  
 15 Volz, Emma D               9 Carrollwood-FL         48.59      48.59  
 16 Sherman, Katelyn D         9 Bgnw Marlins-MR        50.27      50.27  
 
Event 34  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 35.26        1998 Mitchell, Brad, MKBC                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Higgins, Ross             10 Dolphin Swim Tea-MA    38.53      37.65  
  2 Hatoum, Andreas F         10 Carrollwood-FL         39.54      38.06  
  3 Klair, Seth A             10 Dolphin Swim Tea-MA    39.83      39.05  
  4 Venaldes, Dustin           9 Dolphin Swim Tea-MA    41.52      40.46  
  5 Gebauer, Benjamin A       10 Bgnw Marlins-MR        41.89      42.36  
  6 Foote, Kyle J              9 MD-NE                  45.08      43.41  
  7 Zak, Jeremy M             10 CBGC-NJ                44.68      44.89  
  8 Navarro, Juan              9 Raptors                46.30      46.72  
Consolation Finals
  9 Johnson, Samuel H          9 Bgnw Marlins-MR        49.17      48.17  
 10 Simon, Henry L             9 Bgnw Marlins-MR        48.24      48.24  
 11 Bobo, Josh L              10 Carrollwood-FL         50.03      50.03  
 12 Tesser, Josh D             9 Bgnw Marlins-MR        50.34      50.34  
 13 Rosenbloom, Jake A        10 Bgnw Marlins-MR        50.56      50.56  
 14 Wasserman, Kurt M          9 Bgnw Marlins-MR        50.84      50.84  
 15 Jurczenia, Victor         10 CBGC-NJ                51.09      51.09  
 16 Brock, David A            10 Carrollwood-FL         52.41      52.41  
 
Event 35  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 32.54        1994 Stephens, Sandy, BCP                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Holmes, Sabine B          11 Bgnw Marlins-MR        36.29      35.95  
  2 Diaz-Patterson, Quianna   11 Dolphins-NE            36.70      36.29  
  3 Tanaka, Haruka            12 Bgnw Marlins-MR        37.55      36.91  
  4 Fanelli, Melissa R        12 Bgnw Marlins-MR        36.97      36.97  
  5 Higgins, Alex             12 Dolphin Swim Tea-MA    37.87      37.11  
  6 Horner, Marissa R         12 Bgnw Marlins-MR        36.99      37.27  
  7 Venaldes, Paige           11 Dolphin Swim Tea-MA    37.49      37.72  
  8 Giner, Racquel C          11 Bgnw Marlins-MR        36.93      38.02  
Consolation Finals
  9 Cook, Katie M             11 Carrollwood-FL         39.37      37.99  
 10 Holden, Kim B             12 Bgnw Marlins-MR        38.46      38.03  
 11 Kelly, Caroline E         11 Bgnw Marlins-MR        38.66      39.08  
 12 Kern, Nadja               11 MD-NE                  40.07      39.31  
 13 Palmer, Gabriella         12 CBGC-NJ                40.93      40.50  
 14 Woeckener, Emma R         11 Bgnw Marlins-MR        41.68      40.98  
 15 Miranda, Maria G          12 Dolphins-NE            41.16      41.29  
 16 Summers, Kaitlin M        12 Bgnw Marlins-MR        41.30      41.42  
 
Event 36  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 30.95        2000 Mitchell, Brad, MKBC                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hon, Curtis Z             12 Wbgc-NE                31.50      31.66  
  2 Lam, Jonathan K           12 MD-NE                  35.02      33.73  
  3 Hadley, Matthew J         12 Bgnw Marlins-MR        35.71      35.49  
  4 Mayer, Greg Lee           12 Dolphin Swim Tea-MA    35.47      35.77  
  5 White, Connor D           12 Bgnw Marlins-MR        35.88      35.95  
  6 Zanellato, Joe A          12 Bgnw Marlins-MR        35.48      36.17  
  7 Brock, Stephen D          12 Carrollwood-FL         37.04      37.58  
  8 Zak, Jeffrey J            12 CBGC-NJ                37.75      38.18  
Consolation Finals
  9 Urquilla, Giovanni        11 CBGC-NJ                39.42      39.48  
 10 Attal, Dylan C            11 Carrollwood-FL         40.38      39.68  
 11 Mullaney, Gregory T       12 Un-Marlins-MR          41.48      41.97  
 12 Schneider, Ian M          11 Bgnw Marlins-MR        41.40      42.22  
 13 Conceicao, Ryan J         11 Dolphins-NE            43.57      42.93  
 14 Asaga, Fumi               11 Bgnw Marlins-MR        42.75      43.07  
 15 Covington, Jake H         11 Carrollwood-FL         45.53      44.85  
 16 Van Osdal, Emerick M      11 Carrollwood-FL         44.89      45.49  
 
Event 37  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:08.96        1987 Lumley, Jenny, SWIM                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Guyett, Caren E           14 Bgnw Marlins-MR      1:12.65    1:10.69  
                  34.20     1:10.69 (36.49)                                        
  2 Lewkowicz, Emeri A        13 Carrollwood-FL       1:14.96    1:13.99  
                  35.18     1:13.99 (38.81)                                        
  3 Kutner, Maxine J          14 Bgnw Marlins-MR      1:16.14    1:15.52  
                  35.92     1:15.52 (39.60)                                        
  4 Mayer, Gina A             14 Carrollwood-FL       1:16.81    1:15.91  
                  36.07     1:15.91 (39.84)                                        
  5 Porter, Stephanie         14 Dolphins-NE          1:18.84    1:17.31  
                  36.26     1:17.31 (41.05)                                        
  6 Simon, Molly J            13 Bgnw Marlins-MR      1:19.10    1:17.87  
                  36.99     1:17.87 (40.88)                                        
  7 Houghton, Maura E         14 Wbgc-NE              1:19.71    1:19.80  
                  39.23     1:19.80 (40.57)                                        
  8 Light, Sheila J           14 Bgnw Marlins-MR      1:19.34    1:19.83  
                  37.04     1:19.83 (42.79)                                        
Consolation Finals
  9 Willhoft, Emily G         13 Bgnw Marlins-MR      1:23.16    1:20.31  
                  39.08     1:20.31 (41.23)                                        
 10 Kieffer, Ashley           14 Dolphin Swim Tea-MA  1:23.26    1:20.60  
                  37.83     1:20.60 (42.77)                                        
 11 Tromp, Claire L           13 Carrollwood-FL       1:19.71    1:20.74  
                  37.80     1:20.74 (42.94)                                        
 12 Felsenthal, Alli N        14 Bgnw Marlins-MR      1:23.47    1:21.84  
                  38.70     1:21.84 (43.14)                                        
 13 Russell, Kerry C          13 Carrollwood-FL       1:22.81    1:22.34  
                  38.84     1:22.34 (43.50)                                        
 14 Bazemore, Josie S         13 MD-NE                1:23.28    1:23.29  
                  38.97     1:23.29 (44.32)                                        
 15 Kepner, Stephanie L       13 Dolphins-NE          1:24.35    1:24.15  
                  39.31     1:24.15 (44.84)                                        
 16 Vachon, Jennifer C        14 Wbgc-NE              1:26.81    1:26.68  
                  41.22     1:26.68 (45.46)                                        
 
Event 38  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 59.90        2002 Mitchell, Brad, BGNW                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Palumbo, Evan S           13 Bgnw Marlins-MR      1:10.34    1:07.56  
                  32.01     1:07.56 (35.55)                                        
  2 Polhill, Drew B           13 Bgnw Marlins-MR      1:07.88    1:07.59  
                  31.36     1:07.59 (36.23)                                        
  3 Greathead, Evan M         14 Dolphins-NE          1:08.67    1:07.93  
                  32.18     1:07.93 (35.75)                                        
  4 Cadogan, Germaine         14 MARR-NC              1:11.40    1:10.18  
                  32.46     1:10.18 (37.72)                                        
  5 Blacker, Jared A          14 Bgnw Marlins-MR      1:10.88    1:10.37  
                  33.49     1:10.37 (36.88)                                        
  6 Morris, Dylan W           14 Bgnw Marlins-MR      1:11.52    1:10.76  
                  33.39     1:10.76 (37.37)                                        
  7 Luboja, Chris E           14 Bgnw Marlins-MR      1:12.26    1:12.42  
                  33.93     1:12.42 (38.49)                                        
 -- Landon, Ben N             14 Carrollwood-FL       1:11.28         DQ  
                  32.94          DQ (38.00)                                        
Consolation Finals
  9 Frey, Kevin P             14 Carrollwood-FL       1:18.01    1:16.95  
                  36.34     1:16.95 (40.61)                                        
 10 Weiner, Adam E            14 Bgnw Marlins-MR      1:17.70    1:17.24  
                  36.52     1:17.24 (40.72)                                        
 11 Bickoff, Kyle J           14 Carrollwood-FL       1:25.93    1:26.12  
                  40.75     1:26.12 (45.37)                                        
 12 Cummings, Eric R          13 Dolphins-NE          1:23.94    1:26.19  
                  38.88     1:26.19 (47.31)                                        
 13 Berard, Garek J           13 Bgnw Marlins-MR      1:28.38    1:29.22  
                  40.92     1:29.22 (48.30)                                        
 14 Barbuto, James            14 So.Boston-MA         1:28.67    1:29.35  
                  42.52     1:29.35 (46.83)                                        
 15 Surjaputra, Michael A     13 MD-NE                1:41.32    1:42.25  
                  47.21     1:42.25 (55.04)                                        
 -- Miller, Cameron           13 So.Boston-MA         1:35.27         DQ  
                  45.16          DQ (49.08)                                        
 
Event 39  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:06.70        2000 Kennedy, Katie, SWIM                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Tartaglia, Christine M    17 Bgnw Marlins-MR      1:10.04    1:09.09  
                  32.96     1:09.09 (36.13)                                        
  2 Bannon, Meredith L        16 Bgnw Marlins-MR      1:10.05    1:09.30  
                  33.07     1:09.30 (36.23)                                        
  3 Flaherty, Tara E          15 Bgnw Marlins-MR      1:11.96    1:12.73  
                  34.56     1:12.73 (38.17)                                        
  4 Cavalieri, Carly R        16 Carrollwood-FL       1:15.80    1:14.65  
                  35.28     1:14.65 (39.37)                                        
  5 Brown, Amy E              17 Bgnw Marlins-MR      1:16.26    1:17.13  
                  36.36     1:17.13 (40.77)                                        
  6 Light, Jaymi D            16 Bgnw Marlins-MR      1:17.10    1:17.54  
                  36.45     1:17.54 (41.09)                                        
  7 Hon, Stephanie Z          15 Wbgc-NE              1:16.03    1:17.62  
                  36.22     1:17.62 (41.40)                                        
  8 Wacyk, Roxy               15 Bgnw Marlins-MR      1:17.94    1:18.41  
                  37.15     1:18.41 (41.26)                                        
Consolation Finals
  9 O'Loughlin, Sarah E       17 Bgnw Marlins-MR      1:18.35    1:17.09  
                  37.33     1:17.09 (39.76)                                        
 10 Berard, Margurite F       15 Bgnw Marlins-MR      1:18.88    1:17.18  
                  36.23     1:17.18 (40.95)                                        
 11 Yergeau, Sarah E          16 Bgnw Marlins-MR      1:18.85    1:17.48  
                  37.21     1:17.48 (40.27)                                        
 12 Crovo, Valerie C          15 Carrollwood-FL       1:20.05    1:18.83  
                  37.34     1:18.83 (41.49)                                        
 13 Ulanowski, Danielle M     18 Bgnw Marlins-MR      1:20.23    1:19.82  
                  37.60     1:19.82 (42.22)                                        
 14 Davisson, Adrienne M      25 Dolphin Swim Tea-MA  1:20.53    1:20.39  
                  38.41     1:20.39 (41.98)                                        
 15 Bourassa, Laura C         18 Dolphins-NE          1:20.83    1:21.30  
                  38.60     1:21.30 (42.70)                                        
 16 Willhoft, Laura M         15 Bgnw Marlins-MR      1:20.93    1:22.01  
                  38.92     1:22.01 (43.09)                                        
 
Event 40  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: # 59.37        1995 Espada, Pablo, SWIM                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mitchell, Brad E          16 Bgnw Marlins-MR      1:03.16      59.76  
                  28.46       59.76 (31.30)                                        
  2 Thornton, Brad A          17 Bgnw Marlins-MR      1:04.61    1:00.01  
                  28.49     1:00.01 (31.52)                                        
  3 Palumbo, Andrew S         16 Bgnw Marlins-MR      1:03.28    1:03.49  
                  30.16     1:03.49 (33.33)                                        
  4 Crovo, Cesar A            17 Carrollwood-FL       1:07.14    1:06.82  
                  32.33     1:06.82 (34.49)                                        
  5 Bernuil, Jose L           16 Carrollwood-FL       1:08.21    1:08.68  
                  32.32     1:08.68 (36.36)                                        
  6 Miller, Dan S             16 Dolphin Swim Tea-MA  1:07.24    1:08.75  
                  31.47     1:08.75 (37.28)                                        
  7 Noel, Bailey              17 Dolphin Swim Tea-MA  1:11.33    1:10.59  
                  33.06     1:10.59 (37.53)                                        
  8 Fitzgibbon, Sean R        18 Dolphin Swim Tea-MA  1:11.07    1:19.43  
                  37.79     1:19.43 (41.64)                                        
Consolation Finals
  9 Smith, Chris A            18 Carrollwood-FL       1:14.35    1:11.54  
                  33.74     1:11.54 (37.80)                                        
 10 Shugart, Billy A          15 Carrollwood-FL       1:12.83    1:12.48  
                  33.94     1:12.48 (38.54)                                        
 11 Varhegyi, Aron D          17 Dolphins-NE          1:14.17    1:12.83  
                  35.17     1:12.83 (37.66)                                        
 12 Greathead, Brian W        17 Dolphins-NE          1:14.44    1:13.62  
                  34.51     1:13.62 (39.11)                                        
 13 Burrows, John M           15 Bgnw Marlins-MR      1:15.99    1:13.79  
                  35.37     1:13.79 (38.42)                                        
 14 Casperino, Craig J        15 CBGC-NJ              1:15.31    1:14.35  
                  34.95     1:14.35 (39.40)                                        
 15 Halter, Zac               17 Dolphin Swim Tea-MA  1:17.57    1:16.23  
                  34.73     1:16.23 (41.50)                                        
 -- Rose, Domingo R           15 Dolphins-NE          1:14.23         DQ  
                  34.08          DQ (39.18)                                        
 
Event 43  Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:09.09        2003 Nelson, Allison, CVST                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Scilufo, Taylor           10 Bgnw Marlins-MR      1:13.56    1:11.73  
                  35.30     1:11.73 (36.43)                                        
  2 Sims, Danielle            10 Bgnw Marlins-MR      1:15.48    1:14.31  
                  36.09     1:14.31 (38.22)                                        
  3 Lie, Stephanie H          10 MD-NE                1:16.22    1:16.04  
                  36.75     1:16.04 (39.29)                                        
  4 Weston, Caroline L        10 Bgnw Marlins-MR      1:19.41    1:20.73  
                  38.82     1:20.73 (41.91)                                        
  5 Schumann, Jessica R       10 Dolphins-NE          1:23.54    1:20.85  
                  39.67     1:20.85 (41.18)                                        
  6 Surjaputra, Meta E        10 MD-NE                1:21.90    1:22.19  
                  40.25     1:22.19 (41.94)                                        
  7 Balter, Lizzy A           10 Bgnw Marlins-MR      1:22.19    1:23.28  
  8 Urresty, Stephanie         9 CBGC-NJ              1:24.39    1:24.06  
                  40.86     1:24.06 (43.20)                                        
Consolation Finals
  9 Blacker, Sara P           10 Bgnw Marlins-MR      1:25.59    1:25.59  
 10 Rizzo, Patricia           10 MARR-NC              1:28.08    1:28.08  
 11 Gspurning, Sonja          10 Bgnw Marlins-MR      1:28.31    1:28.31  
 12 Rota, Alexandra P         10 Bgnw Marlins-MR      1:30.87    1:30.87  
 13 Gustafson, Christine       9 CBGC-NJ              1:32.47    1:32.47  
 14 Price, Lauren             10 Dolphin Swim Tea-MA  1:33.39    1:33.39  
 15 Conceicao, Olivia M        9 Dolphins-NE          1:34.32    1:34.32  
 16 Powers, Colleen P          9 Bgnw Marlins-MR      1:34.84    1:34.84  
 
Event 44  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:08.62        2000 Simco, Daniel, MKBC                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Avendano, Jovany          10 CBGC-NJ              1:15.20    1:13.55  
                  35.94     1:13.55 (37.61)                                        
  2 Rappaport, Will L          9 Bgnw Marlins-MR      1:16.79    1:14.25  
                  36.63     1:14.25 (37.62)                                        
  3 Lyons, Sean P              9 Bgnw Marlins-MR      1:26.36    1:25.12  
                  41.19     1:25.12 (43.93)                                        
  4 Krosser, Jared M           9 Bgnw Marlins-MR      1:28.12    1:27.57  
                  41.87     1:27.57 (45.70)                                        
  5 Welch, Andrew L           10 Dolphin Swim Tea-MA  1:28.70    1:27.70  
                  41.94     1:27.70 (45.76)                                        
  6 Simon, Henry L             9 Bgnw Marlins-MR      1:32.15    1:31.95  
                  45.79     1:31.95 (46.16)                                        
  7 Zak, Jeremy M             10 CBGC-NJ              1:32.12    1:33.50  
  8 Lam, Alex                 10 Raptors              1:31.03    1:36.04  
                  42.77     1:36.04 (53.27)                                        
Consolation Finals
  9 Rosenbloom, Jake A        10 Bgnw Marlins-MR      1:32.16    1:32.16  
 10 Tesser, Josh D             9 Bgnw Marlins-MR      1:32.56    1:32.56  
 11 Lattarulo, Chris J        10 Bgnw Marlins-MR      1:33.38    1:33.38  
 12 Jurczenia, Victor         10 CBGC-NJ              1:36.91    1:36.91  
 13 Foote, Kyle J              9 MD-NE                1:38.09    1:38.09  
 14 Bobo, Josh L              10 Carrollwood-FL       1:39.35    1:39.35  
 15 Brock, David A            10 Carrollwood-FL       1:43.18    1:43.18  
 16 Wasserman, Kurt M          9 Bgnw Marlins-MR      1:44.77    1:44.77  
 
Event 45  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:01.28        1999 Freeburn, Kelly, TAC                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Knutson, Dagny A          12 MSC-ND               1:02.96    1:00.64# 
                  29.51     1:00.64 (31.13)                                        
  2 Nelson, Allison L         11 Carrollwood-FL       1:07.76    1:06.95  
                  32.84     1:06.95 (34.11)                                        
  3 Fanelli, Melissa R        12 Bgnw Marlins-MR      1:08.75    1:08.22  
                  33.04     1:08.22 (35.18)                                        
  4 Weston, Betsy F           12 Bgnw Marlins-MR      1:09.28    1:09.94  
                  33.42     1:09.94 (36.52)                                        
  5 Tanaka, Haruka            12 Bgnw Marlins-MR      1:12.68    1:11.46  
                  34.23     1:11.46 (37.23)                                        
  6 Sims, Micah               11 Bgnw Marlins-MR      1:13.68    1:11.96  
                  34.58     1:11.96 (37.38)                                        
  7 Sheridan, Molly C         12 Carrollwood-FL       1:14.21    1:12.33  
                  35.28     1:12.33 (37.05)                                        
  8 Green, Alexa K            12 Bgnw Marlins-MR      1:12.92    1:13.10  
                  35.28     1:13.10 (37.82)                                        
Consolation Finals
  9 Summers, Kaitlin M        12 Bgnw Marlins-MR      1:14.44    1:14.09  
                  35.33     1:14.09 (38.76)                                        
 10 Klair, Kaitlin S          12 Dolphin Swim Tea-MA  1:16.33    1:14.35  
                  36.08     1:14.35 (38.27)                                        
 11 Quaranta, Christina O     12 Bgnw Marlins-MR      1:15.44    1:15.22  
                  37.02     1:15.22 (38.20)                                        
 12 Marks, Hannah B           11 Bgnw Marlins-MR      1:18.32    1:15.37  
                  36.62     1:15.37 (38.75)                                        
 13 Hong, Helena              12 Raptors              1:16.99    1:15.64  
                  36.76     1:15.64 (38.88)                                        
 14 Cooper, Sammie C          11 Bgnw Marlins-MR      1:16.77    1:16.11  
                  37.36     1:16.11 (38.75)                                        
 15 Sinkiewicz, Kim A         11 Dolphins-NE          1:18.06    1:17.74  
 16 Giner, Racquel C          11 Bgnw Marlins-MR      1:18.34    1:18.25  
                  38.08     1:18.25 (40.17)                                        
 
Event 46  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 58.37        1992 Chadeayne, A, MKBC                           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hon, Curtis Z             12 Wbgc-NE              1:08.31    1:07.94  
                  32.88     1:07.94 (35.06)                                        
  2 Charriez, Greg T          12 Bgnw Marlins-MR      1:09.15    1:08.16  
                  33.57     1:08.16 (34.59)                                        
  3 Charriez, Nick I          12 Bgnw Marlins-MR      1:08.42    1:10.58  
                  33.55     1:10.58 (37.03)                                        
  4 Stilwell, Adam D          12 Dolphin Swim Tea-MA  1:14.46    1:14.08  
                  34.88     1:14.08 (39.20)                                        
  5 Bush, David R             12 Bgnw Marlins-MR      1:15.79    1:14.96  
                  36.46     1:14.96 (38.50)                                        
  6 Conceicao, Ryan J         11 Dolphins-NE          1:16.43    1:16.48  
                  36.47     1:16.48 (40.01)                                        
  7 Schneider, Ian M          11 Bgnw Marlins-MR      1:16.40    1:17.39  
                  37.05     1:17.39 (40.34)                                        
  8 Bobo, Sam R               12 Carrollwood-FL       1:21.08    1:19.51  
                  37.73     1:19.51 (41.78)                                        
Consolation Finals
  9 Attal, Dylan C            11 Carrollwood-FL       1:23.07    1:16.47  
                  36.66     1:16.47 (39.81)                                        
 10 Pecora, Giancarlo D       12 Bgnw Marlins-MR      1:22.40    1:21.33  
                  38.93     1:21.33 (42.40)                                        
 11 Barry, Joe                12 MARR-NC              1:22.97    1:24.45  
 12 Sherman, Alec R           11 Bgnw Marlins-MR      1:27.51    1:25.67  
                  41.70     1:25.67 (43.97)                                        
 13 Silverman, Dean B         11 Bgnw Marlins-MR      1:27.35    1:26.25  
                  42.22     1:26.25 (44.03)                                        
 14 Covington, Jake H         11 Carrollwood-FL       1:28.45    1:28.69  
                  42.52     1:28.69 (46.17)                                        
 15 Van Osdal, Emerick M      11 Carrollwood-FL       1:30.54    1:29.60  
                  43.66     1:29.60 (45.94)                                        
 -- Ayers, Dylan M            12 Carrollwood-FL       1:30.94         NS  
 
Event 47  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 2:08.59        2001 Freeburn, Kelly, TAC                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Fernandez, Adrienne R     14 Carrollwood-FL       2:18.70    2:18.37  
                  32.32     1:07.06 (34.74)     1:43.24 (36.18)     2:18.37 (35.13)
  2 Tracey, Kim L             13 Bgnw Marlins-MR      2:19.25    2:18.38  
                  31.44     1:05.99 (34.55)     1:42.89 (36.90)     2:18.38 (35.49)
  3 Tromp, Claire L           13 Carrollwood-FL       2:28.57    2:25.79  
                  34.15     1:10.64 (36.49)     1:48.76 (38.12)     2:25.79 (37.03)
  4 Fitzgibbons, Hannah L     14 Bgnw Marlins-MR      2:25.61    2:28.64  
                  33.97     1:10.99 (37.02)     1:50.72 (39.73)     2:28.64 (37.92)
  5 Follini, Nadine R         14 Bgnw Marlins-MR      2:28.48    2:32.43  
                  34.04     1:12.02 (37.98)     1:52.81 (40.79)     2:32.43 (39.62)
  6 Kutner, Maxine J          14 Bgnw Marlins-MR      2:36.95    2:32.65  
                  35.70     1:13.69 (37.99)     1:53.28 (39.59)     2:32.65 (39.37)
  7 White, Brittany E         14 Bgnw Marlins-MR      2:36.29    2:34.35  
                  35.49     1:14.42 (38.93)     1:55.23 (40.81)     2:34.35 (39.12)
  8 Bazemore, Josie S         13 MD-NE                2:37.73    2:39.90  
                  37.17     1:16.58 (39.41)     1:58.19 (41.61)     2:39.90 (41.71)
Consolation Finals
  9 Russell, Kerry C          13 Carrollwood-FL       2:40.36    2:33.27  
                  36.20     1:15.72 (39.52)     1:55.14 (39.42)     2:33.27 (38.13)
 10 Kieffer, Ashley           14 Dolphin Swim Tea-MA  2:46.85    2:36.89  
 11 Bonczar, Lucy C           14 Dolphins-NE          2:39.50    2:37.97  
                  36.11     1:15.99 (39.88)     1:57.97 (41.98)     2:37.97 (40.00)
 12 Bradham, Olivia           13 Dolphin Swim Tea-MA  2:41.78    2:40.67  
                  35.46     1:16.97 (41.51)     2:00.35 (43.38)     2:40.67 (40.32)
 13 Batten, Brooke O          13 Carrollwood-FL       2:42.91    2:41.43  
                  38.01     1:18.77 (40.76)     2:00.50 (41.73)     2:41.43 (40.93)
 14 Mann, Jessica L           13 Bgnw Marlins-MR      2:39.02    2:42.72  
                  36.86     1:17.74 (40.88)     2:00.84 (43.10)     2:42.72 (41.88)
 15 Arias, Karen              13 CBGC-NJ              3:01.48    2:56.16  
                  38.05     1:22.47 (44.42)     2:10.38 (47.91)     2:56.16 (45.78)
 16 Mariso, Mo N              14 CBGC-NJ              3:11.36    3:06.52  
 
Event 48  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:59.05        2003 Hastings, Tristan, BGNW                    
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lynch, Sullivan M         14 Carrollwood-FL       2:08.17    2:07.16  
                  29.48     1:01.13 (31.65)     1:34.39 (33.26)     2:07.16 (32.77)
  2 Polhill, Drew B           13 Bgnw Marlins-MR      2:14.95    2:15.67  
                  31.71     1:06.10 (34.39)     1:40.97 (34.87)     2:15.67 (34.70)
  3 Luboja, Chris E           14 Bgnw Marlins-MR      2:19.83    2:18.56  
                  32.19     1:07.07 (34.88)     1:43.08 (36.01)     2:18.56 (35.48)
  4 Landon, Ben N             14 Carrollwood-FL       2:22.31    2:20.72  
                  32.60     1:08.20 (35.60)     1:44.86 (36.66)     2:20.72 (35.86)
  5 Powers, Casey D           14 Bgnw Marlins-MR      2:21.99    2:23.76  
                  34.12     1:10.37 (36.25)     1:47.24 (36.87)     2:23.76 (36.52)
  6 Bernuil, Christain R      14 Carrollwood-FL       2:33.09    2:35.37  
                  34.16     1:13.18 (39.02)     1:54.57 (41.39)     2:35.37 (40.80)
  7 Cadogan, Germaine         14 MARR-NC              2:33.02    2:35.42  
                  34.73     1:13.46 (38.73)     1:54.28 (40.82)     2:35.42 (41.14)
  8 Greathead, Evan M         14 Dolphins-NE          2:40.96    2:36.96  
                  36.42   2:36.96 (2:00.54)                                        
Consolation Finals
  9 Alpert-Stern, Jesse J     13 Carrollwood-FL       2:41.12    2:36.32  
                  35.43     1:14.30 (38.87)     1:55.43 (41.13)     2:36.32 (40.89)
 10 Berard, Garek J           13 Bgnw Marlins-MR      2:41.21    2:38.83  
                  36.20     1:17.09 (40.89)     1:58.64 (41.55)     2:38.83 (40.19)
 11 Bowen, Zachary            14 Dolphins-NE          2:43.38    2:44.05  
                  37.22     1:19.42 (42.20)     2:02.41 (42.99)     2:44.05 (41.64)
 
Event 49  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 2:06.14        2001 Grove, Rebecca, BGNW                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cavalieri, Carly R        16 Carrollwood-FL       2:13.41    2:10.29  
                  30.40     1:03.20 (32.80)     1:36.92 (33.72)     2:10.29 (33.37)
  2 Guyett, Sarah A           17 Bgnw Marlins-MR      2:14.93    2:10.65  
                  30.34     1:03.02 (32.68)     1:37.05 (34.03)     2:10.65 (33.60)
  3 Powers, Tara K            15 Bgnw Marlins-MR      2:22.44    2:21.45  
                  33.01     1:08.32 (35.31)     1:45.29 (36.97)     2:21.45 (36.16)
  4 Johnson, Kelly A          17 Dolphins-NE          2:23.99    2:22.02  
                  32.68     1:08.26 (35.58)     1:45.47 (37.21)     2:22.02 (36.55)
  5 Went, Britny N            15 Carrollwood-FL       2:23.52    2:23.21  
                  33.73     1:09.39 (35.66)     1:46.13 (36.74)     2:23.21 (37.08)
  6 Ulanowski, Danielle M     18 Bgnw Marlins-MR      2:24.51    2:25.43  
                  33.08     1:09.84 (36.76)     1:48.12 (38.28)     2:25.43 (37.31)
  7 Baumann, Mary Kate K      16 Bgnw Marlins-MR      2:20.52    2:25.52  
                  34.02     1:10.14 (36.12)     1:47.46 (37.32)     2:25.52 (38.06)
  8 Mellars, Paige L          17 Bgnw Marlins-MR      2:24.82    2:28.19  
                  34.64     1:11.71 (37.07)     1:49.85 (38.14)     2:28.19 (38.34)
Consolation Finals
  9 Davisson, Adrienne M      25 Dolphin Swim Tea-MA  2:26.09    2:23.43  
                  33.22     1:09.30 (36.08)     1:46.87 (37.57)     2:23.43 (36.56)
 10 Crovo, Valerie C          15 Carrollwood-FL       2:28.48    2:25.94  
                  34.87     1:12.18 (37.31)     1:49.24 (37.06)     2:25.94 (36.70)
 11 O'Loughlin, Sarah E       17 Bgnw Marlins-MR      2:31.63    2:26.65  
                  34.59     1:11.92 (37.33)     1:49.81 (37.89)     2:26.65 (36.84)
 12 Welch, Tina C             22 Dolphin Swim Tea-MA  2:29.46    2:27.87  
                  35.30     1:12.80 (37.50)     1:50.44 (37.64)     2:27.87 (37.43)
 13 Wacyk, Roxy               15 Bgnw Marlins-MR      2:29.69    2:29.97  
                  34.79     1:12.48 (37.69)     1:51.36 (38.88)     2:29.97 (38.61)
 14 Bowen, Danielle M         16 Dolphins-NE          2:34.11    2:33.70  
                  36.25     1:14.54 (38.29)     1:54.30 (39.76)     2:33.70 (39.40)
 15 White, Madison G          15 Wbgc-NE              2:35.99    2:35.00  
                  35.24     1:14.23 (38.99)     1:55.35 (41.12)     2:35.00 (39.65)
 16 Lam, Rebecca I            16 Bgnw Marlins-MR      2:36.87    2:36.26  
                  35.65     1:14.85 (39.20)     1:56.37 (41.52)     2:36.26 (39.89)
 
Event 50  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: # 1:54.77        2000 Norton, Tim, TAC                           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ballinger, David B        16 Bgnw Marlins-MR      2:10.25    2:00.34  
                  28.50       58.94 (30.44)     1:29.80 (30.86)     2:00.34 (30.54)
  2 Powell, Adam C            15 Bgnw Marlins-MR      2:04.43    2:02.41  
                  28.19       58.61 (30.42)     1:29.89 (31.28)     2:02.41 (32.52)
  3 Sheridan, Stephen T       15 Carrollwood-FL       2:13.29    2:11.07  
                  30.43     1:03.70 (33.27)     1:37.53 (33.83)     2:11.07 (33.54)
  4 Capsuto, Ian R            18 Bgnw Marlins-MR      2:13.35    2:11.71  
                  30.82     1:03.10 (32.28)     1:37.41 (34.31)     2:11.71 (34.30)
  5 Crovo, Cesar A            17 Carrollwood-FL       2:14.62    2:13.11  
                  31.69     1:04.79 (33.10)     1:39.66 (34.87)     2:13.11 (33.45)
  6 McKenna, Colby M          15 Bgnw Marlins-MR      2:21.67    2:13.20  
                  30.28     1:04.13 (33.85)     1:39.88 (35.75)     2:13.20 (33.32)
  7 Frissell, Dustin E        15 Carrollwood-FL       2:19.40    2:21.56  
                  32.31     1:08.29 (35.98)     1:45.51 (37.22)     2:21.56 (36.05)
  8 Bowler, Peter             16 MARR-NC              2:23.80    2:27.31  
                  33.36     1:10.33 (36.97)     1:48.97 (38.64)     2:27.31 (38.34)
Consolation Finals
  9 Smith, Chris A            18 Carrollwood-FL       2:24.80    2:25.48  
                  33.99     1:10.35 (36.36)     1:48.34 (37.99)     2:25.48 (37.14)
 10 Morrison, Carl F          18 Dolphins-NE          2:30.71    2:28.99  
                  34.32     1:11.81 (37.49)     1:50.75 (38.94)     2:28.99 (38.24)
 11 Mullaney, Kevin J         15 Bgnw Marlins-MR      2:31.70    2:32.26  
                  35.63     1:13.84 (38.21)     1:53.92 (40.08)     2:32.26 (38.34)
 
Event 51  Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 28.56        1998 Samilo, Nicole, SWIM                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Scilufo, Taylor           10 Bgnw Marlins-MR        30.36      29.63  
  2 Sgaglio, Briggs J         10 Bgnw Marlins-MR        31.06      31.53  
  3 Lang, Cheryl J            10 MD-NE                  32.59      31.58  
  4 Monahan, Bailie C         10 Carrollwood-FL         31.58      31.65  
  5 Schumann, Jessica R       10 Dolphins-NE            32.52      32.43  
  6 Balter, Lizzy A           10 Bgnw Marlins-MR        32.36      32.55  
  7 Carter, Olivia B          10 MD-NE                  32.92      33.14  
  8 Kepner, Molly J           10 Dolphins-NE            32.46      33.41  
Consolation Finals
  9 Green, Christy O          10 Bgnw Marlins-MR        33.48      33.48  
 10 Gspurning, Sonja          10 Bgnw Marlins-MR        33.61      33.61  
 11 Gustafson, Christine       9 CBGC-NJ                34.44      34.44  
 12 Rizzo, Patricia           10 MARR-NC                34.83      34.83  
 13 Conceicao, Olivia M        9 Dolphins-NE            35.68      35.68  
 14 Mariso, Candace            9 CBGC-NJ                35.93      35.93  
 15 Rota, Alexandra P         10 Bgnw Marlins-MR        36.18      36.18  
 16 Owens, Carlye A            9 Carrollwood-FL         36.26      36.26  
 
Event 52  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 27.40        2002 Nunez, Jonathan, SWIM                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Higgins, Ross             10 Dolphin Swim Tea-MA    30.11      29.62  
  2 Avendano, Jovany          10 CBGC-NJ                31.57      31.42  
  3 Venaldes, Dustin           9 Dolphin Swim Tea-MA    31.99      31.62  
  4 Edmondson, Jonathan O     10 Carrollwood-FL         31.96      31.88  
  5 Hatoum, Andreas F         10 Carrollwood-FL         32.34      32.96  
  6 Klair, Seth A             10 Dolphin Swim Tea-MA    32.50      33.09  
  7 Lam, Alex                 10 Raptors                34.58      34.20  
  8 Gebauer, Benjamin A       10 Bgnw Marlins-MR        34.36      34.54  
Consolation Finals
  9 Brock, David A            10 Carrollwood-FL         35.44      35.44  
 10 Lattarulo, Chris J        10 Bgnw Marlins-MR        35.53      35.53  
 11 Rosenbloom, Jake A        10 Bgnw Marlins-MR        36.22      36.22  
 12 Lyons, Sean P              9 Bgnw Marlins-MR        36.67      36.67  
 13 Foote, Kyle J              9 MD-NE                  36.90      36.90  
 14 Bobo, Josh L              10 Carrollwood-FL         37.57      37.57  
 15 Krosser, Jared M           9 Bgnw Marlins-MR        37.72      37.72  
 16 Tesser, Josh D             9 Bgnw Marlins-MR        38.75      38.75  
 
Event 53  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 25.64        1998 Freeburn, Kelly, TAC                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Knutson, Dagny A          12 MSC-ND                 25.98      26.27  
  2 Nelson, Allison L         11 Carrollwood-FL         27.74      27.17  
  3 Weston, Betsy F           12 Bgnw Marlins-MR        27.48      27.27  
  4 Westbrook, Katie S        12 Carrollwood-FL         28.27      27.61  
  5 Fanelli, Melissa R        12 Bgnw Marlins-MR        28.34      27.73  
  6 Sheridan, Molly C         12 Carrollwood-FL         28.24      27.88  
  7 Polhill, Ali C            11 Bgnw Marlins-MR        27.90      28.48  
  8 Venaldes, Paige           11 Dolphin Swim Tea-MA    28.79      28.66  
Consolation Finals
  9 Cook, Katie M             11 Carrollwood-FL         28.94      28.15  
 10 Houghton, Emily M         11 Wbgc-NE                29.22      28.83  
 11 Klair, Kaitlin S          12 Dolphin Swim Tea-MA    28.97      28.98  
 12 Quaranta, Christina O     12 Bgnw Marlins-MR        28.80      29.08  
 13 Tanaka, Haruka            12 Bgnw Marlins-MR        29.09      29.18  
 14 Brooks, Meghan E          11 Bgnw Marlins-MR        29.97      30.15  
 15 Horner, Marissa R         12 Bgnw Marlins-MR        29.65      30.53  
 16 Sinkiewicz, Kim A         11 Dolphins-NE            30.25      30.75  
 
Event 54  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 24.36        1990 Lerner, Marc, MKBC                           
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hadley, Matthew J         12 Bgnw Marlins-MR        27.38      27.16  
  2 Zanellato, Joe A          12 Bgnw Marlins-MR        26.94      27.39  
  3 Mayer, Greg Lee           12 Dolphin Swim Tea-MA    27.60      27.65  
  4 Brock, Stephen D          12 Carrollwood-FL         28.65      28.34  
  5 Almomacid, Jeffrey        12 Raptors                29.29      29.42  
  6 Stilwell, Adam D          12 Dolphin Swim Tea-MA    29.66      29.68  
  7 White, Connor D           12 Bgnw Marlins-MR        29.67      29.86  
  8 Lyons, Brian L            12 Bgnw Marlins-MR        29.55      30.00  
Consolation Finals
  9 Bush, David R             12 Bgnw Marlins-MR        30.19      30.54  
 10 Asaga, Fumi               11 Bgnw Marlins-MR        31.62      31.11  
 11 Bobo, Sam R               12 Carrollwood-FL         31.13      31.13  
 12 Sowers, Andrew            12 Raptors                32.97      32.74  
 13 Covington, Jake H         11 Carrollwood-FL         32.34      32.89  
 14 Mullaney, Gregory T       12 Un-Marlins-MR          32.23      33.40  
 15 Van Osdal, Emerick M      11 Carrollwood-FL         33.65      33.54  
 16 Pecora, Giancarlo D       12 Bgnw Marlins-MR        33.63      33.91  
 
Event 55  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 24.17        2001 Freeburn, Kelly, TAC                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Guyett, Caren E           14 Bgnw Marlins-MR        25.72      25.33  
  2 Foster, Carrie E          14 Carrollwood-FL         26.76      25.91  
  3 Cook, Megan R             14 Carrollwood-FL         26.72      26.50  
  4 Tracey, Kim L             13 Bgnw Marlins-MR        26.59      26.72  
  5 Houghton, Maura E         14 Wbgc-NE                26.75      27.08  
  6 Tromp, Claire L           13 Carrollwood-FL         27.88      27.80  
  7 Fitzgibbons, Hannah L     14 Bgnw Marlins-MR        28.04      28.43  
  8 Cecchetelli, Alyssa D     14 Bgnw Marlins-MR        28.38      28.52  
Consolation Finals
  9 Dickerson, Leah           13 Dolphin Swim Tea-MA    28.71      28.25  
 10 McGrath, Racheal          13 MARR-NC                28.75      28.46  
 11 Bradham, Olivia           13 Dolphin Swim Tea-MA    28.81      28.81  
 12 Felsenthal, Alli N        14 Bgnw Marlins-MR        29.80      29.41  
 13 Willhoft, Emily G         13 Bgnw Marlins-MR        29.43      29.72  
 14 Simon, Molly J            13 Bgnw Marlins-MR        30.48      30.08  
 15 Mann, Jessica L           13 Bgnw Marlins-MR        29.23      31.12  
 16 White, Brittany E         14 Bgnw Marlins-MR        30.53      31.15  
 
Event 56  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 22.39        2000 Byers, Lowell, MKBC                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lynch, Sullivan M         14 Carrollwood-FL         24.00      23.71  
  2 Morris, Dylan W           14 Bgnw Marlins-MR        24.81      24.45  
  3 Bernuil, Christain R      14 Carrollwood-FL         24.39      24.49  
  4 Asaga, Kazu               13 Bgnw Marlins-MR        24.78      24.71  
  5 Cadogan, Germaine         14 MARR-NC                24.52      24.81  
  6 Frey, Kevin P             14 Carrollwood-FL         26.25      25.95  
  7 Greathead, Evan M         14 Dolphins-NE            26.30      26.42  
  8 Weiner, Adam E            14 Bgnw Marlins-MR        26.73      26.75  
Consolation Finals
  9 Ruiz, Abraham             13 CBGC-NJ                28.24      28.17  
 10 Lopez, Oscar              14 Raptors                28.82      28.58  
 11 Lopez, Kevin              14 Raptors                29.18      28.59  
 12 Tod, Wesley               14 MARR-NC                29.27      29.09  
 13 Pequero, Davidson         13 MARR-NC                29.36      29.12  
 14 Cummings, Eric R          13 Dolphins-NE            27.94      29.59  
 15 Bowen, Zachary            14 Dolphins-NE            29.50      29.61  
 16 Alpert-Stern, Jesse J     13 Carrollwood-FL         30.05      29.81  
 
Event 57  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 24.67        1992 Holloway, Jessica, SWIM                      
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cavalieri, Carly R        16 Carrollwood-FL         25.74      25.70  
  2 Guyett, Sarah A           17 Bgnw Marlins-MR        26.27      25.96  
  3 Flaherty, Tara E          15 Bgnw Marlins-MR        25.84      26.12  
  4 Bird, Becky M             18 Carrollwood-FL         27.05      26.79  
  5 Boldizsar, Brittany M     15 Carrollwood-FL         27.11      26.87  
  6 Bannon, Meredith L        16 Bgnw Marlins-MR        26.88      27.14  
  7 Mellars, Paige L          17 Bgnw Marlins-MR        27.37      27.31  
  8 White, Madison G          15 Wbgc-NE                27.43      27.53  
Consolation Finals
  9 Tartaglia, Christine M    17 Bgnw Marlins-MR        27.67      27.60  
 10 Porter, Kate L            16 Dolphins-NE            28.04      27.73  
 11 Johnson, Kelly A          17 Dolphins-NE            28.14      27.85  
 12 Ulanowski, Danielle M     18 Bgnw Marlins-MR        27.79      27.86  
 13 Noel, Shelby C            15 Dolphins-NE            28.08      28.01  
 14 Davisson, Adrienne M      25 Dolphin Swim Tea-MA    27.93      28.11  
 15 Light, Jaymi D            16 Bgnw Marlins-MR        27.55      28.29  
 16 Willhoft, Laura M         15 Bgnw Marlins-MR        28.03      28.48  
 
Event 58  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: # 21.03        1994 Walker, Brian, SWIM                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Byers, Lowell A           18 Bgnw Marlins-MR        22.08      21.84  
  2 Thornton, Brad A          17 Bgnw Marlins-MR        22.09      21.88  
  3 Mitchell, Brad E          16 Bgnw Marlins-MR        23.38      22.61  
  4 Noel, Bailey              17 Dolphin Swim Tea-MA    23.76      23.66  
  5 Morrison, Carl F          18 Dolphins-NE            23.98      24.11  
  6 Hillmer, Ansel T          16 Carrollwood-FL         24.24      24.17  
  7 Shugart, Billy A          15 Carrollwood-FL         24.26      24.31  
  8 Frissell, Dustin E        15 Carrollwood-FL         24.15      24.41  
Consolation Finals
  9 Fitzgibbon, Sean R        18 Dolphin Swim Tea-MA    24.46      24.30  
 10 Bernuil, Jose L           16 Carrollwood-FL         24.39      24.63  
 11 Brent, Mike               17 Dolphin Swim Tea-MA    24.54      24.73  
 12 Miller, Dan S             16 Dolphin Swim Tea-MA    24.41      25.11  
 13 Ally, Omar                16 Dolphins-NE            25.48      25.17  
 14 Capsuto, Ian R            18 Bgnw Marlins-MR        25.12      25.21  
 15 Varhegyi, Aron D          17 Dolphins-NE            24.82      25.31  
 16 Greathead, Brian W        17 Dolphins-NE            25.73      25.84  
 
Event 61  Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 1:08.96        1998 Mars, Lindsey, SWIM                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Sims, Danielle            10 Bgnw Marlins-MR      1:13.68    1:13.46  
                  34.24     1:13.46 (39.22)                                        
  2 Lie, Stephanie H          10 MD-NE                1:19.77    1:15.99  
                  35.49     1:15.99 (40.50)                                        
  3 Monahan, Bailie C         10 Carrollwood-FL       1:23.97    1:21.97  
                  36.07     1:21.97 (45.90)                                        
  4 Sgaglio, Briggs J         10 Bgnw Marlins-MR      1:23.99    1:25.49  
                  39.40     1:25.49 (46.09)                                        
  5 Weston, Caroline L        10 Bgnw Marlins-MR      1:25.05    1:26.15  
                  39.06     1:26.15 (47.09)                                        
  6 Kepner, Molly J           10 Dolphins-NE          1:29.80    1:26.95  
                  41.46     1:26.95 (45.49)                                        
  7 Rappaport, Roxy S         10 Bgnw Marlins-MR      1:28.63    1:28.25  
                  39.89     1:28.25 (48.36)                                        
  8 Surjaputra, Meta E        10 MD-NE                1:28.77    1:28.58  
                  41.19     1:28.58 (47.39)                                        
Consolation Finals
  9 Green, Christy O          10 Bgnw Marlins-MR      1:29.98    1:29.98  
 10 Blacker, Sara P           10 Bgnw Marlins-MR      1:30.17    1:30.17  
 11 Urresty, Stephanie         9 CBGC-NJ              1:34.97    1:34.97  
 12 Gustafson, Christine       9 CBGC-NJ              1:38.79    1:38.79  
 13 Mariso, Candace            9 CBGC-NJ              1:39.70    1:39.70  
 14 Olinger, Olivia M          9 Bgnw Marlins-MR      1:40.34    1:40.34  
 15 Lang, Cheryl J            10 MD-NE                1:40.60    1:40.60  
 16 Rota, Alexandra P         10 Bgnw Marlins-MR      1:40.95    1:40.95  
 
Event 62  Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 1:05.92        2000 Simco, Anthony, MKBC                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Rappaport, Will L          9 Bgnw Marlins-MR      1:16.01    1:16.52  
                  35.25     1:16.52 (41.27)                                        
  2 Higgins, Ross             10 Dolphin Swim Tea-MA  1:32.63    1:22.36  
                  37.52     1:22.36 (44.84)                                        
  3 Lyons, Sean P              9 Bgnw Marlins-MR      1:36.42    1:32.61  
                  42.11     1:32.61 (50.50)                                        
  4 Klair, Seth A             10 Dolphin Swim Tea-MA  1:35.75    1:39.29  
                  44.80     1:39.29 (54.49)                                        
  5 Simon, Henry L             9 Bgnw Marlins-MR      1:41.96    1:42.52  
                  47.43     1:42.52 (55.09)                                        
  6 Welch, Andrew L           10 Dolphin Swim Tea-MA  1:50.10    1:49.82  
                  49.15   1:49.82 (1:00.67)                                        
  7 Jurczenia, Victor         10 CBGC-NJ              1:52.26    1:49.85  
                  48.74   1:49.85 (1:01.11)                                        
 -- Zak, Jeremy M             10 CBGC-NJ              1:37.30         DQ  
                  47.11          DQ (54.22)                                        
 
Event 63  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 59.72        1999 Freeburn, Kelly, TAC                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Knutson, Dagny A          12 MSC-ND               1:02.29    1:01.66  
                  28.52     1:01.66 (33.14)                                        
  2 Holden, Kim B             12 Bgnw Marlins-MR      1:07.04    1:06.52  
                  30.55     1:06.52 (35.97)                                        
  3 Polhill, Ali C            11 Bgnw Marlins-MR      1:09.94    1:08.02  
                  31.23     1:08.02 (36.79)                                        
  4 Sims, Micah               11 Bgnw Marlins-MR      1:12.39    1:12.31  
                  34.15     1:12.31 (38.16)                                        
  5 Holmes, Sabine B          11 Bgnw Marlins-MR      1:12.97    1:13.05  
                  33.65     1:13.05 (39.40)                                        
  6 Green, Alexa K            12 Bgnw Marlins-MR      1:13.01    1:13.81  
                  34.75     1:13.81 (39.06)                                        
  7 Sheridan, Molly C         12 Carrollwood-FL       1:16.20    1:15.06  
                  35.85     1:15.06 (39.21)                                        
  8 Summers, Kaitlin M        12 Bgnw Marlins-MR      1:15.60    1:15.79  
                  34.02     1:15.79 (41.77)                                        
Consolation Finals
  9 Westbrook, Katie S        12 Carrollwood-FL       1:16.41    1:14.28  
                  34.44     1:14.28 (39.84)                                        
 10 Zayas, Brittany A         11 Carrollwood-FL       1:16.48    1:16.44  
                  34.28     1:16.44 (42.16)                                        
 11 Russell, Paige B          11 Carrollwood-FL       1:20.31    1:17.66  
                  34.90     1:17.66 (42.76)                                        
 12 Ashinsky, Beth G          12 Bgnw Marlins-MR      1:19.31    1:19.47  
                  36.71     1:19.47 (42.76)                                        
 13 Houghton, Emily M         11 Wbgc-NE              1:19.84    1:19.71  
                  36.38     1:19.71 (43.33)                                        
 14 Brooks, Meghan E          11 Bgnw Marlins-MR      1:18.73    1:20.07  
                  37.30     1:20.07 (42.77)                                        
 15 Gustafson, Charlene M     11 CBGC-NJ              1:21.77    1:20.13  
                  37.61     1:20.13 (42.52)                                        
 16 Latta, Courtney L         11 Carrollwood-FL       1:20.66    1:20.50  
                  36.46     1:20.50 (44.04)                                        
 
Event 64  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 1:02.66        2001 Simco, Anthony, BGNW                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Charriez, Nick I          12 Bgnw Marlins-MR      1:08.41    1:08.85  
                  31.11     1:08.85 (37.74)                                        
  2 Charriez, Greg T          12 Bgnw Marlins-MR      1:09.58    1:10.05  
                  32.72     1:10.05 (37.33)                                        
  3 Hon, Curtis Z             12 Wbgc-NE              1:11.71    1:10.88  
                  32.82     1:10.88 (38.06)                                        
  4 Mayer, Greg Lee           12 Dolphin Swim Tea-MA  1:15.21    1:12.47  
                  33.44     1:12.47 (39.03)                                        
  5 White, Connor D           12 Bgnw Marlins-MR      1:16.11    1:13.47  
                  34.38     1:13.47 (39.09)                                        
  6 Zak, Jeffrey J            12 CBGC-NJ              1:14.44    1:15.19  
                  34.18     1:15.19 (41.01)                                        
  7 Lyons, Brian L            12 Bgnw Marlins-MR      1:16.88    1:18.56  
                  34.84     1:18.56 (43.72)                                        
  8 Lam, Jonathan K           12 MD-NE                1:20.14    1:20.48  
                  36.99     1:20.48 (43.49)                                        
Consolation Finals
  9 Bobo, Sam R               12 Carrollwood-FL       1:21.49    1:22.05  
                  37.14     1:22.05 (44.91)                                        
 10 Schneider, Ian M          11 Bgnw Marlins-MR      1:24.01    1:24.91  
                  39.17     1:24.91 (45.74)                                        
 11 Urquilla, Giovanni        11 CBGC-NJ              1:29.70    1:27.38  
                  39.03     1:27.38 (48.35)                                        
 12 Sherman, Alec R           11 Bgnw Marlins-MR      1:34.40    1:32.35  
                  42.16     1:32.35 (50.19)                                        
 13 Asaga, Fumi               11 Bgnw Marlins-MR      1:30.95    1:33.63  
                  43.49     1:33.63 (50.14)                                        
 14 Mullaney, Gregory T       12 Un-Marlins-MR        1:34.63    1:36.45  
                  42.44     1:36.45 (54.01)                                        
 
Event 65  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 2:08.19        1999 Mueller, Amy, CVST                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lewkowicz, Emeri A        13 Carrollwood-FL       2:15.70    2:14.58  
                  30.24     1:04.20 (33.96)     1:39.15 (34.95)     2:14.58 (35.43)
  2 Fernandez, Adrienne R     14 Carrollwood-FL       2:20.15    2:19.06  
                  30.73     1:06.24 (35.51)     1:43.33 (37.09)     2:19.06 (35.73)
  3 Foster, Carrie E          14 Carrollwood-FL       2:25.63    2:20.31  
                  31.29     1:04.96 (33.67)     1:42.13 (37.17)     2:20.31 (38.18)
  4 Kutner, Maxine J          14 Bgnw Marlins-MR      2:27.21    2:24.92  
                  31.59     1:07.82 (36.23)     1:45.86 (38.04)     2:24.92 (39.06)
  5 Cook, Megan R             14 Carrollwood-FL       2:29.00    2:29.48  
                  31.05     1:08.73 (37.68)     1:49.61 (40.88)     2:29.48 (39.87)
  6 Simon, Molly J            13 Bgnw Marlins-MR      2:34.86    2:35.07  
                  33.73     1:13.92 (40.19)     1:56.27 (42.35)     2:35.07 (38.80)
  7 Horner, Michelle L        13 Bgnw Marlins-MR      2:34.44    2:35.47  
                  32.81     1:11.87 (39.06)     1:53.41 (41.54)     2:35.47 (42.06)
  8 Cecchetelli, Alyssa D     14 Bgnw Marlins-MR      2:34.61    2:39.97  
                  33.01     1:12.35 (39.34)     1:55.87 (43.52)     2:39.97 (44.10)
Consolation Finals
  9 Starbinski, Dania C       14 CBGC-NJ              2:40.55    2:37.69  
                  34.46     1:14.42 (39.96)     1:56.40 (41.98)     2:37.69 (41.29)
 10 Fitzgibbons, Hannah L     14 Bgnw Marlins-MR      2:45.75    2:47.26  
                  34.99     1:16.42 (41.43)     2:01.60 (45.18)     2:47.26 (45.66)
 11 Bonczar, Lucy C           14 Dolphins-NE          2:50.25    2:53.92  
                  34.85     1:16.36 (41.51)     2:03.12 (46.76)     2:53.92 (50.80)
 
Event 66  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 2:02.61        2001 Walsh, JB, TAC                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lynch, Sullivan M         14 Carrollwood-FL       2:10.05    2:07.53  
                  27.64       59.66 (32.02)     1:32.91 (33.25)     2:07.53 (34.62)
  2 Blacker, Jared A          14 Bgnw Marlins-MR      2:14.94    2:14.92  
                  28.74     1:02.57 (33.83)     1:38.53 (35.96)     2:14.92 (36.39)
  3 Polhill, Drew B           13 Bgnw Marlins-MR      2:19.37    2:16.96  
                  29.56     1:04.44 (34.88)     1:40.56 (36.12)     2:16.96 (36.40)
  4 Asaga, Kazu               13 Bgnw Marlins-MR      2:36.41    2:23.90  
                  28.59     1:03.73 (35.14)     1:43.96 (40.23)     2:23.90 (39.94)
  5 Ruiz, Abraham             13 CBGC-NJ              2:49.25    2:47.10  
                  34.55     1:17.13 (42.58)     2:04.17 (47.04)     2:47.10 (42.93)
 
Event 67  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 2:07.10        2000 Mueller, Amy, CVST                         
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Boldizsar, Brittany M     15 Carrollwood-FL       2:17.72    2:17.58  
                  29.99     1:05.09 (35.10)     1:41.22 (36.13)     2:17.58 (36.36)
  2 Crovo, Valerie C          15 Carrollwood-FL       2:20.87    2:19.24  
                  30.99     1:06.42 (35.43)     1:42.16 (35.74)     2:19.24 (37.08)
  3 O'Loughlin, Sarah E       17 Bgnw Marlins-MR      2:24.71    2:20.13  
                  30.77     1:05.36 (34.59)     1:42.60 (37.24)     2:20.13 (37.53)
  4 Powers, Tara K            15 Bgnw Marlins-MR      2:31.25    2:29.31  
                  32.68     1:10.92 (38.24)     1:50.23 (39.31)     2:29.31 (39.08)
  5 Mellars, Paige L          17 Bgnw Marlins-MR      2:31.16    2:32.60  
                  33.13     1:10.85 (37.72)     1:51.71 (40.86)     2:32.60 (40.89)
  6 Baumann, Mary Kate K      16 Bgnw Marlins-MR      2:32.28    2:34.31  
                  32.06     1:10.68 (38.62)     1:53.14 (42.46)     2:34.31 (41.17)
  7 Porter, Kate L            16 Dolphins-NE          2:36.82    2:34.93  
                  34.23     1:11.81 (37.58)     1:51.90 (40.09)     2:34.93 (43.03)
  8 Light, Jaymi D            16 Bgnw Marlins-MR      2:34.41    2:39.84  
                  32.93     1:12.29 (39.36)     1:55.57 (43.28)     2:39.84 (44.27)
Consolation Finals
  9 Lam, Rebecca I            16 Bgnw Marlins-MR      2:37.52    2:35.07  
                  33.41     1:11.41 (38.00)     1:54.61 (43.20)     2:35.07 (40.46)
 10 Mullaney, Christine M     17 Bgnw Marlins-MR      2:42.82    2:42.05  
                  33.91     1:13.97 (40.06)     1:57.64 (43.67)     2:42.05 (44.41)
 11 Brown, Amy E              17 Bgnw Marlins-MR      2:43.30    2:45.24  
                  34.97     1:16.58 (41.61)     2:00.38 (43.80)     2:45.24 (44.86)
 12 Noel, Shelby C            15 Dolphins-NE          2:43.44    2:46.45  
                  34.01     1:14.31 (40.30)     1:59.72 (45.41)     2:46.45 (46.73)
 13 Quigg, Tracy              16 So.Boston-MA         2:51.15    2:51.60  
                  36.22     1:20.98 (44.76)     2:06.25 (45.27)     2:51.60 (45.35)
 14 Surjaputra, Michelle E    15 MD-NE                2:51.07    2:51.81  
                  36.26     1:18.64 (42.38)     2:04.50 (45.86)     2:51.81 (47.31)
 15 Herman, Julia R           16 Bgnw Marlins-MR      2:50.80    2:52.19  
                  35.18     1:17.04 (41.86)     2:04.24 (47.20)     2:52.19 (47.95)
 16 Roberts, Kristin E        16 Dolphin Swim Tea-MA  2:45.89    2:53.99  
                  33.60     1:16.11 (42.51)     2:05.72 (49.61)     2:53.99 (48.27)
 
Event 68  Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: # 1:53.12        1998 Donnelly, Eric, SWIM                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Nelson, Grant T           18 Carrollwood-FL       1:58.43    1:57.10  
                  26.29       56.56 (30.27)     1:26.93 (30.37)     1:57.10 (30.17)
  2 Crovo, Cesar A            17 Carrollwood-FL       2:00.20    2:01.02  
                  27.18       57.11 (29.93)     1:27.93 (30.82)     2:01.02 (33.09)
  3 Sheridan, Stephen T       15 Carrollwood-FL       2:04.51    2:02.93  
                  27.21       57.69 (30.48)     1:29.50 (31.81)     2:02.93 (33.43)
  4 Byers, Lowell A           18 Bgnw Marlins-MR      2:07.17    2:04.25  
                  26.77       58.88 (32.11)     1:32.33 (33.45)     2:04.25 (31.92)
  5 Ballinger, David B        16 Bgnw Marlins-MR      2:12.26    2:07.42  
                  27.52       59.16 (31.64)     1:32.54 (33.38)     2:07.42 (34.88)
  6 Hillmer, Ansel T          16 Carrollwood-FL       2:08.64    2:09.31  
                  27.21       59.26 (32.05)     1:33.66 (34.40)     2:09.31 (35.65)
  7 Jessop, Keith A           29 Dolphin Swim Tea-MA  2:31.45    2:29.95  
                  30.97     1:08.18 (37.21)     1:48.09 (39.91)     2:29.95 (41.86)
  8 Miller, Dan S             16 Dolphin Swim Tea-MA  2:31.52    2:34.11  
                  33.54     1:12.15 (38.61)     1:52.89 (40.74)     2:34.11 (41.22)
Consolation Finals
  9 Burrows, John M           15 Bgnw Marlins-MR      2:35.31    2:31.57  
                  31.55     1:09.40 (37.85)     1:50.93 (41.53)     2:31.57 (40.64)
 10 McKenna, Colby M          15 Bgnw Marlins-MR      2:37.21    2:33.41  
                  32.00     1:10.05 (38.05)     1:51.57 (41.52)     2:33.41 (41.84)