Sarasota YMCA Sharks                          Uploaded on 6/12/2011
  2011 Bumpy Jones International Classic - 6/10/2011 to 6/12/2011   
   Sanctioned by Florida LMSC for USMS Inc., Sanction #: 141-019    
                Selby Aquatic Center (FL -FL , USA)                 
 
 Event 33  Men 18-24 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Shaheen, Luke          23 Sarasota YMCA Sh    58.50      58.97  
                 27.87        58.97 (31.10)
  2 Garza, Richard J       23 Fort Lauderdale-  1:05.00    1:01.15  
                 30.45      1:01.15 (30.70)
 
 Event 33  Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Schmall, Thomas H      34 Southern Masters  1:05.17    1:04.12  
                 30.20      1:04.12 (33.92)
 
 Event 33  Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Butcher, Rob           39 Sarasota YMCA Sh  1:00.00    1:01.92  
                 28.66      1:01.92 (33.26)
  2 Pardo, Robert R        38 Fort Lauderdale-  1:04.66    1:04.53  
                 30.67      1:04.53 (33.86)
  3 Palace, Mark           38 Virginia Masters  1:03.81    1:05.85  
                 32.12      1:05.85 (33.73)
 
 Event 33  Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Read, David M          43 Fort Lauderdale-  1:00.92    1:01.18  
                 29.77      1:01.18 (31.41)
  2 Tyle, Scott            42 Sarasota YMCA Sh  1:07.72    1:04.82  
                 31.04      1:04.82 (33.78)
  3 Siehien, Stephen V     40 UNAT-14           4:00.00    1:22.45  
                 38.05      1:22.45 (44.40)
 
 Event 33  Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Keen, John M           48 Y of Central Flo  1:09.00    1:09.47  
                 33.14      1:09.47 (36.33)
  2 Pritchard, Sidney      47 Sarasota YMCA Sh  1:12.64    1:11.28  
                 34.65      1:11.28 (36.63)
 
 Event 33  Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Calvert, Mark A        52 Tampa Metro Mast  1:06.00    1:04.20  
                 30.77      1:04.20 (33.43)
  2 Weigand, Tom J         54 Sarasota YMCA Sh  1:10.65    1:08.57  
                 33.44      1:08.57 (35.13)
  3 Hendrick, Marty        53 Fort Lauderdale-  1:15.88    1:13.39  
                 34.11      1:13.39 (39.28)
  4 Letourneau, John       50 Sarasota YMCA Sh  1:20.00    1:13.68  
                 34.31      1:13.68 (39.37)
  5 Gomez, Roman R         53 T2 Naples Master  1:37.97    1:41.98  
                 47.17      1:41.98 (54.81)
  6 Cajka, Paul A          54 Sarasota YMCA Sh  2:17.50    2:06.77  
                 58.61    2:06.77 (1:08.16)
 
 Event 33  Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Groselle, Jack R       57 Sarasota YMCA Sh    57.54      58.83  
                 28.32        58.83 (30.51)
  2 Freeman, Stephan J     55 St Pete Masters-  1:10.00    1:07.10  
                 31.78      1:07.10 (35.32)
  3 Plakis, Paul           57 UNAT-14           1:40.00    1:48.59  
                 50.11      1:48.59 (58.48)
 
 Event 33  Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Voisard, Brian S       60 Winter Haven Mas  1:08.04    1:06.37  
                 32.34      1:06.37 (34.03)
 
 Event 33  Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Quiggin, David         67 Gold Coast Maste  1:04.95    1:03.80  
                 30.76      1:03.80 (33.04)
  2 Lodwig, Keefe L        68 Sarasota YMCA Sh  1:11.11    1:06.02  
                 32.26      1:06.02 (33.76)
  3 Henderson, Gary W      66 Florida Aquatic-  1:17.91    1:18.22  
                 37.39      1:18.22 (40.83)
  4 Desanctis, Carlos A    66 UNAT-15           1:15.00    1:26.48  
                 41.16      1:26.48 (45.32)
  5 Rodenfels, Bill        69 Florida Aquatic-  1:28.00    1:26.69  
                 42.57      1:26.69 (44.12)
  6 Cleary, Bill K         67 Florida Aquatic-  1:26.65    1:43.33  
                 48.64      1:43.33 (54.69)
  7 Hickey, Ken R          66 Y of Central Flo  1:39.00    1:44.30  
                 49.42      1:44.30 (54.88)
  8 Petersen, Thomas L     65 Tampa Metro Mast  1:51.99    1:55.94  
                 54.02    1:55.94 (1:01.92)
 
 Event 33  Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Miller, Andy R         70 Florida Aquatic-  1:16.33    1:17.19  
                 35.43      1:17.19 (41.76)
  2 Messineo, Doug         71 Florida Aquatic-  1:26.06    1:20.54  
                 38.64      1:20.54 (41.90)
  3 Oakes, David W         71 Sarasota YMCA Sh  1:20.00    1:21.82  
                 39.53      1:21.82 (42.29)
  4 Hollander, Martin W    72 Sarasota YMCA Sh  1:40.00    1:34.82  
                 43.06      1:34.82 (51.76)
  5 Kelly, Timothy W       70 Florida Aquatic-  1:30.70    1:37.54  
                 47.67      1:37.54 (49.87)
 
 Event 33  Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Wendel, Hans D         75 Maine Masters Sw  2:00.00    2:13.40  
               1:02.48    2:13.40 (1:10.92)
 
 Event 33  Men 80-84 100 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Randall, Charlie P     83 Sarasota YMCA Sh  1:56.28    1:58.85  
                 56.23    1:58.85 (1:02.62)
  2 Williams, Robert M     84 Florida Maverick  1:58.00    1:59.33  
                 54.25    1:59.33 (1:05.08)
  3 Kutanovski, Milan      82 Florida Aquatic-  1:58.26    2:06.14  
               1:02.90    2:06.14 (1:03.24)
  4 Burbridge, Keith       83 Florida Maverick  3:35.00    3:15.19  
               1:23.18    3:15.19 (1:52.01)